کرمان رصد

آخرين مطالب

یک سوم اراضی مالکیت تثبیت شده کشور متعلق به کرمان است اقتصادي

یک سوم اراضی مالکیت تثبیت شده کشور متعلق به کرمان است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: این اداره کل برای چهارمین سال متوالی موفق به کسب رتبه برتر کشوری در زمینه تثبیت مالکیت اراضی ملی شده به طوری که یک سوم از اراضی مالکیت تثبیت شده در کشور متعلق به این استان است.

به گزارش ایرنا، رضا طالبی زاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه افزود: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در راستای اجرای قانون کاداستر که از ابتدای سال 1394 عملیاتی و موفق شده از مجموع 17 میلیون و 200 هزار هکتار اراضی ملی استان تا پایان سال 1397 میزان 13 میلیون و 100 هزار هکتار را طی مدت چهار سال گذشته تثبیت مالکیت کند و از این میزان یک میلیون و 900 هزار هکتار در سال گذشته تثبیت شده است.
وی تاکید کرد: زمانی اراضی دولتی سند دار می‌شود از تصرف آن توسط زمین خواران جلوگیری می‌شود و از این رو در کاهش پدیده زمین خواری و کاهش ورودی به مراجع قضائی مؤثر است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: 45 درصد پرونده‌های وارده به دادگستری مربوط به زمین و مسکن است و در صورت سند دار کردن اراضی دولتی و شخصی، از تشکیل این پرونده‌ها جلوگیری می‌شود.
طالبی زاده با اشاره به اینکه این اداره کل در چهار بخش مهم ثبت املاک و اجرای کاداستر، ثبت اسناد، ثبت شرکت‌های تجاری و مؤسسات غیر تجاری و نیز اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا برای تحقق ثبت نوین به مردم شریف استان کرمان خدمت رسانی می‌کند، ادامه داد: براساس تعامل و همدلی صورت گرفته تاکنون در جنوب استان به میزان 100 درصد و در شمال بیش از 63 درصد تثبیت مالکیت اراضی ملی و دولتی انجام و برای این اراضی سند مالکیت تک برگ نیز صادر شده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته 97 هزار و 555 سند کاداستری در استان کرمان صادر شده و این تعداد در سال 96 تعداد 79 هزار و 107 سند بوده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: در سه ماه نخست سال جاری تعداد 22 هزار و 42 سند مالکیت کاداستری در استان کرمان صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 درصد افزایش یافته است.
طالبی زاده به کسب رتبه برتر کشوری در خصوص سامانه آرشیو الکترونیک اشاره کرد و گفت: در راستای سیاست‌های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص راه اندازی سامانه آرشیو الکترونیک پرونده های ثبتی، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با آسیب شناسی بخش بایگانی و همچنین اسکن اوراق و پرونده‌های ثبتی و ارائه راهکار جهت رفع مشکلات مزبور در هنگام اسکن اوراق و پرونده‌های ثبتی و بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور استان کرمان رتبه اول کشور را در اسکن پرونده‌ها و اوراق ثبتی کسب کرده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان یادآور شد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در راستای سیاست‌های سازمان مبنی بر الکترونیکی شدن خدمات ثبتی، با استانداردسازی و اسکن قریب 23 میلیون (بیش از 76 درصد اوراق ثبتی سطح استان) حجم نیاز به اسناد کاغذی را به شدت کاهش داده و با مدیریت مکانیزه اسناد نیاز به جابجایی فیزیک پرونده به حداقل رسیده است.
طالبی زاده اظهار داشت: تا پایان سال 1397 اسکن پرونده‌های 17 واحد ثبتی به اتمام رسیده و در حال حاضر انجام خدمات ثبتی در این واحدها به صورت کاملاً الکترونیکی و با حذف گردش فیزیکی پرونده‌های ثبتی صورت می‌پذیرد.
وی، ارتقای نظام سلامت اداره کل ثبت اسناد و املاک را از اولویت های این اداره کل برشمرد و ادامه داد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در سال گذشته 395 هزار پاسخ اعلام به مراجع غیرقضایی و 55 هزار پاسخ استعلام قضایی را ارائه کرده که تمامی آنها به صورت الکترونیک پاسخ داده شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان خاطرنشان کرد: 93 درصد از پاسخ استعلامات انجام شده در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان ظرف 48 ساعت پاسخ داده شده اند و با الکترونیکی شدن این روند، از انجام 36 هزار مراجعه به این سازمان کاسته شده است.
رشد 83 درصدی وصول معوقات بانکی از سوی ثبت اسناد استان
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان به میزان وصول معوقات بانک‌ها نیز اشاره و بیان کرد: ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی اداره کل ثبت اسناد و املاک این استان در راستای دفاع از حقوق دولتی و تسریع در روند وصول مطالبات بانک‌ها از بدهکاران کلان بانکی، در سال 97 اقدامات مؤثری انجام داده اند به نحوی که مبلغ 192 میلیارد تومان مطالبات معوق بانک‌ها را وصول کرده اند.
طالبی زاده گفت: میزان مطالبات بانکی وصول شده در سال 97 در مقایسه با سال 96 بیش از 83 درصد رشد داشته است.
وی یادآور شد: همچنین اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در سال 97 میزان 307 میلیارد و 383 میلیون و 445 هزار ریال درآمد واریزی به خزانه داشته که نسبت به سال 96 بالغ بر 11 درصد رشد داشته است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان با اشاره به اینکه در سال گذشته هشت هزار و 747 پرونده در ادارات اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد استان کرمان تشکیل شده است، گفت: تعداد پرونده‌های تشکیل شده نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 63 درصد رشد داشته و در مجموع سه هزار و 712 پرونده مختومه شده است.
طالبی زاده با بیان اینکه در سال گذشته 12 درصد کاهش ازدواج و یک درصد کاهش طلاق را داشته ایم، عنوان کرد: در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، چهار درصد کاهش ازدواج و پنج درصد افزایش طلاق را داشته ایم.
وی یادآور شد: در سه ماه نخست سال جاری پنج هزار و 896 ازدواج و در سه ماه نخست سال گذشته 6 هزار و 170 ازدواج ثبت شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: در سه ماه نخست سال جاری یک هزار و 207 طلاق و در سه ماه نخست سال گذشته یک هزار و 145 طلاق در استان کرمان ثبت شده که افزایش پنج درصدی را نشان می‌دهد.
طالبی زاده به کاهش 12 درصدی شکایات از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در ادارات بازرسی و دادگاه انتظامی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن اشاره کرد و افزود: با اقدامات انجام شده در زمینه الکترونیکی کردن روند ثبت اسناد، جلوی بسیاری از مفاسد گرفته شده است.
وی به اقدامات انجام شده در راستای کاهش مراجعات حضوری و تسهیل روند خدمت رسانی به مردم اشاره و بیان کرد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان از اول دی ماه سال گذشته با نصب سامانه اخذ اثر انگشت سران دفاتر اسناد رسمی در تمامی سطح استان، گامی بزرگ در راستای مقابله با هرگونه جعل و کلاهبرداری برداشته شده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان تصریح کرد: در حال حاضر برای تنظیم هر سند رسمی، اخذ اثر انگشت سردفتر، متعاملین و وکلای قانونی آنها ضروری است و در این راستا از هرگونه سو استفاده در جعل هویت و تنظیم اسناد جعلی جلوگیری به عمل می‌آید.
طالبی زاده افزود: در ثبت اسناد به شیوه سنتی گاهاً افرادی که دفاتر دست نویس سنتی را امضا می‌کردند و جمله ثبت با سند برابر است را می‌نوشتند، پس از مدتی منکر این امر می‌شدند که این دفاتر را امضا کرده اند و ادعای جعل امضا را مطرح نموده و دعاوی مختلف حقوقی و کیفری را در دادسراها و دادگاه‌ها مطرح می‌کردند اما با حذف دست نویسی دفاتر سنتی و بهره برداری از دفاتر الکترونیک اسناد رسمی و اخذ اثر انگشت الکترونیکی مراجعین و سران دفاتر اسناد رسمی به صورت همزمان، این مشکل کاملاً مرتفع شده است.
وی بیان کرد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی چهل و ششمین سامانه الکترونیکی ثبتی با عنوان دفتر الکترونیک طلاق را راه اندازی کرد، بطوری که در این سامانه سران دفاتر طلاق در هنگام ثبت واقعه طلاق علاوه بر ثبت اثر انگشت خود موظف به اخذ اثر انگشت طلاق دهنده، طلاق گیرنده و شهود هستند که این امر استحکام و اتقان اسناد تنظیمی را افزایش می‌دهد.
راه اندازی 46 سامانه الکترونیکی و ارائه 90 درصد خدمات ثبتی به صورت الکترونیکی
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: با راه اندازی 48 سامانه الکترونیکی، بیش از 90 درصد خدمات ثبتی به صورت الکترونیکی و کاملاً مکانیزه انجام می‌شود و برابر آمار رسمی و گزارش اداره کل امور امنیتی و انتظامی استانداری کرمان، اقدامات این اداره کل باعث کاهش میزان جعل شده است.
طالبی زاده ادامه داد: در سال 1396 و 1397 از اداره کل ثبت اسناد استان بعنوان الگویی نمونه در زمینه مقابله با جعل نام برده شد و این مهم در شرایطی محقق شد که میزان جعل اسناد دولتی و مدارک رسمی در تمامی زمینه‌ها افزایش یافته بود.
تشریح وضعیت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان از نظر نیروی انسانی، تجهیزات و فضای فیزیکی در مرکز استان و شهرستان‌ها
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان گفت: اداره کل ثبت اسناد و املاک کرمان با داشتن بیش از 433 پرسنل و 21 واحد ثبتی، 210 دفترخانه اسناد رسمی، 120 دفترخانه ازدواج و 38 دفترخانه طلاق یکی از مراجع پر رفت و آمد و محل مراجعه عموم مردم به شمار می‌رود.
طالبی زاده عنوان کرد: در بحث تجهیزات و فضای فیزیکی در سال 1397 موفق شدیم ساختمان‌های جدید الاحداث ادارات ثبت اسناد و املاک سیرجان و رفسنجان را افتتاح کنیم و همچنین با پیگیری‌های به عمل آمده و پس از تأمین اعتبار ساختمان‌های ادارات ثبت اسناد و املاک شهرستان‌های انار و ارزوئیه در دست احداث است که هر دوی این ساختمان‌های جدید الاحداث در بازه زمانی سه ماهه به میزان 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی خاطرنشان کرد: علیرغم اقدامات مثبت انجام شده در شهرستان‌هایی نظیر رودبار جنوب، ریگان، فهرج، عنبرآباد ساختمان امانی یا استیجاری داریم که در صورت تأمین اعتبار و احداث ساختمان مشکلات این ادارات کاهش می‌یابد.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان یادآور شد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان در بحث نیروی انسانی با کمبود نیرو و بالاخص نقشه بردار روبرو است و در صورتیکه مجوز لازم برای استخدام پرسنل جدید داده شود در خدمت رسانی به مردم شریف استان کرمان تسریع صورت می‌پذیرد.
برنامه‌های اداره کل ثبت اسناد استان کرمان به منظور ارتباط مستقیم با مردم
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان همچنین گفت: با هدف رفع مشکل ارباب رجوع، یکشنبه‌های هر هفته برای ملاقات مردمی در نظر گرفته شده است.
طالبی زاده افزود: هفت راه ارتباطی تماس تلفنی، سامانه ارتباط مستقیم در سایت اداره کل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، پست الکترونیکی، مراجعه حضوری، سیستم الکترونیکی سامد، ارتباط از طریق رسانه اجتماعی سروش و ایتا و صندوق ارتباط مستقیم با مدیر کل با هدف تعامل هرچه بیشتر و بهتر فی مابین مردم و مسئولان این اداره کل و ادارات تابعه در حال ارائه خدمات و دریافت انتقادات و پیشنهادات شهروندان است.
7440/9895/‏3029

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برخورد بدون تعارف رئیس قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی جرات تعرض به بیت المال را گرفته است/جذب 800 نیرو در شرکت مس تا پایان سال

افتتاج طرح بسته‌بندی و درجه‌بندی خرما با ظرفیت 1300 تن در شهرستان نرماشیر

نخستین کارخانه تولید شمش روی در استان کرمان افتتاح شد

معادل 36 هزار میلیارد تومان انرژی در استان کرمان هدر می‌رود

صنایع جانبی گردو در بافت ایجاد شود

ارقام جدید گردو کاشت شود/ تلاش برای رفع مشکلات گردوکاران

چه خبر از پروژه‌های هفته دولت در کرمان؟

پیش‌بینی کاهش قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان/پرونده متخلفان؛ تحقیق و تفحص از شرکت مس در دستور کار دستگاه قضاء

دو نرخی بودن قیمت مرغ در کرمان کار نظارت بر عرضه را سخت کرده است

چهار پست سهم اتاق کرمان در کمیسیون های تخصصی اتاق ایران شد

اختلافات مالی باعث تعویق پروژه‌های شهری نشود

هزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است

3 مرکز غیرمجاز عرضه سموم و بذر کشاورزی در فاریاب پلمب شد

ماجرای خودرو میلیونی شهرداری کرمان چیه؟

یک‌هفتم رقبات استان در 14 ماه گذشته سنددار شدند/باید اصول محور و هدف محور باشیم

تخصیص 400 میلیارد تومان اعتبار برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی با اولویت پسته استان

در طرح انتقال آب از صفارود به کرمان تابع نظر کارشناسی هستیم/ آمار میدانی جمعیت شهر کرمان با آمار سرشماری همخوانی ندارد

افزایش یک میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

منابع مالی بزرگترین چالش واحدهای تولیدی کرمان است

سرمایه گذاری حوزه معدنی کرمان به 36 هزار میلیارد تومان رسید

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی

124 درصد هدف گذاری بخش اشتغال در کرمان محقق شد

تاکید بر ضرورت تقویت ارزش پول ملی/ از فرصت شوک ارزی استفاده نشد

تحقق 124 درصدی هدف‌گذاری اشتغال با ایجاد 41 هزار و 700 فرصت شغلی

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد

نوسان دما 300 میلیارد تومان به نخیلات ریگان خسارت زد

خروج مرغ زنده از استان کرمان ممنوع/برخی سوء مدیریت‌ها، مایه شرمساری است

یک زن درویش از زندان آزاد شد

راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت دبیر انجمن زغالسنگ ایران برای ایجاد اشتغال پایدار در حوزه زغالسنگ

لزوم تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری فیزیکی یا الکترونیکی

شرکت زغالسنگ کرمان، مصداق کامل اقتصاد دولتی و انحصاری

افزایش 48 درصدی مالیات کمر استان کرمان را می‌شکند

20 درصد سطح زیرکشت پسته رفسنجان مجهز به سیستم آبیاری نوین

جلسات پنجره واحد سرمایه‌گذاری صرفا باید با حضور خود مدیران باشد/به دنبال تشکیل پنجره واحد الکترونیکی هستیم

جلسه پنجره واحد سرمایه گذاری استان کرمان کنسل شد

خط نوین بومی کنسانتره گل گهر سیرجان راه اندازی شد

توسعه کشت گیاه کینوا در استان کرمان

کرمان در یک قدمی صنعتی شدن/انتقال 1500 میلیارد تومان از منابع شرکت ملی مس به استان کرمان طی چند روز گذشته

راه‌اندازی خط جدید یک میلیون تنی کاملا بومی کنسانتره سنگ آهن

قیمت گوشت در کرمان چند؟

مددجویان فعال در برنامه های اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیکی در کرمان/افزایش 48 درصدی درآمد مالیاتی استان با چه اتفاقی در تولید همخوانی دارد؟

سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود

صندوق کارآفرینی امید کرمان 814 فقره تسهیلات روستایی پرداخت کرده است

مبارزه با آفت گردو در سطح 2000 هکتار از باغ های جنوب کرمان

پرداخت 742 میلیارد ریال تسهیلات و ایجاد 2 هزار 20 شغل در اشتغال روستایی

باغین پایلوت اقتصاد مقاومتی در بحث کشاورزی خواهد شد

51 درصد واحدهای استان نیمه‌فعال هستند

وضعیت فاجعه بار انبارهای اموال تملیکی استان کرمان