کرمان رصد

آخرين مطالب

رئیس کل دادگستری استان کرمان:

20 ایده تحولی از استان کرمان به قوه قضائیه ارسال شد گفتگو

20 ایده تحولی از استان کرمان به قوه قضائیه ارسال شد

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به تدوین سند تحول دستگاه قضایی، گفت: 20 ایده تحولی از این استان به قوه قضائیه ارائه شده که می تواند دستگاه قضایی را چابک کند.
 یدالله موحد با اشاره به اینکه قوه قضائیه آینده و افق روشن تری در زمینه تحول و آینده پیش رو دارد، افزود: در دیدار مسئولان قوه قضائیه در سال 97 با مقام معظم رهبری یکی از انتظاارت رهبری از مدیران قضایی، تحولات بنیادین در سیستم قضایی بود که این موضوع به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت و ایت الله رئیسی برنامه های خود را در قالب سند تحول دستگاه قضائی مطرح کردند.
وی تاکید کرد: اگر برنامه های تحولی در قوه قضائیه رخ دهد، افق و چشم انداز بسیار مناسبی در کشور خواهد داشت و در اثنای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منشور گام دوم انقلاب صادر شد که این دو هم پوشانی دارند و در یک راستا هستند.
موحد خاطرنشان کرد: در صورت عملیاتی شدن سند تحول دستگاه قضائی که زمینه های آن نیز وجود دارد، بدنه دستگاه قضائی آماده است که در این زمینه گام های بلندی بردارد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که سند تحول دستگاه قضائی محورهای تحولی دارد و بنا است برای اجرای آنها برنامه های میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت تدوین شود، تاکید کرد: اراده جمعی و ملی برای عملیاتی شدن سند تحول دستگاه قضائی یک ضرورت است.
موحد اصلاح ساختار، چابک سازی، تحول در مبانی ساختاری قوه قضائیه و متناسب سازی قوانین با نیازهای جامعه را از پیش نیازهای اجرای سند تحول دستگاه قضائی برشمرد و ادامه داد: برای آنکه قوه قضائیه با سرعت و کیفیت بهتر رو به جلو حرکت کند، ساختار ستاد این قوه دچار تغییر و تحولاتی شده و تصور بر این است که پس از هفته قوه قضائیه این ساختار اجرایی و نهادهای متناسب با اهداف تحولی ایجاد می شود.
وی با تاکید بر اینکه ساختار ناکارآمد و متناسب نبودن قوانین سرعت قوه قضائیه در اجرای سند تحول دستگاه قضائی را کاهش می دهد، تاکید کرد: کاهش مراجعات به سیستم قضایی و کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی از اهداف و برنامه های ریاست قوه قضائیه به شمار می رود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی دستگاه قضایی حجم بالای ورودی پرونده ها است که روی کیفیت کار قضات و کارکنان تاثیر منفی می گذارد و میزان رضایت مندی مراجعان به دستگاه قضایی را کاهش می دهد.
موحد، ایجاد نهادهای داوری و استفاده از ظرفیت های مدنی را موردتاکید قرار داد و گفت: با ایجاد نهادهای شبه قضایی دیگر می توان زمینه ای را ایجاد کرد که مردم برای حل هر مشکلی به دستگاه قضائی مراجعه نکنند و نمونه این کار ایجاد شوراهای حل اختلاف است.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمان طی سال گذشته در مجموع در مقاطع مختلف 765 هزارپرونده منتهی به صدور احکام قضایی شده است، گفت: به طور متوسط2 هزار و 150 پرونده به هر قاضی ارجاع می شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای تحولی قوه قضائیه مبتنی بر کاهش ورودی به مراجع قضائی است، گفت: استان کرمان متناسب با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و سیاست های قوه قضائیه، سند تحول دستگاه قضائی را در دستور کار قرار دارد و این استان همگام با سیاست های قوه قضائیه در حوزه ساختار، برنامه ریزی و اقدام، عمل خواهد کرد.
موحد با بیان این مطلب که اتقان آراء و دادرسی های عادلانه از دیگر محورهای موضوع تحول دستگاه قضایی است، تاکید کرد: برای این منظور دادگاه ها باید تخصصی شوند تا قضات بهتر و چابک تر بتوانند به درخواست های مردم رسیدگی کنند.
وی دسترسی کمی و کیفی مردم به عدالت را از دیگر محورهای تحولی در دستگاه قضایی برشمرد و ادامه داد: عدالت مولفه اصلی، مهم، حساس و حیاتی در هر جامعه است که جامعه را پابرجا، پویا و تعالی می سازد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که مردم نجیب استان کرمان مستحق خدمت هستند، گفت: در راستای توسعه دسترسی مردم به عدالت واحدهای قضایی از جمله در جازموریان و فاریاب ایجاد شده است.
موحد با بیان این مطلب که تعداد پرونده های موجودی دستگاه قضایی استان کرمان از 132 هزار پرونده موجودی به 91 هزار پرونده رسیده و 30 درصد کاهش داشته است، تاکید کرد: همکاران قضائی در استان کرمان مجاهدانه تلاش می کنند.
وی با اشاره به اینکه تلاش شده که فضای اداری قضایی را برای مراجعان و کارکنان دستگاه قضیی توسعه دهیم، تاکید کرد: با عنایت ریاست جدید قوه قضائیه اعتبارات ویژه ای برای توسعه فضاهای قضایی اختصاص یافته است تا زمینه آسایش مراجعان فراهم شود که در مجموع 26 پروژه توسعه برای فضاهای قضایی استان کرمان در دست اجرا است.
موحد با بیان اینکه سه دوره کارآموزی قضایی در استان کرمان اجرا شده و دوره چهارم در دست پیگیری است، گفت: استان کرمان قبل از سال 90 بالغ بر 40 درصد قضات آن غیربومی بوده اند که در حال حاضر به 19 درصد کاهش یافته است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که تعداد قضات استان از 260 قاضی به 345 قاضی رسیده که همه بومی و فرزندان مردم کرمان هستند، تاکید کرد: استان کرمان ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به قطب کارآموزی قضائی در کشور را دارد.
موحد یادآور شد: در سال گذشته 81 درصد ابلاغ های قضایی به صورت الکترونیک صادر شده است که با تحقق آن، هشت میلیارد تومان صرفه جویی شده است و مهمتر این است که حریم خصوصی مردم حفظ می شود.
وی بیان کرد: در سال جاری 330 دادگاه ویدئوکنفرانس به صورت محاکمه الکترونیکی انجام شده است که قانون نیز زیرساخت های لازم برای این کار را فراهم کرده است.
7440/‏‬ 5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه کودکان کار و خیابانی کرمان اتباع افغان بودند

9 کیلوگرم هروئین در قلعه گنج کشف شد

اتمام عملیات مرمت باغ کلانتر کرمان تا اوایل سال 99

کرمان در گرم ترین ساعات امروز به حدود 34 درجه سانتی‌گراد خواهد رسید

نوسانات دمایی 300 میلیارد تومان به نخیلات ریگان خسارت زد

نقطه حادثه خیز جاده ای در بزرگراه سیرجان- بندرعباس رفع شد

21 پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری در کرمان باطل شد

افتتاح چهار پروژه بزرگ صنعتی گل گهر سیرجان /2200فرصت جدید شغلی

احتمال رسیدن شاخص وضعیت کیفی هوا برای گروه‌های حساس مناطق شرقی استان به حالت هشدار از فردا

500 تن شکر در جنوب کرمان توزیع شد

توصیه پزشکی در خصوص گرمازدگی

طرح جنگل کاری سبزگزی در عنبرآباد اجرا شد

به صدا درآمدن زنگ خطر فضای مجازی، در از هم پاشیدن زندگی زوج‌ها

دولت برای تامین آب و ادامه حیات استان کرمان چاره اندیشی کند

20 کشته و زخمی در انحراف اتوبوس و واژگونی پراید

تبلور زیبایی در عمیق‌ترین رنج‌های زندگی

تبعات منفی طلاق کمتر از سونامی نیست

فیبر نوری جیرفت پس از 3 ساعت تلاش وصل شد

تدبیری برای کاهش تصادف های جاده ای جنوب کرمان

مرغ از سبد خانوار پرید/ هر کیلو مرغ در کرمان 14,700 تومان شد

تقویت زیرساخت های آموزشی با حضور خیران محقق می شود

واژگونی تویوتا هایلوکس نیروی انتظامی

300 میلیون ریال کالای قاچاق در سیرجان کشف شد

781 فقره تسهیلات روستایی صندوق کارآفرینی در استان کرمان پرداخت شد

برخی فقدان مجلس قوی را نتیجه قیف تنگ شورای نگهبان می دانند

13 هزار متر مربع از معابر کرمان روکش آسفالت شد

مسیر تخصصی گردشگری قنوات معرفی شده است

برخی معابر شهر کرمان آسفالت شد

فضاهای سبز داخل خانه ها جزئی از فضای سبز شهر است

مشکل آبرسانی به درختان پارک جنگلی شهید باهنر کرمان برطرف شد

خلق فرصت های جدید شغلی در مس سرچشمه

رویشگاه آنغوزه گیاه دارویی و صادراتی در زرند رو به نابودی است

بنری که جمع آوری شد

دومین مصدوم حادثه فروکروم رفسنجان جان باخت

12 واحد تولیدی کرمان پروانه استاندارد اجباری دریافت کردند

حادثه در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان دو مصدوم برجای گذاشت

راننده خودروی سواری در جیرفت سوخت

کمبود 1000 لیتر بر ثانیه آب شرب در شهر کرمان/وارد مدار شدن تعدادی از چاه‌های آب دستگاه‌های اجرایی

واژگونی نیسان وانت در قلعه گنج سه کشته برجا گذاشت

10 هزار متر مربع به فضای سبز شهری کرمان افزوده شد

794 تن آسفالت برای لکه گیری معابر منطقه دو کرمان صرف شد

90 سامانه هوشمند ثبت تخلفات در جاده‌های کرمان فعال است

بیش از یکهزار گواهینامه کالای تجاری در کرمان صادر شد

آب و فاضلاب شهری به تعهداتش در خصوص حفاری ها در موعد مقرر عمل کند

پیش‌بینی وزش باد و گرد و خاک برای نیمه جنوبی استان کرمان/بیشینه دما از روز دوشنبه افزایش پیدا کند

تشدید فعالیت های دامپزشکی جنوب کرمان در تابستان

ساکنان محدوده شهرک صنعتی کرمان به قطعی آب واکنش نشان دادند

اتمام پروژه تقاطع پل راه‌آهن و تله‌کابین تا پایان سال

416 کیلوگرم تریاک توسط پلیس رودبار جنوب کشف شد

کاهش کیفیت هوا در ریگان و فهرج/ افزایش مجدد دمای هوا از فردا