کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا خبر داد:

صدور یک درصد، گواهی‌های سفید در پزشکی قانونی/هشدار نسبت به کسانی که تصادف ساختگی ایجاد می‌کنند اجتماعي

صدور یک درصد، گواهی‌های سفید در پزشکی قانونی/هشدار نسبت به کسانی که تصادف ساختگی ایجاد می‌کنند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان از مرگ‌های سفید سخن به میان آورد و بیان کرد: در کمتر از یک درصد از ورودی جنازه‌ها به پزشکی قانونی کشور و به تبع آن در استان کرمان؛ نمی توانیم علت فوت را تشخیص دهیم که به آن صدور گواهی سفید یا مرگ سفید گفته می‌شود اما این مهم خاصه کشور ما نیست، به‌طورمثال در کشوری مانند آمریکا صدور گواهی های سفید در حدود 5 درصد می‌باشد.
دکتر "عباس آمیان" در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و هفته قوه قضاییه گفت: سازمان پزشکی قانونی یکی از قوی‌ترین و علمی‌ترین سازمان‌های کارشناسی در کشور و یکی زیر مجموعه‌های دستگاه قضا به حساب می آید.
وی با بیان این مطلب که هر کجا یک مساله پزشکی با مساله قضائی مرتبط باشد، سازمان پزشکی قانونی برای مراجع قضایی و ادارات دولتی اظهار نظر می‌کند، افزود: حدود یک سوم پرونده‌هایی که در دستگاه قضائی مطرح می‌شود، نیاز به اظهار نظر پزشکی قانونی دارند و گواهی پزشکی قانونی با یک نصف خطی می‌تواند جان فردی را بگیرد و برعکس لذا سازمان پزشکی قانونی یک سازمان مستقل است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان از وظیفه سنگین پزشکی قانونی در احقاق حق افراد سخن به میان آورد و بیان کرد: ماهیت مجازات افراد با یک نصف خط پزشکی قانونی می‌تواند تغییر کند.
وی قدمت پزشکی قانونی را برابر با قدمت تمدن بشری دانست و عنوان کرد: در گذشته پزشکی قانونی وجود داشته اما به شکل سازمان یافته امروزی فعالیت نداشته و امروز روش‌های دستیابی به حقیقت بسیار پیشرفته شده است و به تبع آن سازمان پزشکی قانونی نیز باید متفاوت از گذشته عمل کند.
آمیان مطرح کرد: از 23 شهرستان استان کرمان حدود 18 شهرستان استان دارای پزشک قانونی است که بعضی از شهرستان‌ها پزشکی قانونی مستقل و با چند پزشک و برخی از شهرستان‌ها به عنوان پزشک همکار فعال هستند اما در کل استان حدود 38 پزشک به‌صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و معاضدتی در پزشک قانونی مشغول به‌کار هستند.
وی ادامه داد: پزشکی قانونی استان کرمان با حدود 20 درصد ساختار تشکیلاتی که در قانون برای آن تعریف شده، در حال فعالیت است اما همکاران ما ایثارگرانه همه ماموریت‌ها و وظایف محوله را انجام می‌دهند.
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان به آمار صدور گواهی‌های پزشکی قانونی اشاره کرد و افزود: در حدود 4 دهه قبل تعداد گواهی‌های که سازمان پزشکی قانونی صادر می‌کرده حدود 5 نوع بوده است اما در حال حاضر بیش از 40 نوع گواهی، پزشکی قانونی صادر می‌شود که این افزایش صدور به دلیل آن است که اطلاعات عمومی و تخصصی جامعه در رابطه با حقوق قضائی بالا رفته است.
وی از رخداد مسایل جدید و ارجاع آنها به پزشکی قانونی سخن به میان آورد و بیان کرد: در چند سال گذشته در بحث اهداء جنین و یا پیوند اعضا مشکلاتی نداشتیم اما با پیشرفت علم پزشکی و افزیش انجام اعمال پیوند، شرایط خاصی به وجود آمده و اظهار نظرات کارشناسی در این رابطه افزایش یافته که این چنین مسایلی باعث افزایش صدور گواهی‌های پزشکی قانونی شده است.
صدور 120 هزار گواهی پزشکی قانونی در سال گذشته
این مقام قضایی از افزایش 10 درصدی سالیانه فعالیت پزشکی قانونی استان به لحاظ تعداد صدور گواهی خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته حدود 120 هزار گواهی پزشکی در حوزه‌های مختلف در سطح استان توسط پزشک قانونی صادر شده است، به‌گونه‌ای که 6 هزار و 209 گواهی معاینات اختصاصی؛ 13 هزار و 477 مورد ارش؛ یک هزار و 755 مورد روانپزشکی؛ 60 هزار معاینه سرپایی؛ 2 هزار و 600 اجساد؛ یک هزار و 205 گواهی فوتی تصادف و 16 هزار و 487 گواهی جرحی در سال گذشته صادر شده است.
وی تغییرات در حوزه کل معاینات را مثبت ارزیابی کرد و تصریح کرد: معاینات اختصاصی حدود یک دهم درصد کاهش داشته ضمن آنکه در بحث ارش نیز روند نزولی معاینات را داشتیم اما در معاینات روانپزشکی و ... روند افزایشی را شاهد هستیم.
آمیان از کمیسیون‌های پزشکی قانونی سخن گفت و افزود: در مواردی همچون قصور و یا در مواردی که معاینات به‌صورت معمول امکان پاسخ دهی نیست(به‌طورمثال تشخیص جنون)، از پزشکان متخصص دعوت می‌شود تا در کمیسیون های مربوطه اظهار نظر کنند که در همین رابطه برگزاری کمیسیون‌ها سالانه حدود 10 تا 20 درصد در حال افزایش بوده این در حالی است که حدود 10 سال پیش برگزاری کمیسیون‌ها سالانه صد در صد افزایش می یافتند.
وی عنوان کرد: چند سالی است که پرونده‌های قصور به دوره ثبات رسیده و تعداد آنها افزایش زیادی پیدا نمی کند و مواردی که حاصل از قصور بوده، کمتر شده است، شایان ذکر است که حدود یک دهه قبل حدود 200 شکایت علیه پزشکان مطرح می‌‌شد که 70 درصد آنها منجر به محکومیت می‌شد اما اکنون این شکایات به حدود 400 مورد در سال رسیده که 30 درصد آنها منجر به محکومیت می‌شود. اما باید مدنظر داشت که این آمار نشان دهنده کم بودن خطای پزشکی در گذشته نمی‌باشد بلکه در گذشته مردم از اینکه می‌توانند شکایت کنند یا امکان دسترسی راحت به مراجع ذیصلاح را داشتند، آگاهی کافی نداشتند.
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان تشکیل سازمان پزشکی قانونی را یک اتفاق میمون بعد از انقلاب دانست و اضافه کرد: قبل از تشکیل سازمان پزشکی قانونی، پزشکی که در عدلیه کار می‌کرد از طرف وزارت بهداشت مامور به خدمت می‌شد و ممکن بود فردی که تعارض با دستگاه اداری خود داشته یا ناهماهنگ بوده؛ به پزشکی قانونی منتقل می‌شد اما در حال حاضر پزشکانی که در پزشک قانونی جذب شده‌اند، پزشکان متخصصی هستند که از لحاظ توانایی علمی، به علم روز دنیا مسلط بوده و دوره‌های تخصصی گذرانده‌اند ضمن آنکه باید عنوان کرد که پزشک قانونی کشور به لحاظ فناوری در منطقه به‌روز و سرآمد پزشکی قانونی‌های منطقه است .
وی افزود: در ایران موقعیت‌های خاصی وجود دارد به‌گونه‌ای که مسایل دینی و علمی بر جامعه حاکم است و ارتباط نزدیک مسایل دولتی و حکومتی با مسایل دینی و فقهی باعث شده جمهوری اسلامی ایران در بحث پزشک قانونی در کشورهای اسلامی پیشرو باشد و موضوعاتی که در جهان اسلام است برای آنها راه حل‌های علمی ارایه داده ایم، از جمله؛ رحم اجاره‌ای، موارد اهدا جنین، موارد اهدا پیوند و ... پزشکان قانونی و فقها دست در دست یکدیگر راه حلی برای آنها اندیشیده و از این راه حل‌ها کشورهای اسلامی نیز الگو برداری کرده‌اند.
آمیان ادامه داد: موضوع سقط جنین سال‌ها در کشور ما و در کشورهای همسایه به‌عنوان یک معضل مطرح بود و سقط جنین در تمام دنیا ممنوع است و در کشور ایران به دلیل شرع اسلام، سقط جنین به مثابه قتل نفس مطرح است اما برخی سقط جنین در مواردی همچون ناقص الخلقه بودن جنین، خطر جان مادر بیمار و ... طی همفکری‌های با فقه‌ها و پزشکان این مسایل تا حدود حل شده است این مهم اثرات بسیار خوبی در جامعه داشت و جلوی بسیاری از خطاها و افعالی که می‌توانست مشکلات روانی و اجتماعی برای جامعه ایجاد کند، رفع کرد؛ ضمن آنکه جان بسیاری از مادران نجات پیدا کرد زیرا در برخی موارد مادر شرایط سقط جنین داشت اما در این زمینه به مسایل زیرزمینی روی می‌آوردند.
علت مرگ سه خواهر و برادر چه بود؟
وی با یادآوری فوت سه خواهر و برادر در یک شب در سال گذشته و نامشخص بودن علت مرگ آنها در تحقیقات اولیه به ایسنا گفت: ترکیبات ضعیف سیانید در خون سه نفر(دو خواهر و برادر) پیدا شده و با توجه به اینکه روش‌های استفاده شده قابلیت صد در صد علمی ندارند، منوط به تحقیقات قضائی شده است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان در پاسخ به این سوال که قصور پزشکی که توسط پزشکان همکارشان مورد بررسی قرار می‌گیرد، آیا ممکن است پزشکان، سازمان در صدور رای مراعات همکاران خود را بکنند؟ بیان کرد: پزشکان قشر فرهیخته ای بوده که از اعتبار خاصی برخوردارند. شغل پزشک قداست است و در کمیسیون‌های سازمان افراد متعهد، خوش‌نام و متخصص دعوت می‌شوند و معمولا کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد سعی می‌کند، قضاوت خود را عادلانه انجام دهد و همچنین پزشکان برای حفظ حرمت پزشکی و اعضای کمیسیون خود باید خطای صورت گرفته را اعلام کنند و این مهم هرچند تنبیه است اما در کنار آن باعث پیشگیری و کاهش قصور پزشکی خواهد شد.
کاهش 30 درصدی در دگرکشی در استان
آمیان به تبیین آمار موارد پرونده‌های ورودی به پزشکی قانونی پرداخت و مطرح کرد: بیشترین پرونده‌های ما در حوزه معاینات ضرب و جرح است، اما خوشبختانه در سال گذشته 30 درصد در دگرکشی کاهش داشتیم؛ شایان ذکر است که آمار دگرکشی معمولا در جنوب استان بیشتر از شمال استان است.
مرگ سفید
وی از مرگ‌های سفید سخن به میان آورد و بیان کرد: در کمتر از یک درصد پزشکی قانونی کشور و به تبع آن در استان کرمان نمی توانند علت فوت را کشف کند که به آن گواهی سفید یا مرگ سفید گفته می‌شود اما این مهم خاصه کشور ما نیست به‌طورمثال در آمریکا حدود 5 درصد می‌باشد.
این مقام مسئول به تصادفاتی که فرد عمدا خود را جلوی خودرویی می‌اندازد و سپس با خودزنی از راننده خسارت دریافت می‌کند اشاره و به ایسنا گفت: این معضل فقط مختص کشور ما نیست و در استان کرمان نیز شاهد چنین اتفاقاتی هستیم اما خوشبختانه افرادی که در استان کرمان دست به این اقدام شوم می زنند، بومی استان نیستند و در همین راستا به کلیه پزشکان قانونی استان بخشنامه‌ای در خصوص دقت در بررسی پرونده‌هایی که در مناطق خاص، زمان و در مکان‌های غیرمتعارف صورت می‌گیرد، ابلاغ کرده ایم.
وی بیان کرد: این شیادان روز به روز اطلاعاتشان بیشتر می‌شود و با اعتماد به نفس جواب سوالات پزشکان را می‌دهند لذا تشخیص ساختگی بودن آن مشکل خواهد بود و مدارک لازم را نیز دارند اما برخی موارد فرد شیاد ناشی‌گری می‌کنند که تشخیص آن آسان است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمان یادآوری کرد: در استان کرمان و در سنوات گذشته 23 نفر در همین رابطه دستگیر شدند اما این شیادان امروز تغییر رویه داده و دیگر خودشان را جلوی ماشین دیگران نمی‌اندازند بلکه با وسایل نقلیه خود تصادف ساختگی درست می‌کنند.
وی در ادامه گفت و گوی خود با خبرگزاری ایسنا منطقه کویر درباره زیرساخت های پزشک قانونی استان کرمان نیز گفت: ظرف 5 سال گذشته برای حدود 6 شهر استان شامل عنبرآباد، رودبار جنوب، فهرج، ریگان، بردسیر و راین ساختمان پزشک قانونی دایر کرده ایم که امیدواریم بتوانیم با تامین اعتبارات لازم در تمامی شهرستان های استان شاهد راه اندازی ساختمان پزشکی قانونی باشیم.
این مقام قضایی اظهار کرد: همچنین ساختمان مرکز پزشکی قانونی شهرستان سیرجان با 680 متر مربع زیربنا افتتاح شده، همچنین در شهرستان بافت ساختمانی با حدود 300 متر زیربنا خریداری و ساختمان پزشکی قانونی شهرستان زرند نیز دارای پیشرفت فیزیکی 95 درصد و ساختمان شهرستان رفسنجان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد در هفته دولت افتتاح خواهند شد.
آمیان خاطرنشان کرد: متاسفانه در گذشته مرکز پزشکی قانونی کرمان ساختمان آزمایشگاهی تخصصی و معاینات تخصصی نداشت که در سال 93 و 94 با حدود 13 میلیارد تومان اعتبار در کرمان چنین ساختمانی ساخته شد که با تجهیز آن به تجهیزات انجام آزمایش DAN می‌توانیم همه آزمایشاتی که در کل کشور در حال انجام است رت در این مرکز داشته باشیم و کرمان را به قطب پزشکی قانونی جنوب شرق کشور تبدیل کنیم.
گفت‌و‌گو از «سارا سلطانی» خبرنگار ایسنای منطقه کویر
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صدور 1272 رای مجازات‌های جایگزین حبس در کرمان

حضور غرفه آتش نشانی در نمایشگاه بزرگ جشنواره شهروندی تابستان کرمان

حمله آفت مگس مدیترانه‌ای به شهرهای کرمان، رابر و بم

تعیین تکلیف وضعیت کودکان کار و خیابانی در کرمان/روند کند دریافت مجوز کمپ ماده 16 ویژه زنان

وجود 987 نفر معلول ضایعه نخاعی در استان کرمان

رونمایی از اولین خودروی تجهیزات تخصصی CBRN جهت مقابله با بحران‌های شیمیایی، بیولوژیک و پرتویی

2 کارگر مقنی در رفسنجان جان باختند

طرح جمع آوری متکدیان در شهر رفسنجان آغاز شد

25 شرکت حمل و نقل متخلف در جنوب کرمان شناسایی شد

خانواده فاریابی زندگی دوباره به قاتل 21 ساله بخشیدند

8.15 درصد جمعیت استان کرمان سالمند هستند

وضعیت سفید استان کرمان در مبارزه با بیماری تب کریمه کنگو

390 خانوار در رفسنجان تحت پوشش بهزیستی هستند

12000 لیتر سوخت قاچاق در جیرفت کشف شد

وجود 250 زندانی غیرعمد در کرمان/جمع‌آوری کمک 98 میلیارد ریال خیرین در ماه رمضان

جمعیت جامعه عشایری قلعه گنج کرمان 12 هزار و 97 نفر اعلام شد

تکمیل راههای روستایی استان کرمان نیازمند 40 میلیارد تومان اعتبار است

1074 نفر، کشته‌شدگان حوادث رانندگی استان کرمان در سال گذشته

پیش‌بینی افزایش تلفات تصادفات جاده‌ای استان در سال‌جاری/معرفی 3 محور مرگ‌خیز استان کرمان

برای کاهش تلفات جاده‌ای در سال 97 چه کاری انجام داده‌اید که در سال 96 نکرده‌اید؟!!

پایان عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در استان کرمان/ رصد همچنان ادامه دارد

تداوم هوای گرم در استان کرمان/پیش‌بینی وزش بادهای لحظه‌ای

واکنش شهرداری کرمان به اکران مخدوش بیلبورد مرتبط با کنسرت گروه لیان

بوستان «شهید» شهر کرمان بهسازی می‌شود

اوج تلاش در دمای 50درجه/ نخلستان ها در «خرماپزان بم» جان می گیرد

آتش‌سوزی شهرک ذغالسنگ مهار شد/ شرکت ذغالسنگ به اخطارهای شهرداری بی‌توجه بود

درختان بلوار ذغالسنگ در آتش سوختند

700 هزار نفر در کشور به اوتیسم مبتلا هستند

تعمیرگاهی در خیابان سرباز منفجر شد

جمعیت کیفری شهرستان راور 30 درصد کاهش یافته است

لزوم همکاری همه برای عبور از تابستان/ اعلام ساعات کاهش فشار شبکه آب شهر کرمان

زمینه آزادی 291 زندانی غیر عمد در استان کرمان فراهم شد

جنوب کرمان رتبه نخست کانون فرهنگی مساجد روستایی کشور را دارد

سردار «حسنی‌سعدی» مدیر کل بنیاد شهید استان کرمان به درجه بازنشستگی نائل آمد

890 هزار نفر در بافت‌های فرسوده استان ساکن هستند

انجام هزار و 152عملیات توسط آتش نشانان/ نجات 223 نفر

پهنای باند استان کرمان به 700 گیگابایت افزایش می یابد

زیرسازی و آسفالت برخی معابر شهر کرمان در دست اقدام است

بررسی طرح تدفین اجساد در مواقع بحران

انفجار کارخانه ذوب فروکروم رفسنجان یک کشته و 2 مصدوم داشت

برنامه‌ریزی مهمترین عامل در حوزه مبارزه با قاچاق کالا است

برخورد خودروی پژو و دنا 6 کشته برجای گذاشت

برخورد پژو و دنا 6 کشته و 7زخمی برجای گذاشت

سقوط کارگر ساختمانی در کرمان

انتقال مصدومین حادثه فروکروم رفسنجان با اورژانس هوایی به کرمان

توقف فعالیت یک شرکت بزرگ هرمی در استان کرمان

پاییز 98؛ بهره‌برداری از فاز اول طرح انتقال آب از خلیج فارس/وضعیت آب مناطق حاشیه‌ای شهر کرمان بهتر از 2 هفته قبل است

حفظ فضای سبز از توسعه‌ آن مهم‌تر است

عملکرد موفقیت‌آمیز دفاتر تسهیل‌گری کرمان/درخواست نمایندگان برای فعالیت دفاتر تسهیل‌گری در حوزه‌های انتخابیه

کاهش آسیب های اجتماعی در محلات تحت پوشش دفاتر تسهیلگری تا 5 سال آینده