کرمان رصد

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر مقالات

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – کسری هزار لیتر بر ثانیه آب در شهر کرمان این روزها عرصه را بر بسیاری از مردم تنگ تر از قبل کرده و برای رفع این مشکل اجرای یک طرح اضطراری در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: تابستان‌های شهر کرمان در سال‌های اخیر دو پدیده را با خود به همراه داشته است یکی ریزگردها و غبار آلود شدن آسمان شهر و دیگری قطع گاه و بی گاه آب شرب که مسئولان شرکت آب و فاضلاب از آن به عنوان افت فشار یاد می‌کنند.
مصرف آب با شروع فصل گرم سال در کرمان افزایش یافته و در این میان مهمترین مقصر کولرهای آبی معرفی شده‌اند و گفته می‌شود هر کولر آبی در شبانه روز 250 لیتر آب مصرف می‌کند و با احتساب جمعیت یک میلیونی شهر کرمان این رقم سر به فلک می‌زند.
هر سال بعد از سیلاب‌های شدید در مناطق مختلف کرمان که موجب تخریب زیر ساخت‌ها و خسارت به مردم می‌شود و آب‌ها راهی کویر می‌شوند در تابستان مسئولان به فکر تامین منابع آبی جدید می‌افتند
اما هر سال بعد از سیلاب‌های شدید در مناطق مختلف کرمان که موجب تخریب زیر ساخت‌ها و خسارت به مردم می‌شود و آب‌ها راهی کویر می‌شوند در تابستان مسئولان به فکر تامین منابع آبی جدید می‌افتند و در اکثر مواقع نیز برداشت‌های بی رویه از منابع آب زیر زمینی مهمترین عامل بی آبی کرمان عنوان می‌شود.
با این وجود هنوز هم مهمترین منبع تامین آب شرب و کشاورزی و صنعت کرمان همین آب‌های زیر زمینی هستند و برداشت منفی 1.1 میلیارد مترمکعبی آب از این منابع هنوز هم ادامه دارد و فرقش با سال‌های گذشته این است که بسیاری از این منابع دیگری آبی در بساط ندارند و خشک شده‌اند.

هشدار کمبود آب طی سه سال گذشته برای شهروندان کرمانی ملموس‌تر از قبل شده است و آب شرب به اکثر خانه‌های شهر نمی‌رسد، هر چند نصب پمپ‌های آب مهمترین عامل افت فشار معرفی شده اما اگر در هر خانه پمپ را خاموش کنید آبی وارد لوله‌ها نمی‌شود.
هزار لیتر آب در ثانیه کم داریم
سال گذشته بود که محمد طاهری رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان اجرای طرح اضطراری تامین آب شهر کرمان خبر داد و بیان کرد که با اجرای این طرح 220 لیتر آب در ثانیه به ظرفیت شهر افزوده می‌شود با این وجود افزایش صعودی مصرف آب در کرمان موجب شده است هم اکنون طبق آمار شرکت آب و فاضلاب کرمان هزار لیتر آب در ثانیه کم داشته باشد.
آغاز یک طرح اضطرار جدید به شرط تامین مالی
امسال حالا یک طرح دیگر اضطرار در دستور کار قرار گرفته است و مردم امیدوارند با اجرای این طرح از بار مشکلاتی که بر دوششان قرار گرفته کمتر شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء که پروژه انتقال آب از سد صفا رود را برعهده دارد چند روز قبل خبر از اجرای یک طرح اضطرار جدید برای کاهش مشکلات تامین آب در کرمان داد.
این پروژه انتقال آب که در حوزه جغرافیایی استان کرمان اجرا می‌شود، قرار است طی سال‌های آتی آب شرب شهر کرمان را تامین کند.
کار انتقال آب صفارود ادامه دارد اما از مسئولان استانی می‌خواهیم همکاری بیشتری در راستای تملک اراضی مسیر خط انتقال انجام دهند تا بتوانیم کار را پیش ببریم
در قالب اجرای این پروژه یکی از بزرگترین تونل‌های انتقال آب خاوریانه در استان کرمان حفر شد و حالا تلاش‌ها برای انتقال آب به کرمان ادامه دارد اما با توجه به مشکلات مختلف اجرای این طرح همچنان نیاز به زمان بیشتری دارد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: کار انتقال آب ادامه دارد اما از مسئولان استانی می‌خواهیم همکاری بیشتری در راستای تملک اراضی مسیر خط انتقال انجام دهند تا بتوانیم کار را پیش ببریم.
کرمانی‌ها چشم به راه 150 لیتر آب در ثانیه!
سعید محمد اسلامی می‌گوید: طرحی با همکاری استانداری کرمان اتخاذ شده است که برای رفع مشکل بی آبی در شهر کرمان یک خط انتقال آب اضطراری احداث شود که در نتیجه اجرای این طرح 150 لیتر آب در ثانیه به کرمان می‌رسد.
وی اجرای این طرح را نیز منوط به تامین منابع مالی دانست و بیان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء برای اجرای این طرح آمادگی لازم را دارد.
اما اجرای کامل پروژه صفا رود که سه متر مکعب آب به کرمان می‌رساند هم اکنون پشت سد بی پولی قرار گرفته است با این وجود فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء می‌گوید در صورت تامین منابع مالی بهمن ماه سال جاری این پروژه به بهره برداری می‌رسد و کرمان برای همیشه از بی آبی رها می‌شود.
معاون عمرانی استاندار کرمان در گفتگو با مهر در خصوص وضعیت منابع آبی استان کرمان می‌گوید: علیرغم بارندگی‌های نسبتاً مطلوب سال جاری اما به دلیل شدت خشکسالی سال‌های اخیر این بارندگی‌ها نتوانسته در زمینه احیاء بسیاری از این منابع تاثیر گذار باشد.
با کمبود منابع آبی در همه مناطق استان مواجه هستیم و برداشت‌های بی رویه از منابع آب‌های زیر زمینی مشکلات را تشدید کرده است
سید مصطفی آیت الهی می‌افزاید: ما با کمبود منابع آبی در همه مناطق استان مواجه هستیم و برداشت‌های بی رویه از منابع آب‌های زیر زمینی مشکلات را تشدید کرده است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر و با توجه به منابع محدود در دسترس از مردم می‌خواهیم مصرف بهینه آب را در دستور کار قرار دهند و با صرفه جویی بیشتر در مصرف زمینه را برای بهره مندی خانوارهای بیشتری از آب مهیا کنند.
وی گفت: اجرای طرح اضطرار انتقال آب یکی از راهکارهای استانداری است که می‌تواند از میزان مشکلات موجود بکاهد.
کرمان به عنوان یکی از استان‌های کم باران در کشور در سال‌های اخیر با مشکل جدی در زمینه افزایش دمای هوا و تغییرات اقلیمی نیز مواجه شده است و افزایش گرمای هوا افزایش مصرف آب را نیز به همراه داشته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

سینماهای بم بازسازی نشدند/ درهای بسته هنر هفتم به روی مردم بم

تقابل بیابان زایی و بیابان زدایی در جنوب کرمان

بررسی آلونک و کانکس نشینی در کرمان / اجاره ها نجومی شدند

راهکارهای کاهش نگرانی‌ها در خصوص استفاده از مالچ‌های نفتی

تبادل تجربه ها راهکار عبور از چالش ها

«فتح‌آباد» نگینی در دل کویر

وجود 700 ماده خطرناک در توتون/دخانیات قاتل انسان‌ها است

کرمان گلخانه طبیعی ایران

درختانی که بوی زندگی می دهند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

افول صنایع دستی در کرمان / شهر جهانی گلیم خاموش تر از همیشه

کشاورزان دلخوش در اوج محرومیت/ ورق داستان تلخ برگشته است

گل محمدی اقتصاد بردسیر را متحول کرد /حضور اروپایی‌ها در لاله زار

هجوم ملخها به استانهای همجوار و دشوار شدن مبارزه در جنوب کرمان

احیای اخلاق با توسل به سیره امام خمینی (ره)

چرا حال خانواده‌های کرمانی خوب نیست؟

نظریه‌ انتخاب عمومی و مدیریت جهادی

ساکنان دشت خاک بی آب مانده اند / مشکلی که 3 ماه ادامه دارد