کرمان رصد

آخرين مطالب

دورنمای توسعه استان کرمان امیدوار کننده است اقتصادي

دورنمای توسعه استان کرمان امیدوار کننده است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تشریح و ترسیم دورنمای توسعه استان با نگاه توسعه پایدار و اقتصاد مقاومتی، آینده استان را امیدوار کننده خواند و بر تقویت زیرساخت ها و استفاده از ظرفیت های بالقوه تاکید کرد.

 جعفر رودری در نشست با کارشناسان بخش های مختلف استان کرمان آب را یکی از مهمترین عوامل طبیعی ناپایداری توسعه استان دانست و افزود: استان پهناور کرمان با حدود 10 درصد از کل تخلیه آب های زیرزمینی کشور سالانه شاهد 800 میلیون متر مکعب کسری مخزن است که باید در این حوزه نگاه زیربنایی داشته باشیم.
وی توسعه پایدار را رویکردی از تعامل سرمایه های انسانی، اجتماعی، طبیعی و فیزیکی دانست و اظهار داشت: توسعه پایدار منجر به احساس سلامت، شادابی و رفاه یا به طور خلاصه احساس خوب زیستی در افراد جامعه خواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با تشریح ساختار کلان اقتصادی استان و اینکه استان پهناور کرمان با سهم4 درصدی از جمعیت و3/5 درصدی از تولید کشور، 70 هزار میلیارد تومان برآورد تولید ناخالص داخلی در سال 97 داشته اضافه کرد: مقایسه سهم بخش های عمده اقتصادی استان با کشور نشان‌دهنده سهم قابل ملاحظه بخش کشاورزی در اشتغال و تولید نسبت به متوسط کشور (رتبه اول کشور در اراضی باغی، رتبه اول کشور در تولید محصولات جالیزی، رتبه دوم کشور در تولید محصولات گلخانه‌ای، رتبه سوم کشور در تولید محصولات نیمه گرمسیری) و فاصله معنادار سهم بخش خدمات نسبت به متوسط کشور است که می تواند نقشه راهی برای برنامه ریزی استان برای تقویت و استفاده از پتانسیل های فراوان استان در این بخش باشد.
وی با اشاره به کاهش منابع ذخیره آبی کشور در سال 80 تا 45 درصد نسبت به میانگین اقلیمی عمده مسائل و مشکلات توسعه پایدار استان را پس از خشکسالی و بیلان منفی بیش از 800 میلیون متر مکعبی آب های زیرزمینی، سیل و زمین لرزه اعلام کرد و افزود: 64 درصد جمعیت شهری استان روی گسل با میزان خطر لرزه خیزی زیاد سکونت دارند و بر اساس آخرین آمارها از سال 1347 تا کنون بیش از 365 زلزله با قدرت بالاتر از 3/5 ریشتر در استان روی داده است.
رودری با اشاره به عدم تعادل های فعلی در استان گفت مناطق جنوبی استان با داشتن قریب 21 درصد از مساحت کل استان حدود 24.3 درصدی جمعیت استان را شامل می شود، تمرکز واحدهای صنعتی در استان به گونه‌ای است که 10 واحد صنعتی استان بیش از 78 درصد از ارزش افزوده کل اقتصاد استان را به خود اختصاص داده و تمرکز آنها فقط در پنج شهرستان استان است.
وی همچنین با اشاره به عدم تعادل در بخش معدن و کشاورزی گفت: تنها 10 معدن از کل معادن استان بیش از 95 درصد کل ارزش افزوده استان را در این بخش شامل شده و 75 درصد از باغات در شمال استان و قریب به 60 درصد از ارزش افزوده این بخش مربوط به پسته بوده که تنها 45 درصد از کشاورزان از آن سود می برند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یکی از مهمترین عوامل ناپایداری توسعه استان را عوامل طبیعی دانست وافزود: حدود 50 درصد اقتصاد استان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به عوامل طبیعی وابسته بوده و در برابر این عوامل آسیب پذیر است.
و ی به کمبود آب اشاره کرد و صرفه‌جویی را تنها راه برون رفت و جبران بیلان منفی دشت های استان دانست و گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در صورت صرفه جویی و کاهش مصرف 902 میلیون متر مکعبی طی سالهای برنامه ششم و 1800 میلیون مترمکعبی در پایان برنامه هفتم توسعه و در یک افق 20 ساله دشتهای استان به حالت پایدار خواهند رسید.
رودری مهمترین قابلیتهای توسعه استان را در توسعه بخش کشاورزی، فعالیت های معدنی، گردشگری و صنعت توریسم و همچنین بهره برداری از انرژی خورشیدی با توجه به واقع شدن در ذوزنقه انرژی خورشیدی عنوان کرد.
وی چشم انداز توسعه استان را به عنوان استانی توسعه یافته، برخوردار از پیوندهای اقتصادی اجتماعی و فرهنگی درون استانی و فرا استانی، پاسخگو به نیاز های ملی منطقه‌ای به ویژه به عنوان مهم‌ترین پسکرانه سواحل مکران و دست یافته به اقتصادی پیشتاز و پررونق با تکیه به تولید و صادرات فرآورده های معدنی، محصولات صنعتی و کشاورزی و ارائه خدمات گردشگری بازرگانی و ترانزیت بین المللی با تقویت پیوند های درون منطقه‌ای و ملی، تقویت و توسعه آموزش عالی استان و ایفای نقش محوری در منطقه و مدیریت ذخایر آبی و بهره برداری بهینه از منابع آب، تغییر الگوی کشت و توسعه صنایع کم آب بر دانست.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان جهت گیری های کلی توسعه استان را بر مبنای سه محور اصلاح ساختار سهم بخش های اقتصادی، توجه به مساله بحران آب و اتکا به آب قابل برنامه ریزی و تعادل‌بخشی زیرساخت‌های توسعه در مناطق استان عنوان کرد و افزود: در این راستا جهت‌گیری استان در بخش کشاورزی افزایش بهره وری و تغییر الگوی کشت از کشت های آب بر به کشت های گلخانه ای، تاکید بر محصولات رقابتی و صادراتی مثل پسته، مرکبات، خرما، گردو، بادام، زیتون، گل‌محمدی، گیاهان دارویی، کرک و پشم با قابلیت های صادراتی و ذخایر ژنتیکی شامل گیاهی و دامی، برخورداری استان زنجیره کامل پرورش طیور است.
وی از معدن به عنوان دیگر قابلیت استان یاد کرد و اظهار داشت: جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی، کشف، استخراج و فراوری مواد معدنی از قبیل مس، زغال سنگ، آهن، کروم، تیتانیوم، خاک نسوز و سنگ های زینتی و قیمتی و قابلیت بالای ایجاد صنایع و فرآوری آنها، تکمیل زنجیره تولید معادن فلزی در درون استان و منطقه و استفاده از ظرفیت بالقوه معادن در جنوب و شرق استان از اولویت های کاری تعریف شده در این حوزه است.
توسعه صنایع خودرو سازی با توجه به پتانسیل های موجود استان، تمرکز بر صنایع کم آب بر و هایتک و صنایع مرتبط با معدن و صنایع تکمیلی کشاورزی، حفظ و ارتقای صنایع بزرگ موجود و در حال اجرای فولاد و پتروشیمی بااستفاده از فناوری‌های نوین و کم آب بر را از دیگر برنامه های دیده شده در خصوص توقیت صنعت استان برشمرد.
وی به بخش خدمات اشاره کرد و گفت: تقویت و گسترش خدمات گردشگری در استان با توجه به ظرفیت‌های مستعد بخش گردشگری، استفاده از موسسات تحقیقاتی و واحدهای فناوری برتر و دانش بنیان، تقویت هاب منطقه ای برای پیوند مراکز تجاری بندری منطقه با مناطق ملی، تولید و تجارت انرژی های تجدید پذیر در استان، خدمات بهداشتی درمانی در منطقه جنوب کشور از جمله برنامه های این بخش است.
5054

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخستین کارخانه تولید شمش روی در استان کرمان افتتاح شد

معادل 36 هزار میلیارد تومان انرژی در استان کرمان هدر می‌رود

صنایع جانبی گردو در بافت ایجاد شود

ارقام جدید گردو کاشت شود/ تلاش برای رفع مشکلات گردوکاران

چه خبر از پروژه‌های هفته دولت در کرمان؟

پیش‌بینی کاهش قیمت دلار به زیر 10 هزار تومان/پرونده متخلفان؛ تحقیق و تفحص از شرکت مس در دستور کار دستگاه قضاء

دو نرخی بودن قیمت مرغ در کرمان کار نظارت بر عرضه را سخت کرده است

چهار پست سهم اتاق کرمان در کمیسیون های تخصصی اتاق ایران شد

اختلافات مالی باعث تعویق پروژه‌های شهری نشود

هزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است

3 مرکز غیرمجاز عرضه سموم و بذر کشاورزی در فاریاب پلمب شد

ماجرای خودرو میلیونی شهرداری کرمان چیه؟

یک‌هفتم رقبات استان در 14 ماه گذشته سنددار شدند/باید اصول محور و هدف محور باشیم

تخصیص 400 میلیارد تومان اعتبار برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی با اولویت پسته استان

در طرح انتقال آب از صفارود به کرمان تابع نظر کارشناسی هستیم/ آمار میدانی جمعیت شهر کرمان با آمار سرشماری همخوانی ندارد

افزایش یک میلیارد تنی اکتشافات معدنی در کرمان

منابع مالی بزرگترین چالش واحدهای تولیدی کرمان است

سرمایه گذاری حوزه معدنی کرمان به 36 هزار میلیارد تومان رسید

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت

کاهش قدرت خرید مردم جبران نشد/ فرصت سوزی مسئولان در شوک ارزی

124 درصد هدف گذاری بخش اشتغال در کرمان محقق شد

تاکید بر ضرورت تقویت ارزش پول ملی/ از فرصت شوک ارزی استفاده نشد

تحقق 124 درصدی هدف‌گذاری اشتغال با ایجاد 41 هزار و 700 فرصت شغلی

لزوم تقویت ارزش پول ملی/از فرصت شوک ارزی به خوبی استفاده نشد

نوسان دما 300 میلیارد تومان به نخیلات ریگان خسارت زد

خروج مرغ زنده از استان کرمان ممنوع/برخی سوء مدیریت‌ها، مایه شرمساری است

یک زن درویش از زندان آزاد شد

راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت دبیر انجمن زغالسنگ ایران برای ایجاد اشتغال پایدار در حوزه زغالسنگ

لزوم تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری فیزیکی یا الکترونیکی

شرکت زغالسنگ کرمان، مصداق کامل اقتصاد دولتی و انحصاری

افزایش 48 درصدی مالیات کمر استان کرمان را می‌شکند

20 درصد سطح زیرکشت پسته رفسنجان مجهز به سیستم آبیاری نوین

جلسات پنجره واحد سرمایه‌گذاری صرفا باید با حضور خود مدیران باشد/به دنبال تشکیل پنجره واحد الکترونیکی هستیم

جلسه پنجره واحد سرمایه گذاری استان کرمان کنسل شد

خط نوین بومی کنسانتره گل گهر سیرجان راه اندازی شد

توسعه کشت گیاه کینوا در استان کرمان

کرمان در یک قدمی صنعتی شدن/انتقال 1500 میلیارد تومان از منابع شرکت ملی مس به استان کرمان طی چند روز گذشته

راه‌اندازی خط جدید یک میلیون تنی کاملا بومی کنسانتره سنگ آهن

قیمت گوشت در کرمان چند؟

مددجویان فعال در برنامه های اشتغال تسهیلات دریافت می کنند

راه‌اندازی پنجره واحد الکترونیکی در کرمان/افزایش 48 درصدی درآمد مالیاتی استان با چه اتفاقی در تولید همخوانی دارد؟

سالانه بیش از 8 میلیارد دلار صادرات از ایران به عراق انجام می‌شود

صندوق کارآفرینی امید کرمان 814 فقره تسهیلات روستایی پرداخت کرده است

مبارزه با آفت گردو در سطح 2000 هکتار از باغ های جنوب کرمان

پرداخت 742 میلیارد ریال تسهیلات و ایجاد 2 هزار 20 شغل در اشتغال روستایی

باغین پایلوت اقتصاد مقاومتی در بحث کشاورزی خواهد شد

51 درصد واحدهای استان نیمه‌فعال هستند

وضعیت فاجعه بار انبارهای اموال تملیکی استان کرمان

رتبه برتر استان کرمان در دو سال گذشته در پرداخت تسهیلات مسکن

صدور 32 بخشنامه در سال گذشته درباره صادرات/ فراهم شدن زیرساخت بورس پسته