کرمان رصد

آخرين مطالب

کیفرخواست پرونده انتقال آب به کرمان صادر شده است اجتماعي

کیفرخواست پرونده انتقال آب به کرمان صادر شده است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دادخدا سالاری روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه طرح برخی مطالب مبنی بر اینکه دادسرا مانع اجرای طرح انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) به کرمان شده، درست نیست، افزود: در این رابطه معتقدیم که منابع بیت المال صرف پروژه ای شده که خروجی آن که همان انتقال آب به استان کرمان است، محقق نمی شود.

وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر 55 روستای رابر آب آشامیدنی ندارند، عنوان کرد: این روستاها آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آبرسانی می شوند و بحث مهم در این پروژه این است که آبی برای انتقال وجود ندارد.

دادستان کرمان با تاکید بر اینکه هر طرحی باید پیوند زیست محیطی داشته باشد و تاثیر آن بر محیط زیست مشخص باشد، تاکید کرد: در اجرای پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری، مدیرکل محیط زیست نیز موافقت مشروط به 14 بند کرده اند که تاکنون هیچ یک از این بندها محقق نشده است.

سالاری با بیان اینکه در حال حاضر 13 شهر در استان کرمان مشکل و بحران آب دارند گفت: حرکت مسئولان استان کرمان باید بر این مدار باشد که سند جامع آب با نگاه به تمامی شهرستانها تدوین شودو نگاه عدالت محور و جامع به همه شهرها داشته باشیم زیرا عدالت اقتضاء می کند که نیاز مردم تامین شود.

وی یادآور شد: مشاور پروژه انتقال آب از سد صفارود کسی است که مشاوره سد گتوند را انجام داده و متاسفانه چهار هزار میلیارد تومان برای این سد هزینه شده است.

این مقام قضائی به تبعات اجتماعی، امنیتی، زیست محیطی و اقتصادی این پروژه اشاره کرد و گفت: دامن زدن به تفرقه تاریخی شمال و جنوب، بر هم زدن توازن قومیتی در شمال و جنوب استان، دامن زدن به بی عدالتی اجتماعی به دلیل نیاز به آب در مبدا و دشت های بین راه، نارضایتی مردم و از دست دادن سرمایه های اجتماعی و بیکاری بخش قابل توجهی از کشاورزان بخشی از تبعات اجرای این پروژه است.

سالاری گفت: برخی معتقد هستند که این طرح، کارشناسی شده است اما در روند اجرای آن شاهد هستیم که 13 کیلومتر ترانشه و لوله گذاری و دوباره جمع شده است و این موضوع نشان می دهد که طرح خیلی کارشناسی شده نیست.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پرونده ای در دادسرای کرمان مورد رسیدی قرار دارد از محل ارز دولتی در جایی که باید هزینه می شده انجام  نشده و این موضوع در سطح کشور بوده و هم اکنون این پرونده در دست کارشناسی است و مبلغ نهایی آن پس از بررسی های کارشناسی اعلام می شود.

دادستان کرمان یادآور شد: در پروژه هتل بام کرمان دادسرا ورود نکرده است اما دغدغه های زیست محیطی را به متولیان امر اعلام کرده ایم اما توقف آن به دلیل ورود جدی دادسرا نبوده و احتمالا به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شده است.

سالاری بیان کرد: دستور نصب کارتخوان در مطب پزشکان دستور از طریق دادسرا صادر شده و در دستور کار جدی دستگاه قضائی قرار دارد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر برخورد دادسرا با گلخانه های هیدروپونیک، عنوان کرد: در جنوب استان کرمان شاهد هستیم هر ساله بخش عمده ای از محصولات کشاورزی تولید می شود که بدون استفاده باقی می ماند.

دادستان کرمان اظهارداشت: در رابطه با ایجاد گلخانه های هیدروپونیک نگاه دادسرا این نیست که چه کسی می خواهد طرح را اجرا کند، بلکه غدغه جدی ما در این زمینه این است که اولا بازار فروش این محصولات و تضامین لازم آنها وجود داشته باشد.

سالاری تصریح کرد: با رفع ابهامات موجود در مسیر ایجاد گلخانه های هیدروپونیک، مانعی برای ایجاد این گلخانه ها وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه از خبرنگاران به عنوان چشمان بیدار و  نظاره گر جامعه و مطالبه گر مردم یاد کرد و ادامه داد: اصحاب رسانه باید بر مداری حرکت که حقیقت را به جامعه منتقل کنند.

دادستان کرمان گفت: از خانه مطبوعات کرمان می خواهیم شواری حل اختلاف مطبوعات را در مرکز استان کرمان راه اندازی کند تا پرونده های مطبوعاتی را به این شورا انتقال دهیم.

سالاری با اشاره به این مطلب که مطالبه گری رسانه ها در استان کرمان کم است، تاکید کرد: در استان کرمان جرائمی علیه امنیت ملی در بین رسانه ها نداشته ایم و اصحاب رسانه در این استان خط قرمزهای نظام را رعایت می کنند.

وی تصریح کرد: وظیفه دادسرا، پیگیری برای اصلاح امور است و اصحاب رسانه باید در این راه همراه دستگاه قضائی باشند و دستگاه قضائی معتقد است مطالبه گری اصحاب رسانه در این استان نیاز به افزایش دارد.

وی تاکید کرد: هر یک از اصحاب رسانه را نماینده سه میلیون جمعیت استان کرمان و 70 میلیون جمعیت کشور می دانیم.

دادستان کرمان گفت: یک پرونده مطبوعاتی رسانه ای که شاکی آن دادستانی است در کرمان وجود دارد که رسیدگی شده و در حال حاضر چنین پرونده هایی در دستگاه قضایی این استان وجود ندارد.

سالاری با اشاره به اینکه حجم حمله در فضای مجازی بالا است گفت: بخشی در دادسرای کرمان در زمینه رصد فضای مجازی فعال است و در مواردی که جنبه عمومی داشته باشد ورود کرده و تشکیل پرونده خواهیم داشت و در مورادی که تهمت و مطالب ناحق در مورد فردی مطرح شود، نیاز به شکایت شاکی خصوصی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: فراوانی پرونده های دادسرا مربوط به سرقت ها است که و به وضعیت اقتصادی مردم بستگی دارد و جرائم مواد مخدر نیز جزء پرشمارترین جرائم این استان به شمار می رود.

این مقام قضائی با بیان اینکه بیش از 90 درصد قاچاقچان مواد مخدر غیر بومی هستند و اقدامات آنها به نام کرمان تمام می شود، گفت: بخش زیادی از مواد مخدر از سیستان و بلوچستان به قصد ورود به مرکز کشور و یا انتقال به سایر کشورها از این استان عبور می کند که در این کرمان کشف می شود و به جای آنکه ما قهرمان باشیم، نام این استان به عنوان مواد مخدر شناخته می شود و لازم است که اصحاب رسانه در این زمینه روشنگری کنند.

سالاری یادآور شد: کمتر از یک درصد از پرونده های استان کرمان مربوط به خرید و فروش مواد مخدر است و این استان رتبه 13 کشوری در زمینه مصرف مواد مخدر را دارد.

وی به توقیف فیلم همه با هستیم اشاره و عنوان کرد: در این فیلم مواردی و شخصیت هایی مطرح بود که با لهجه کرمانی در زمینه مواد مخدر فعالیت داشتند و از این رو حیثیت مردم این استان در معرض آسیب بود که در اسرع وقت دستور توقیف آن در صادر شد و در این زمینه نیز نیاز به توسعه مطالبه گری مردم داریم.

دادستان کرمان یادآور شد: در راستای رسیدگی به پرونده کودکان کار (گلفروش) در کرمان نیز حکم قانونی صادر شده اما با توجه به اینکه محکوم این پرونده تقاضای تجددنظر کرده، این پرونده  در مرحله تجدید نظر قرار دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلالی مدیر کل جدید اوقاف و امور خیریه استان کرمان شد

150 مورد وقف جدید در استان کرمان ثبت شد

لزوم عمل به نیت واقفان/ فرهنگ وقف احیا شود

بیشترین فعالیت سمن های کرمانی در بخش آسیب های اجتماعی است

نظارت بر نانوایی های شهربابک افزایش یابد

شهر نمونه اقتصاد مقاومتی تامین اجتماعی ندارد

از ارائه لایحه خلاف قانون شهرداری کرمان درباره قدرالسهم تا بحث پیرامون تاسیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر

نرخ جمعیت کیفری زندان‌ها در استان کرمان به دلیل جرائم مواد مخدر بالا است

هم افزایی سمن ها در حل مشکلات جامعه بسیار تاثیرگذار است

مشی قوه قضائیه در دوره جدید ارتباط همه جانبه با اهالی رسانه است/بازپس‌گیری 27 مورد شکایت قوه قضائیه از رسانه‌ها

لزوم تربیت خبرنگاران تخصصی حوزه حقوق و قضاء/ دستگاه قضائی دفاع از آزادی رسانه را وظیفه خود می‌داند

رسانه‌ای ارزشمند است که دارای قدرت تجزیه و تحلیل و نگاه عدالت‌محور باشد

تشکیل انجمن کوتاه قامتان استان کرمان/وجود 250 نفر کوتاه قامت در سطح استان

102 هزار کرمانی تحت پوشش کمیته امداد هستند

فرصت خدمتگزاری مدیران به مردم باید حفظ شود

عملکرد کمیته امداد موجب اعتماد مردم به این نهاد انقلابی شده است

102 هزار خانواده در استان کرمان تحت پوشش کمیته امداد هستند

برگزاری جلسات در زمانی که جلوی خدمت‌رسانی به مردم را نگیرد

دستگاه‌های اجرایی استان کرمان از مردم نمره 68.18 گرفتند!!/تشریح وضعیت حقوق شهروندی کرمان در بین استان‌های کشور

اتصال 13 مدرسه کپری استان کرمان به شبکه ملی اطلاعات/پیگیری پروژه‌های «ایران هوشمند» در کرمان

وجود 7 هزار دانش‌آموز افغان در رفسنجان

کمک سازمان‌های بین‌المللی به ایران در خصوص اتباع افغانی ناچیز است

نگران وضعیت معیشت مددجویان بهزیستی هستم

دستگاه های فرماندهی سطح شهر  کرمان 20 زمانه می شوند

تجهیز فضاهای سبز کرمان به شبکه آب خام سرعت می گیرد

جشن بزرگ شب های کرمان در شهربازی برگزار می شود

تایید شد : حسن عباسی و حسن رعیت بازداشت شدند

تشکل های مردم نهاد می توانند یاریگر دولت باشند

توسعه‌ پارکینگ‌های عمومی در معابر شهری کرمان ضروری است

غبارآلود شدن و کاهش کیفیت هوا در مناطق شرقی استان

نمایشگاه های تخصصی ویژه سمن ها در کرمان برگزار می شود

سه حادثه آتش سوزی کرمان با تلاش آتش نشانان مهار شد

سومین همایش پیشگیری از وقوع جرم در عنبرآباد برگزار می شود

کاهش 18 درصدی قتل در جنوب استان کرمان در 4 ماهه اول سال جاری

تغییر رویکرد پلیس در بررسی پرونده های سرقت

60 تا 70 درصد پرونده های سرقت استان، سرقت‌های خرد است/تشریح دلایل اصلی افزایش نرخ سرقت

راه‌اندازی مرکز مجاز جمع آوری کالاهای دست دوم تحت نظارت ناجا/افزایش 73 درصدی ورودی پرونده های سرقت استان

کمیته امداد کرمان در ارزشیابی عملکرد حائز رتبه برتر شد

132 هزار نفر به بیمارستان پیامبر اعظم کرمان مراجعه سرپایی داشتند

«الماس» کابوس کپرنشینان جنوب کرمان/کودکان قربانی عقرب‌ها می شوند

یک تصادف در کوهپایه دو کشته و زخمی برجای گذاشت

کیفرخواست پرونده انتقال آب به کرمان صادر شده است

واژگونی پژو پارس در کرمان پنج مصدوم بر جا گذاشت

مطالبه‌گری خبرنگاران استان کم است/ آخرین وضعیت پروژه انتقال آب

نقض حقوق عامه جرم است و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد

واژگونی یک وانت پیکان در محور «کرمان - شهداد»، 5 مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت

بخشی از مصوبات سفر رییس سازمان بهزیستی کشور به جنوب کرمان بر روی زمین!

پدر شهید محمدعلی هژبرزاده به فرزند شهیدش پیوست

افزایش نگران کننده آسیب های اجتماعی

از چهارشنبه؛ روند تدریجی کاهش دما در استان