کرمان رصد

آخرين مطالب

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت اقتصادي

اکتشافات معدنی کرمان بیش از پنج میلیارد تن افزایش یافت

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : توانستیم با استفاده از دانشگاه ها، افراد با توان فنی و مالی مناسب و استفاده از ظرفیت و تکنولوژی روز، 40 منطقه مستعد معدنی در این استان را شناسایی کنیم ذخایر قطعی معدنی اکتشاف شده استان را از 4.7 میلیارد تن به 5.7 میلیارد تن افزایش دادیم.

به گزارش ایرنا، مهدی حسینی نژاد روز شنبه در نشست پرسش و پاسخ پس از شورای اداری استان با خبرنگاران افزود: با کمک دانشگاه ها، افراد با توان فنی و مالی مناسب و استفاده از ظرفیت و تکنولوژی روز کار اکتشافات معدنی استان کرمان دنبال می شود و در این راستا ذخایر معدنی در نقاط با ظرفیت بیشتر، اکتشاف شده است.
وی اظهار داشت: اکتشافات استان کرمان مربوط به دهه های قبل بوده و به صورت خاص در سال 1970 توسط شرکت های خارجی در استان کرمان اتفاق افتاد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: استان کرمان ظرفیت خوبی برای چهار زون زمین شناسی دارای ظرفیت کانی زایی، دارد لذا از سال 93 سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت ویژه تر بحث اکتشاف را با توجه به سند راهبردی دنبال می کند و در این زمینه قرار است در حوزه سنگ آهن و مس قطب شویم لذا اکتشافات باید پیگیری شود.
وی ادامه داد: در سند راهبردی استان کرمان، تولید 240 هزار تن مس کاتد باید به 400 هزار تن برسد.
حسینی نژاد تصریح کرد: این سیاست در سال 93 در قالب تعریف پهنه در اشل بزرگ مقیاس در استان کرمان تعریف شده و افراد حقیقی و حقوقی می توانند اکتشافات را در حوزه معدن دنبال کنند، اما متاسفانه برخی اشخاص فاقد توان مالی و فنی در این حوزه ورود کردند و این افراد نه تنها مشکل اکتشاف را رفع نکردند بلکه موجب بلوکه شدن بخش بزرگی از استان شدند لذا با توجه به قوانین و نیاز استان سیاست پهنه ها را تعریف کردیم.
وی افزود: در قالب 25 پهنه 46 هزار کیلومتر مربع از استان را برای اکتشافات معدنی در مقیاس بزرگ را تعریف کردیم و ماحصل آن بانک اطلاعاتی جمع آوری شد که اکتشافات در آن موجود است.
64 درصد واحدهای تولیدی صنعتی کرمان مشکل مالی دارند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: با عارضه یابی های انجام شده، 64 درصد واحدهای تولیدی صنعتی استان مشکل مالی دارند که باید به صورت جدی به این موضوع توجه شود که این امر همواره درخواست ما بوده است.
وی گفت: به صورت ملی از محل تسهیلات رونق تولید و در بُعد استانی با استفاده از ظرفیت گردش مالی واحدهای تولیدی بزرگ استان به صورت هدفمند به سیستم مالی استان هدایت می شود و این اعتبارات به بانک هایی که در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی کمک بیشتری دارند، هدایت می شود.
حسینی نژاد ادامه داد: با تفاهم نامه چهار جانبه ای که در شورای معادن مصوب شده، بخش قابل توجهی از مشکلات واحدهای تولیدی استان کرمان رفع می شود.
وی با بیان اینکه 43 درصد واحدهای تولیدی استان کرمان نیز مشکل بازار و فروش دارند گفت: در سال گذشته با استفاده از توان استان و واحدهای تولیدی بزرگ، کالاهای تولید شده در واحدهای کوچک تر را به فروش رساندیم و از منابع این واحدها برای رونق صنایع خرد و متوسط استفاده شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: در این زمینه در سال گذشته توانستیم محصولات 35 واحد کوچکتر را از طریق واحدهای بزرگ به فروش برسانیم که این آمار امسال به 200 واحد افزایش می یابد.
وی اضافه کرد: در فضای کسب و کار روند پاسخگویی در حوزه صنعت و معدن و سایر دستگاه ها و بوروکراسی اداری زمانگیر شده و در این زمینه کشور مبتلا به چالش های فضای کسب و کار است و با توجه به سرمایه گذاری های سنگین در حوزه صنعت و معدن استان کرمان متوقف شدن طرح ها از نظر ضوابط، هزینه های سنگینی به بخش خصوصی تحمیل می کند.
بهره وری در کرمان به خوبی تحقق پیدا نکرده است
حسینی نژاد با بیان اینکه در تمامی برنامه های توسعه هشت درصد رشد تعریف شده است گفت: این آمار در استان کرمان 8.5 درصد در حوزه معدن استان 11.4 درصد و در صنعت 10.6 درصد در قالب سند بالادستی تعریف شده است.
وی افزود: بهره وری در استان کرمان به خوبی تحقق پیدا نکرده و در حوزه معدن 3.7 درصد از رشد از محل بهره وری پیش بینی شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تاکید کرد: 11 هزار نفر در صنعت خودرو سازی به صورت مستقیم اشتغال دارند و عوامل بسیاری در این صنعت تاثیر گذاشته و بیشترین تاثیر روی حوزه خودرو سازی مباحث تغییرات و نوسانات ارز و تحریم ها بوده است.
وی گفت: تولید 114 هزار خودرو در سال 96، به 42 هزار در سال 97 و امسال نیز این آمار در صنایع خودروسازی کرمان کاهش داشته است که برای حفظ وضع موجود و رفع مشکلات تولید از ظرفیت استان، از محل ارز حاصل از صادرات و با کمک صنایع بزرگ از جمله مس پیگیری می شود و اثرات جنگ اقتصادی که برای واحدهای تولیدی مشکل ایجاد کرده را رفع کنیم.
بازگشت حقوق دولتی معادن به کرمان پیگیری می شود
حسینی نژاد با بیان اینکه حقوق دولتی را به عنوان دبیر شورای معادن پیگیری می کنیم گفت: استان کرمان با داشتن رتبه نخست در حوزه معدن کشور، 40 درصد حقوق دولتی کشور را تامین می کند لذا منابع دولتی باید به استان بازگردد.
وی ادامه داد: بازگشت حقوق دولتی به استان کرمان در 10 سال گذشته بسیار ناچیز بوده و امسال پیش بینی بازگشت 250 میلیارد تومان از این محل در شورای معادن پیشنهاد شده است و از ظرفیت شورای معادن برای برگشت حقوق قانونی به استان استفاده می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: گردش حساب های واحدهای تولیدی بزرگ با کمک و همکاری تمامی اعضای شورای معادن وارد استان کرمان شود و این شورا با حضور تمامی مسئولان اثرگذار ظرفیت خوبی دارد.
قانون تمرکز به وزارت صنعت برگردد
وی اضافه کرد: قانون تمامی وظایف در زمینه سند خانوار و صنایع تبدیلی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت به حوزه وزارت کشاورزی داد و تامین، تنظیم و نظارت را برعهده این وزارت خانه گذاشت لذا با عواقب این سیاست کلان کشور در سال 97 شرایط بحرانی در کالاهای اساسی مشاهده شد.
حسینی نژاد با بیان اینکه بهترین راه حل اصلاح این قانون بود افزود: بر اساس مصوبه سران این قانون، مسکوت مانده که وظایف به مدت 2 سال به وزارت صنعت، معدن و تجارت باز می گردد، اما با مسکوت شدن قانون تمرکز با توجه به اینکه بیش از چهار سال اجرایی شده، مشکل حل نمی شود برای رفع مشکلات حوزه بازار این قانون بهتر است به وزارت صمت برگردد.
7420 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حذف صفر از پول ملی اولویت کشور نیست

تولید پسته با اجرای آبیاری‌نوین افزایش می‌یابد

تسهیلات با سود پایین به صادر کنندگان پسته اختصاص یابد

نیروگاه های خورشیدی به پنج هزار واحد افزایش می یابد

نیروگاه 160 مگاواتی سیرجان آماده افتتاح

طوفان‌های شن به زیرساخت‌های شرق استان کرمان خسارت زد

بیش از 51 میلیاردریال در بورس منطقه‌ای کرمان معامله شد

32 طرح عمرانی و کشاورزی در رفسنجان به بهره برداری رسید

نیروگاه خورشیدی درآمدی پایدار برای مددجویان کمیته امداد رفسنجان و انار

کارخانه آهن اسفنجی فولاد بافت، آماده افتتاح رسمی

فرآوری مس در رمشک محروم‌ترین شهر ایران کلید خورد

880 هزار میلیارد تومان مطالبات بخش خصوصی از دستگاه‌های دولتی

880 میلیارد تومان؛ مطلبات پیمانکاران بخش خصوصی از دستگاه‌های اجرایی استان کرمان

تخصیص 46.3 درصدی اعتبارات هزینه‌ای استان در بودجه 98

خسارت 14 هزار میلیارد ریالی به نخلستان‌های استان کرمان

هشدار به دولت؛ پیاز دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد

ابطال سریع بخشنامه تمدید ضمانت‌نامه‌های بانکی برای بنگاه‌های اقتصادی از سوی بانک مرکزی

قیمت مرغ در کرمان؛ 13600 تومان/قیمتِ تکلیفی مشکلی را حل نمی کند

25 درصد متقاضیان طرح ملی مسکن؛ دارای زمین هستند/ ثبت‌نام حدود 10 هزار نفر در طرح ملی مسکن

تجارت خارجی یک میلیارد دلاری استان در ٥ ماهه گذشته سال جاری/تراز تجاری استان مثبت شد

به داد خودروسازان کرمانی برسید/سایپا و ایران‌خودرو فقط منابع دولتی را می‌بلعند

دلایل عدم حل برخی از مشکلات در استان کرمان از دیدگاه استاندار

احداث دامداری 20 هزار راسی در قلعه‌گنج مورد موافقت قرار گرفت

39 و نیم میلیارد تومان برای تولید شغل در قلعه گنج تامین شد

قلعه‌گنج کرمان صاحب کارخانه تولید مواد لبنی می‌شود

3 خواسته فعالان پسته از بانک مرکزی

اجرای «عملیات بازار باز» برای مهار بحران اقتصادی کشور از ابتدای مهرماه

آماده افتتاح بودن 2 طرح معدنی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

نگاهی به وضعیت مدرک کارمندان کرمانی

دستاورد سفر همتی به کرمان چه بود؟

از«هشدار نسبت به تعطیلی کرمان خودرو تا آبانماه» تا «تخلف بانک‌ها در ارائه تسهیلات»

فشار تحریم‌ها را شکسته‌ایم/هدف، آمدن ارز به کشور است نه سامانه «نیما»

نقدینگی باید به سمت تولید و رونق تولید سوق پیدا کند

لزوم اصلاح ساختار تسهیلاتی بانک‌ها/ باید منابع هر استان در خود آن استان هزینه شود

نابودی 50 درصد محصول خرما در برخی از مناطق کرمان/بخشی از خسارات را جبران می‌کنیم

رییس کل بانک مرکزی وارد کرمان شد

آغاز مطالعات سرمایه‌گذاری برای 9 موقوفه کرمان

راه‌اندازی یک هزار نیروگاه خورشیدی در سال‌جاری

کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت آماده بهره‌برداری شد

5000 هکتار باغ گردو در کرمان آلوده به کرم خراط است

زخم کرم خراط بر تن باغات گردو

وزیر صنعت در راه کرمان

تعامل با صاحبان صنایع در راستای حمایت از رونق تولید/سال‌های آینده خبری از بخشودگی جرایم مالیاتی نیست

ثبت‌نام 4305 کرمانی در طرح ملی تولید مسکن/تمدید 2 روزه ثبت نام

چه خبر از اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق در استان کرمان؟

گرمازدگی کاهش تولید 30 هزار تنی خرما را رقم خواهد زد

کام تلخ نخلداران شرق کرمان

4 طرح معدنی در کرمان آماده افتتاح

هر دو دانش‌آموز کرمانی تنها یک دفترچه سهمیه دارند

1191 تن سهمیه مواد اولیه روغن نباتی به کرمان اختصاص یافت