کرمان رصد

آخرين مطالب

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مساجد کرمان؛

از مدرسه سازی تا پنجشنبه‌های مهربانی/وقتی مساجد مرهم مشکلات هستند اجتماعي

از مدرسه سازی تا پنجشنبه‌های مهربانی/وقتی مساجد مرهم مشکلات هستند

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مساجد در دیار کریمان با انجام یکسری فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بر برخی آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه مرهم نهاده اند.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها؛ عبادت و تبعیت از ذات باری تعالی محدود به مکان و زمان خاصی نیست چراکه همه مکان ها و زمان ها مخلوق خداوند است و سفارش شده است که در همه حال یاد خدا باشیم اما طبق آنچه که در ادیان آسمانی نقل شده است هر یک از این ادیان مکانی خاصی را مخصوص عبادت قرار داده که دارای تقدّس خاصی نیز هستند. در این میان دین مبارک اسلام نیز به این موضوع توجه جدی کرده است و از مسجد به عنوان محل عبادت یاد می کند و برای آن جایگاه رفیعی قائل است.
آیات و روایات مهمی در خصوص مسجد ذکر شده است که به عنوان نمونه می توان به حدیث پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد که فرمودند «کسی که مسجد خانه او باشد (مرتب به مسجد تردد کند) خداوند، آسایش و کامیابی او و عبور از صراط را برایش ضمانت کرده است» (مستدرک، جلد 3، صفحه 363). همچنین در حدیث قدسی از قول امام صادق (ع) نقل شده است که فرمودند «خدای تبارک و تعالی می‌فرماید؛ مساجد خانه‌های من در زمین‌اند، خوشا به حال بنده‌ای که در خانه‌اش خود را طاهر کند (وضو بگیرد) و بعد مرا در خانه‌ام زیارت کند، اینجا دیگر بر میزبان است که مهمان خود را گرامی بدارد» (ثواب‌الاعمال، ص 69).
از طرف دیگر نکته مهمی که باید آن توجه کرد این است که نباید مساجد را محدود به عبادتگاه یا نمازخانه کرد به عبارت دیگر مساجد طراز اسلامی مساجدی هستند که کارکردهای مختلفی داشته باشند و بتوانند جهت رفع نیازهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی اقشار مختلف جامعه گام بردارند.
مصادیق این مساله را در طول تاریخ به خصوص تاریخ معاصر و در چند دهه اخیر مشاهده می کنیم؛ به عنوان مثال در هنگام انقلاب بسیاری از نیروهای متعهد انقلابی پایگاه آنان مسجد بوده است بنابراین قوام و دوام جامعه انقلابی وابسته به حضور مستمر در مساجد است و به فرمایش حضرت امام (ره) مسجد سنگر است باید این سنگرها را پر کرد.
سازمان ها و ارگان های مختلفی برای احیای کارکردهای مسجد فعالیت می کنند که یکی از آنها ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد کشور است و در استان کرمان نیز کانون هایی هستند که در جوار مسجد در حال فعالیت هستند.

ساخت مدرسه در روستای محروم توسط گروه جهادی شهید محمدرضا کاظمی
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع) واقع در مسجد امام محمدباقر (ع) شهر کرمان از جمله کانون هایی است که توانسته فعالیت های قابل توجهی را انجام دهد که در این زمینه دوست محمدی مدیر مسئول این کانون فرهنگی هنری در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: یکی از برنامه های کانون تشکیل و فعالیت گروه جهادی شهید محمدرضا کاظمی بوده است که به مدت سه سال در حال فعالیت است و در یک حرکت جدی تصمیم به ساخت یک مدرسه در روستای فرخ آباد بخش بلوک واقع در شهرستان جیرفت گرفتیم.
وی اضافه کرد: تمام مراحل اجرایی برای ساخت مدرسه توسط این گروه جهادی انجام می شود، اظهار داشت: این مدرسه در مقطع ابتدایی و دارای سه کلاس است.
مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام باقر (ع) کرمان بیان داشت: به مدت دو سال است که در حال ساخت این مدرسه هستیم و هر چند ماه یک بار در منطقه حضور پیدا کرده و پیشرفت فیزیکی مدرسه را ارتقاء می دهیم.
دوست محمدی تصریح کرد: برای تأمین مالی این پروژه تلاش کرده ایم از طریق ارتباط با مراکز مختلف و همچنین ارتباط با خیران این امر خداپسندانه را انجام بدهیم و ان شاءالله این مدرسه در سال جاری قابل استفاده خواهد بود.

ارائه خدمات درمانی به محرومان
علی بنی ابراهیمی مدیرمسئول کانون فرهنگی ذوالفقار بم هم از دیگر فعالان حوزه مساجد است که به مهر گفت: هدف اصلی ما در کانون و مسجد جذب اقشار مختلف جامعه به مسجد است از طرف دیگر با توجه به وجود مشکلات و آسیب های مختلف اجتماعی در جامعه تلاش کرده ایم از طریق ارتباط با مراکز و سازمان های مختلف نیازها و مشکلات مردم را مرتفع کنیم. یکی از فعالیت هایی که در حال انجام آن هستیم استقرار اکیپ پزشکی با تخصص های مختلف است که هر ماه دو بار در مسجد مستقر می شوند و به نمازگزارن به صورت رایگان خدمات ارائه می کنند و در هفته ای که گذشت متخصصان دندان پزشک در مسجد حضور داشتند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه افراد محله و منطقه شناسایی شده اند بنابراین کسانی که در مسجد به پزشک مراجعه می کنند چنانچه بی بضاعت باشند و نیاز به درمان داشته باشند از طریق مجمع بسیج پزشکان به مراکز درمانی معرفی و به صورت رایگان تحت درمان قرار می گیرند.
مدیرمسئول کانون فرهنگی ذوالفقار بم از دیگر فعالیت های این کانون را راه اندازی مشاوره های حقوقی در محل مسجد عنوان کرد و افزود: افراد نمازگزار با حضور در مسجد و برپایی نماز در ادامه به مشاوران حقوقی مراجعه کرده مشکلات خود را مطرح می کنند و حتی در صورت نیاز مشاوره های خصوصی نیز در به نمازگزاران ارائه می شود.
بنی ابراهیمی با اشاره به دیگر برنامه های این کانون، بیان داشت: در قالب برنامه های کانون 48 فرد معتاد را نیز به کمپ معرفی و خوشبختانه در حال حاضر سالم هستند و حتی با ما در برگزاری برنامه های کانون و مسجد همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: ارائه اینگونه برنامه ها موجب استقبال خیلی خوب مردم محله شده است تا جایی که این مسجد تبدیل به یکی از شلوغ ترین مساجد شهرستان شده است در حالی که قبل از ارائه این خدمات مسجد خلوت و کم رونق بود.

پنجشنبه هایی با طعم مهربانی
از دیگر فعالان حوزه مساجد حامد خجسته مدیرمسئول کانون انصارالمهدی واقع در مسجد انصارالمهدی کرمان است که در مصاحبه با خبرنگار مهر با اشاره به طرح «پنجشنبه های مهربانی» اظهار داشت: هدف این طرح تهیه غذا برای خانواده ها و افراد بی بضاعت است. بدین شکل که ما هر هفته تعدادی ظرف میان نمازگزاران، اعضای کانون و افرادی که راغب هستند توزیع می کنیم و هر فرد بر اساس غذایی که در منزل طبخ می شود، غذا تهیه و به مسئول این طرح در مسجد تحویل داده می شود و در ادامه میان افراد و خانواده های بی بضاعتی که از قبل شناسایی شده اند و غالبا در حاشیه شهر هستند توزیع می شود.
وی با اشاره به اینکه برای تهیه غذا هیچگونه اجباری وجود ندارد و افرادی که خود راغب هستند در این طرح شرکت می کنند، اظهار داشت: طرح پنجشنبه های مهربانی هر هفته انجام می شود و به طور میانگین 200 تا 250 ظرف غذا توسط نمازگزان به ما تحویل داده می شود و میان افراد نیازمند توزیع می شود.
مدیرمسئول کانون انصارالمهدی کرمان با اشاره به اینکه بیشترین ظرف غذایی که تهیه شده است به تعداد یک هزار و 500 ظرف در عید غدیر سال گذشته بوده است، تصریح کرد: برای تهیه ظروف نیز از یک فرد خیر کمک می گیریم.
وی ادامه داد: نمازگزاران نیز از این طرح به خوبی استقبال کرده اند همچنین مهم ترین اثر آن برای دست و اندرکاران طرح پنجشنبه های مهربانی دعابخیر مردم است که بالاترین لذت را برای افراد دغدغه مند دارد.
امروز مساجد در کنار فعالیت های مذهبی به پایگاهی برای انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند که این امر در جذب اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان به این امکان مقدس تاثیر بسزایی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جمعیت سالمند استان کرمان به 8.2 درصد رسیده است

برگزاری انتخابات شورای توسعه و حمایت ویژه سازمان‌های مردم نهاد استان کرمان در آبان‌ماه

«قطب الدینی» سرپرست شهرداری بافت تاریخی کرمان شد

یک نیم‌روز پر حادثه

کاهش 17 درصدی آمار قتل در شرق استان کرمان در 4 ماه اول سال

همایش «امنیت و عدالت پایدار» در جنوب استان کرمان برگزار می شود

تشدید نظارت‌ها بر قیمت لوازم تحصیل دانش آموزان/ فروشندگان حق فروش اجباری لوازم التحریر به همراه کتب درسی را ندارند

دفاتر تسهیلگری؛ عین تحقق اقتصاد مقاومتی است/ باید در حوزه اجتماعی واژه «مسئله» را جایگزین «آسیب» کنیم

صدور کیفرخواست برای مجریان پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل‌رود

ریگانی ها 200 روز از سال آسمان را نمی بینند

37 نفر محکوم به قصاص نفس در کرمان از اعدام رهایی یافتند

رهایی 37 نفر محکوم به قصاص نفس از اعدام در کرمان، با رضایت اولیای دم

رستوران مکث طعمه حریق شد

پیش‌بینی افزایش 30 درصدی سفر با اتوبوس‌های بین شهری برای انتقال زائران اربعین در سال جاری

589 عنوان کتاب صوتی در بهزیستی کرمان تولید شد

27هزار و 435 نفر به پایگاه های سنجش سلامت جسمانی مراجعه کردند

50 فقره حریق در عرصه‌های منابع‌طبیعی کرمان رخ داده است

ارجاع پرونده های قضایی به مراجع انتظامی در استان کرمان الکترونیکی می‌شود

ساخت مرکز بزرگ پرورش هوبَره در استان کرمان با همکاری قطری‌ها

پیش‌بینی خیزش گرد و خاک در شرق و شمال استان کرمان/هفته‌ای خنک در انتظار کرمانی‌ها

سهل‌انگاری در حفظ اطلاعات بانکی منجر به برداشت غیرمجاز می‌شود

«نذر دارو» در کرمان انجام می شود

نظام ارجاع بدون دفترچه کاغذی بیمه پیش می‌رود

تشریح عملکرد هلال احمر کرمان در 2 سال گذشته

طرح نوبت‌دهی متمرکز پزشکان در کرمان اجرایی می‌شود

نانوایی‌های قلعه‌گنج جمعه‌ها و روزهای تعطیل پخت نمی‌کنند

هشدار نسبت به شیوع بیماری تب کریمه کنگو در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی

اجرای طرح «احسان حسینی» به‌ منظور کمک به نیازمندان در کرمان

برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات استانداری کرمان به صورت متمرکز در 2 روز هفته

اجرای طرح «نذر خون» در کرمان

در بحث هوشمندسازی کرمان، به دنبال چیزی هستیم که هم اکنون داریم!!/پروژه شهر هوشمند به انحراف رفته

وضعیت جوی استان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی

همایش شیرخوارگان حسینی در کرمان

مردم آنگونه که باید، نسبت به مفاهیم عمیق فریضه «امربه معروف و نهی از منکر» آگاهی ندارند

توسعه معروف، میدان را بر منکر تنگ می‌کند/ «نقد»، ارزیابی منصفانه است

طبق قانون 100 درصد درآمدهای شوراهای حل اختلاف باید صرف خود شورا شود

بیشترین اتهام ها و خواسته ها در سیرجان چیست؟

2 حادثه ترافیکی در کرمان 18 مصدوم برجا گذاشت

تصادفات جرحی در کرمان 12 درصد کاهش یافت

اشتباه چاپی در تابلوهای شهری جیرفت حاشیه‌ساز شد

برخورد جدی با خودروهای گلی در محرم/کاهش تلفات حوادت رانندگی درون شهری در استان

ماموریت استان کرمان در «نذر آب 2 » به پایان رسید؛ با بهره‌مندی بیش از 22 هزار نفر

حوزه‌های علمیه دچار غفلت اساسی در امر به معروف و نهی از منکر شده‌اند/ بانک اسلامی در کشور نداریم

پلیس، هیچوقت در زندگی خصوصی افراد دخالت نمی‌کند/ جریمه های فعلی بازدارنده نیست

204 کرمانی در مردادماه فوت شدند

برخورد حکیمانه با مردم از ویژگی های پلیس تراز انقلاب است

رئیس عقیدتی سیاسی ناجا: دشمن درصدد جداکردن مردم از نظام است

عاملان آتش سوزی منابع طبیعی ساردوئیه احضار شدند

علل حضور 60 درصد افراد حاضر در مرکز ماده 16، شکایت خانواده است

ایجاد مرکز ماده 16 ویژه زنان در کرمان در آینده نزدیک