کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیرکل پژوهش دانشگاه علمی کاربردی :

موفقیت کارآفرینان در تولید محصول نهایی است سياسي

موفقیت کارآفرینان در تولید محصول نهایی است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت : در دنیای امروز موفقیت با کارآفرینانی است که محصول نهایی را تولید کنند .

به گزارش ایرنا، محمد حسین موسی زاده روز دوشنبه در نشست شورای پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کرمان افزود: دانشگاه جامع علمی کاربردی دو نوع رویداد شتاب را مد نظر دارد که یک نوع آن توسط مراکز شتاب و نوع دوم این استارت آپ ها که وظیفه اجتماعی دانشگاه علمی کاربردی است بر مبنای پتانسیل های منطقه ای انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه امروز خرما در 6 استان کشور تولید می شود اما هیچ کدام از محصولات نهایی مربوط به این استان ها نیست تصریح کرد: با توجه به اینکه استان کرمان را به خرما می شناسند، رویداد شتاب را در کرمان با موضوع خرما آغاز کردیم و برای اجرای آن نیازمند یک توفان فکری هستیم که در بعد فناوری یک رویداد تخصصی رخ دهد.
مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: دانشگاه علمی کاربردی تلاش می کند بر خلاف استارت آپ هایی که در ایران انجام می شود حتما تخصصی عمل کند و در غیر این صورت مجوزی برای این استارت آپ صادر نمی شود.
وی با اشاره به عملکرد موفق شهر اردکان در فرآوری کنجد گفت: سالیانه بیش از 10 هزار تن کنجد وارد کشور می شود که حدود 90 درصد آن در شهرستان اردکان که فقط 9 هزار نفر جمعیت دارد فرآوری شده و ارده تولید می شود که حدود 10 هزار میلیارد تومان درآمدزایی دارد، بنابراین سرمایه گذاری در این زمینه ارزش دارد.
موسی زاده با بیان اینکه دانش گذشتگان را باید مکانیزه کرد اظهار داشت: در زمینه خرما باید دانش ضمنی گذشتگان را نوشت و از آن در صنعتی سازی این محصول استفاده کنیم و به این ترتیب اشتغال زایی را توسط دانش های موجود افزایش دهیم.
وی با اشاره به برگزاری استارت آپ خرما در کرمان بیان کرد: برای این رویداد باید یک لوگو طراحی و به کشور شناخته شود؛ به عبارتی باید برای خرمای کرمان اعتبار بخشی صورت گیرد.
موسی زاده با بیان اینکه هم افزایی دانش باید در دستور کار قرار گیرد تصریح کرد: اینکه امروز کلمپه کرمان هنوز نتوانسته است در ایران جایگاهی برای خود داشته باشد و بیشتر کلوچه های کشور مربوط به استان گیلانی است که هیچ خرمایی ندارد به دلیل این است که کرمانی ها برنامه ای برای این موضوع ندارند.
وی افزود: در صنعت این نکته حائز اهمیت است که سود نهایی مربوط به آخرین قسمت محصول است و به عنوان مثال ارزش افزوده ای که از پسته ای که در گز ایجاد می شود در پسته خام رفسنجان نیست.
مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور اظهار داشت: هشت مرکز تحقیقات خرما در جهان وجود دارد ولی نقش ما در این زمینه چیست و چه اقدامی انجام شده است در حالی که زمانی بالاترین تعداد دانشجویان کشور مربوط به کرمان بود.
وی تاکید کرد: متاسفانه ما هیچ وقت به فکر ماشینی کردن محصولات خود نبودیم لذا با این رویداد شتاب می توانیم این کار را انجام دهیم و موفق عمل کنیم.
موسی زاده افزود: در حال حاضر خرمای کرمان به صورت خام عرضه می شود در حالی که بیش از 100 نوع محصول می توان از آن تولید کرد که قهوه هسته خرما، عسل خرما، انواع شیرینی ها، کمپوت، انواع چاشنی ها، اسنک و شوری خرما تنها بخش کوچکی از این محصولات است.
وی با اشاره به تغییر نگرش ها در خصوص ایجاد اشتغال از دانش بیان کرد: 98 درصد عناب ایران در بیرجند تولید می شود ولی هیچ رتبه ای در جهان ندارد، بنابراین با یک نگرش جدید و تولید محصول نهایی می توانیم در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی تصریح کرد: ما باید یاد بگیریم که فروش دانش را داشته باشیم؛ بنابراین وقتی دانشِ کار را داریم چرا از آن غافل هستیم و در جهت درآمدزایی از آن استفاده نمی کنیم.
مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تاکید کرد: جامعه هدف خرما باید مشخص شود که در حال حاضر 48 تا 52 درصد جامعه هدف مربوط به سه گروه افراد شاغل یا ورشکسته، افرادی که دور همی مشاغل را دارند و در آخر دانشجویان که 11 تا 13 درصد جامعه هدف را تشکیل می دهند است.
وی ادامه داد: این سه گروه رو باید دریابید و با جمع اوری ایده های بومی و تطبیق ان ها با اذهان مردم در این مسیر حرکت کنید تا به موفقیت دست یابید.
موسی زاده با بیان اینکه محصول خرمای کرمان باید جهانی شود تاکید کرد: سرمایه های ملی را باید حفظ کرد و در جهت شناساندن، تغییر نگرش و ایجاد محصول جدید که در سایه این استارت آپ ها عملیاتی می شود گام برداشت.
وی اظهار داشت: ایده گرفتن، خلاقیت و نوآوری همان چیزی است که جهان را تغییر می دهد بنابراین قبل از اینکه جهان ما را تغییر دهد باید با ایده های بومی خود جهان را تغییر دهیم و این یکی از مزیت های این رویداد شتاب است.
مدیر کل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بیان کرد: بعد از برگزاری این رویداد، باید حداقل 10 کمپانی بزرگ در کرمان ایجاد شود که به دنبال آن حداقل برای 100 نفر اشتغال ایجاد کند و برای رسیدن به این منظور باید اتحادی شکل گیرد که بتواند غرفه کاملی از محصولات خرما را عرضه کند.
وی افزود: خرما از جمله محصولاتی است که خداوند در قرآن از آن یاد کرده است بنابراین این ارزش فوق العاده ای که برای خرما در ادبیات دینی ما ذکر شده است باید در ادبیات تغذیه ای ما نیز نهادینه شود، البته در سال 2019 محصول ساده خرما طرفدار زیادی ندارد بلکه باید آن را در قالب محصولات جدید و تغذیه ای مدرن به جهانیان عرضه کنیم.
مدیرکل دفتر امور پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور بیان کرد: در حال حاضر بیش از 12 میلیون دانش آموز در ایران تحصیل می کنند و کمتر کسی است که خرما را به عنوان تغذیه با خود به مدرسه ببرد در حالی که می توانیم با فرآوری این محصول و تولید محصولات مدرن از آن، بازار تغذیه این دانش آموزان را در اختیار بگیریم و با این کار دیگر کسی در 6 استان تولید کننده تنها نیست.
7437 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گام بلند کرمان برای پیوستن به شبکه‌ جهانی شهرهای یونسکو

سرانه دانش آموزی در استان کرمان 30میلیون ریال برآورد شد

کلاس های آشنایی با آسیب های اجتماعی در مدارس راه اندازی شود

زنگ مهر در افزون بر هفت هزار مدرسه کرمان به صدا درآمد

اجرای طرح نشاط اجتماعی در شهرستان ارزوئیه

طرح نظم و امنیت ویژه موسم برداشت محصول پسته در زرند اجرا می شود

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت نام زوار اربعین حسینی

مجموعه دولت در کنار بخش خصوصی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی باشد

3محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافتند

کارمند متخلف جهاد کشاورزی در قلعه گنج بازداشت شد

لزوم جذب سهمیه دفتر تعاونی استان کرمان در اسرع وقت

قیمت مرغ در کرمان باید به 12 هزار و 900 تومان برسد

تعهد خیرین مدرسه ساز کرمان 310 میلیارد ریال است

تعهد خیرین مدرسه‌ ساز کرمان 32 میلیاردریال است

30 مدرسه نامقاوم کرمان حذف می‌شود

ظرفیت اوقاف برای محرومیت زدایی در استان کرمان به کار گرفته شود

700 بسته تحصیلی بین دانش آموزان نیازمند کرمانی توزیع شد

پیروزی مقاومت در منطقه به زودی رقم می خورد

ولایتمداری ملت ایران دشمنان را درمانده کرده است

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

لزوم تامین امکانات مورد نیاز برای اجرای هر چه بهتر اردوهای راهیان نور

ایران اسلامی به مرکز مقاومت در برابر ابرقدرت‌ها تبدیل شده است

جلوه های اقتدار ارتش در کرمان به نمایش گذاشته شد

آئین رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

برنامه سازگاری با کم آبی در کارگروه استانی کرمان تصویب شد

انتقاد شهردار رفسنجان از عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی

پذیرش 570 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

256 کیلوگرم موادمخدر در منوجان کشف شد

اتمام گازرسانی به روستاهای کرمان و راور تا پایان سال 99

برنامه سازگاری با کم‌آبی در کرمان تصویب شد

توقف خانگی صدر را از فجر گرفت/ شکست ملوان و صدرنشینی نماینده ساوه

دنیا قدرت بلامنازع منطقه‌ای ایران را پذیرفته است

طرح گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در کرمان تدوین شد

دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی فعالانه‌تر ورود کنند

وزیر میراث فرهنگی به کرمان سفر می کند

قرارداد انتقال 30 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی به شهر کرمان نهایی می‌شود

قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود

چرخ‌های تراکتور دوباره به گردش افتاد/ پیروزی خانگی برابر گل‌گهر

طلسم تراکتور بعد از 205 دقیقه شکست/ شکست گل گهر در تبریز

نشانه های اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی قابل مشاهده است

جناح ها فعالیت خود را با سیاست علوی تطبیق دهند

دفاع مقدس به جریانی قدرتمند در برابر استکبار تبدیل شده است

اصلاح جامعه نیازمند اصلاح مسئولان است/دوران مظلومیت یمن سپری شد

راه‌اندازی 17 هنرستان کارآفرینی در دستور کار آموزش و پرورش کرمان

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله جوادی‌ آملی

تابستان گذرانی در کرمان با طعم قلیان/ مسئولان سکوت کرده اند

جدال‌های جذاب و میزبانان مدعی/ دوئل غیرمستقیم سپاهان و شهرخودرو

امنیت لازمه توسعه پایدار است