کرمان رصد

آخرين مطالب

استاندار کرمان :

17 طرح با 14 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان کرمان آماده افتتاح است سياسي

17 طرح با 14 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان کرمان آماده افتتاح است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - به گفته استاندار کرمان در حال حاضر 17 طرح با 14 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این استان آماده افتتاح است و امیدواریم به زودی و با حضور مسئولان کشوری شاهد افتتاح آنها باشیم.

 محمدجواد فدائی در گفت و گوی ویژه خبری شبکه استانی کرمان به مناسبت هفته دولت عمده این طرحها را کارخانه تولید اسید سولفوریک سرچشمه، کارخانه تولید آهن اسفنجی بافت، کارخانه پودر طلای فاریاب، کارخانه فولاد سازی جهان فولاد سیرجان و واحد تولید اکسیرن جهان فولاد سیرجان از جمله پروژه های قابل افتتاح در استان کرمان است.
وی ضمن گرامیداشت هفته دولت، یاد و خاطره شهیدان رجائی و باهنر را گرامی داشت و گفت : از آغاز فعالیت دولت یازدهم تاکنون در استان کرمان میزان تجارت خارجی استان با رشد 100 درصدی روبرو بوده و صادرات استان از 1.2 میلیارد دلار به 2.4 میلیارد دلار افزایش یافته است.
فدائی با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون میزان ثبت آثار جهانی در استان کرمان سه و نیم برابر رشد داشته است، اظهارداشت: در این مدت تعداد شاغلان استان 16 درصد افزایش داشته و از 733 هزار نفر به 852 هزار نفر رسیده است.
استاندار کرمان به رشد 76 درصدی مراکز اقامتی نیز اشاره و بیان کرد: طی فعالیت دولت تدبیر و امید، تعداد این مراکز از 58 باب به 102 باب در استان افزایش یافته است.
فدائی با اشاره به اینکه تعداد گردشگران خارجی استان کرمان نیز از 12 هزار نفر در سال 92 به بیش از 57 هزار نفر در سال 97 افزایش یافته است، ادامه داد: مرمت آثار ثبتی استان کرمان نیز در دولت تدبیر و امید از 150 اثر به 300 اثر رسیده و تعداد مراکز بوم گردی نیز 45 برابر رشد داشته و از 7 باب به 320 باب رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد بناهای تاریخی که به منظور بهره وری، انجام کارهای اقتصادی و توسعه اشتغال به بخش خصوصی واگذار شده از سه اثر به 25 اثر افزایش یافته است.
استاندار کرمان تصریح کرد: در مدت فعالیت دولت تدبیر وامید میزان سطح زیرکشت با آبیاری نوین 60 درصد افزایش داشته از 89 هزار هکتار به دو هزار و 143 هزار هکتار رسیده و در کنار آن شاهد توسعه 60 درصدی کشت های گلخانه ای نیز بوده ایم.
فدائی ادامه داد: در این مدت سطح زیرکشت دانه های روغنی از 360 هزار هکتار به 10 هزار و 500 هکتار توسعه یافته و تعداد روستاهای گازدار نیز 45 درصد رشد داشته است.
وی یادآور شد: در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید احداث بزرگراه ها 29 درصد، ایجاد راه های روستایی 30 درصد و ارزش افزوده صنعت 54 درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به اینکه تولید مس کاتد در استان کرمان از سال 92 تاکنون 61 درصد رشد داشته و از 250 هزار تن به 402 هزار رسیده است، گفت: میزان تولید کنسانتره سنگ آهن نیز از 12.5 میلیون تن به 24.5 میلیون تن افزایش یافته است.
استاندار کرمان از رشد 41 درصدی استخراج معادن در استان کرمان طی مدت فعالیت دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: تولید گندله سنگ آهن نیز با رشد سه برابری از 5 میلیون تن ب 15 میلیون تن رسیده است.
فدائی با اشاره به اینکه تولید برق استان کرمان نیز 1.5 برابر شده است، گفت: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید هیچ نیروگاه خورشیدی در استان کرمان وجود نداشته اما در حال حاضر 38 مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان کرمان وجود دارد.
وی با بیان این مطلب که تعداد مراکز درمانی استان کرمان نیز از سال 92 تاکنون 26 درصد و تعداد بیمارستان ها نیز 17 درصد رشد داشته است، گفت: میانگین رشد تعداد بیمارستان ها در کشور 9 درصد بوده و استان کرمان در این حوزه از استان های برتر کشور بوده است.
استاندار افزود: در دولت تدبیر و امید سرانه سپرده گذاری در بانک ها به 74 میلیون ریال و تسهیلات پرداختی از 24 میلیون ریال به 46 میلیون ریال رسیده و تعداد شاغلان بخش معدن 23 درصد رشد داشته است.
نماینده عالی دولت در استان کرمان، سرمایه گذاری در جهت رونق تولید موضوع اشتغال و رفع بیکاری را از اولویت های استان و کشور برشمرد و ادامه داد: در سال گذشته بر اساس آمار سامانه رصد با ایجاد 41 هزار و 709 شغل 124 درصد هدفگزاری های انجام شده، محقق شد.
فدائی با اشاره به اینکه در راستای اجرای طرح کارورزی، دو هزار و 215 کارورز به 967 واحد پذیرنده معرفی شده اند تا برای ورود به بازار کار آماده شوند، گفت: در حوزه ایجاد اشتغال های خرد، خود اشتغالی و اشتغال خانگی در سال گذشته کارهای خوبی انجام شده و با پرداخت 156 میلیارد تومان با نرخ 4 درصد، برای بیش از 11 هزار نفر شغل ایجاد شده است و پرداخت تسهیلات در این حوزه ها در سال جاری نیز ادامه دارد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته برای بیش از 6 هزار نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد اشتغال ایجاد شده است، عنوان کرد: امسال ایجاد 12 هزار شغل برای افراد تحت پوشش کمیته امداد را در برنامه داریم که مشکل موجود برای ایجاد اشتغال این افراد این است که تضمین های مورد نظر بانک را ندارند و برای حل این مشکل تصمیم گرفته شده که صندوق ضمانت با همکاری برخی بانک ها و شرکت مس ایجاد شده و امیدواریم در این راستا گام های خوبی برداشته شود.
استاندار بیان کرد: از محل صندوق توسعه ملی بنا به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی مبالغی در کشور به اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یافته که در این زمینه در استان کرمان 328 میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 6 درصد پرداخت شده و بر این اساس برای بیش از 6 هزار نفر اشتغال ایجاد شده است و استان کرمان در این زمینه رتبه هفتم کشوری را به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: با توسعه اشتغال در حوزه روستاها از مهاجرت روستائیان به شهرها و سایر مسائل از جمله حاشیه نشینی نیز جلوگیری می شود.
استاندار کرمان گفت: به منظور افزایش تولید و کمک به واحدهای راکد و نیمه راکد به 60 طرح 50 میلیارد تومان از تسهیلات فراگیر پرداخت شد که هزار و 127 شغل در این رابطه ایجاد شده و 961 میلیارد تومان نیز از رونق تولید و منابع مستقیم بانکی به 307 طرح پرداخت شده که در ایجاد اشتغال و توسعه واحدهای تولیدی نقش به سزایی داشته است.
فدائی با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان رونق تولید از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهارداشت: در این راستا در دوم فروردین ماه سال جاری نامه ای با شش محور برای تحقق رونق تولید در دستگاه ها ارسال شد تا در این شش محور برنامه های خود را اعلام و پیگیری کنند که فعال کردن واحدهای راکد و نیمه راکد، افزایش تولید واحدهای موجود، اتمام واحدهای نیمه تمام، ایجاد واحدهای جدید متناسب با مزیت های موجود در استان، توسعه صادرات و راه اندازی شرکت های دانش بنیان از جمله این محورها بوده است.
وی خاطرنشان کرد: برنامه های رونق تولید در استان کرمان طی سال جاری با جدیت در محورهای پیش بینی شده ادامه می یابد.
وی یادآور شد: در سال گذشته 30 واحد نیمه راکد و راکد فعال شده اند و در زمینه تامین مالی این واحدها برنامه ریزی شده که برخی موسسات اقتصادی غیر بانکی درصدی از سهام این واحدها را خریداری کرده و بابت خرید این سهام، نقدینگی به این واحدها اضافه شود تا تولید خود را از سر بگیرند.
استاندار کرمان گفت: در قالب یک طرح جدید در استان کرمان، تلاش شده تا خیرانی که درصدد انجام کارهای خیر هستند؛ سهام برخی از واحدهای نیمه راکد و راکد که اقتصادی هستند و تولید آنها سودآور است را خریداری کنند تا این واحد فعال شده و سود حاصل از راه اندازی این واحدها صرف سایر امور خیر از جمله ساخت مدارس، بیمارستان ها و ... شود که این طرح، باب جدیدی برای رونق تولید است.
فدائی با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه صادرات در استان، اقدامات متعددی از جمله ایجاد پایانه صادراتی جیرفت پیگیری شده که امیدواریم به زودی به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: با راه اندازی پایانه صادراتی جیرفت بخش زیادی از تولیدات این منطقه صادر خواهد شد و با صادرات این محصولات شاهد رونق تولید به ویژه در بخش کشاورزی و تولیدات گلخانه ای خواهیم بود.
استاندار کرمان به موضوع توسعه فعالیت های معدنی در استان کرمان نیز اشاره و بیان کرد: درحوزه اکتشافات معدنی در استان کرمان عقب هستیم و اکتشافات انجام شده دراین استان مربوط به سال های گذشته است که در این زمینه نشست های مختلفی برنامه ریزی شده تا توسعه اکتشافات معدنی را در استان داشته باشیم.
فدائی ادامه داد: قرار شده که پژوهشگاه مربوط به اکتشافات معدنی در دانشگاه باهنر ایجاد شود و در کنار آن مواردی که موجب کندی کار در صدور مجوزهای مربوط به اکتشاف در پهنه های معدنی می شود نیز پیگیری و رفع شود.
وی مشکلات معادن موجود را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: برخی معادن از جمله معادن ذغالسنگ استان کرمان مشکل دارند و در جلسه اخیر شورای معادن تصمیمات خوبی گرفته شده است و امیدواریم بخشی از مشکلات آنها حل شود.
استاندار کرمان به تکمیل زنجیره تولید به منظور افزایش ارزش افزوده محصولات معدنی نیز اشاره و بیان کرد: چرخه فولاد در استان کرمان کامل شده است و در سال گذشته واحدگندله سازی بوتیای مدیکو با تولید سالانه 2.5 میلیون تن و اشتغال مستقیم برای 300 نفر، فولاد سازی میدکو سیرجان با ظرفیت یک میلیون تن و ایجاد 600 شغل جدید، آبگیری از باطله در سنگ آهن جلال آباد با اشتغال مستقیم 55 نفر، واحد کنسانتره سنگ آهن 600 هزار تنی شرکت فکور صنعت با ایجاد شتغال مستقیم برای 190 نفر، واحد تولید مس کاتد در جیرفت با سرمایه گذاری 160 میلیارد تومان و 200 اشتغال مستقیم، رینگ آلومینیوم پارس و خط تولید خودروسازان در ارگ جدید بم راه اندازی شده است.
فدائی جلب سرمایه گذاری را از موضوعات مهم استان کرمان برشمرد و گفت: باید شرایطی را ایجاد کنیم که افراد توانمند در راه اندازی واحدهای تولیدی به ایجاد این واحدها ترغیب شوند و برای تسریع در سرمایه گذاری و کمک به سرمایه گذاران پنجره واحد سرمایه گذاری ایجادشده است تا فرد سرمایه گذار برای دریافت استعلامات مورد نیاز از دستگاه های مختلف، به یک جا مراجعه کرده و تمام موافقت ها را در همان جا و در کمترین زمان ممکن دریافت کند.
وی یادآور شد: کار پنجره واحد اقتصادی استان از مدت ها قبل آغاز شده اما با وجود برخی مشکلات، تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده و از این پس این پنجره واحد با ساختار جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد و سرمایه گذاران در فرصت کوتاهی مجوزها را دریافت می کنند که این امر به بهبود فضای کسب و کار و توسعه ایجاد واحدهای تولیدی کمک خواهد کرد.
استاندار کرمان در ادامه گفت: یکی از اقدامات خوب انجام شده در سال گذشته این بود که برخی پروژه های عمرانی و شهری استان را با سرمایه گذاری بخش خصوصی دنبال کرده ایم تا بخش خصوصی از منافع این پروژه ها برای اجرای پروژه های خود استفاده کند که نمونه این اقدام، اجرای طرح فاضلاب شهرهای کرمان، زرند و سیرجان توسط شرکت میدکو بوده است که این شرکت با دو هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری برای اجرای این پروژه از پساب آن برای پروژه فولاد استفاده می کند.
7440 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«حسین انجم شعاع» سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان شد

خیران کرمانی 40 میلیارد تومان به آموزش و پرورش کمک کردند

زنگ مهر در 7770 مدرسه استان کرمان به صدا درآمد

گام بلند کرمان برای پیوستن به شبکه‌ جهانی شهرهای یونسکو

سرانه دانش آموزی در استان کرمان 30میلیون ریال برآورد شد

کلاس های آشنایی با آسیب های اجتماعی در مدارس راه اندازی شود

زنگ مهر در افزون بر هفت هزار مدرسه کرمان به صدا درآمد

اجرای طرح نشاط اجتماعی در شهرستان ارزوئیه

طرح نظم و امنیت ویژه موسم برداشت محصول پسته در زرند اجرا می شود

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت نام زوار اربعین حسینی

مجموعه دولت در کنار بخش خصوصی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی باشد

3محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافتند

کارمند متخلف جهاد کشاورزی در قلعه گنج بازداشت شد

لزوم جذب سهمیه دفتر تعاونی استان کرمان در اسرع وقت

قیمت مرغ در کرمان باید به 12 هزار و 900 تومان برسد

تعهد خیرین مدرسه ساز کرمان 310 میلیارد ریال است

تعهد خیرین مدرسه‌ ساز کرمان 32 میلیاردریال است

30 مدرسه نامقاوم کرمان حذف می‌شود

ظرفیت اوقاف برای محرومیت زدایی در استان کرمان به کار گرفته شود

700 بسته تحصیلی بین دانش آموزان نیازمند کرمانی توزیع شد

پیروزی مقاومت در منطقه به زودی رقم می خورد

ولایتمداری ملت ایران دشمنان را درمانده کرده است

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

لزوم تامین امکانات مورد نیاز برای اجرای هر چه بهتر اردوهای راهیان نور

ایران اسلامی به مرکز مقاومت در برابر ابرقدرت‌ها تبدیل شده است

جلوه های اقتدار ارتش در کرمان به نمایش گذاشته شد

آئین رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

برنامه سازگاری با کم آبی در کارگروه استانی کرمان تصویب شد

انتقاد شهردار رفسنجان از عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی

پذیرش 570 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

256 کیلوگرم موادمخدر در منوجان کشف شد

اتمام گازرسانی به روستاهای کرمان و راور تا پایان سال 99

برنامه سازگاری با کم‌آبی در کرمان تصویب شد

توقف خانگی صدر را از فجر گرفت/ شکست ملوان و صدرنشینی نماینده ساوه

دنیا قدرت بلامنازع منطقه‌ای ایران را پذیرفته است

طرح گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در کرمان تدوین شد

دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی فعالانه‌تر ورود کنند

وزیر میراث فرهنگی به کرمان سفر می کند

قرارداد انتقال 30 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی به شهر کرمان نهایی می‌شود

قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود

چرخ‌های تراکتور دوباره به گردش افتاد/ پیروزی خانگی برابر گل‌گهر

طلسم تراکتور بعد از 205 دقیقه شکست/ شکست گل گهر در تبریز

نشانه های اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی قابل مشاهده است

جناح ها فعالیت خود را با سیاست علوی تطبیق دهند

دفاع مقدس به جریانی قدرتمند در برابر استکبار تبدیل شده است

اصلاح جامعه نیازمند اصلاح مسئولان است/دوران مظلومیت یمن سپری شد

راه‌اندازی 17 هنرستان کارآفرینی در دستور کار آموزش و پرورش کرمان

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله جوادی‌ آملی