کرمان رصد

آخرين مطالب

گره گشایی دولت از اکتشافات معدنی سياسي

گره گشایی دولت از اکتشافات معدنی

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - شتاب رو به گسترش بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه معدن از یکسو و محدودیت منابع قطعی اثبات شده و مغفول ماندن این بخش در سال های پس از انقلاب اسلامی، ضرورت اکتشافات جدید را برای تامین خوراک معادن و صنایع معدنی کشور از جمله استان کرمان معروف به بهشت معادن افزایش داده و دولت دوازدهم با توسعه این اکتشافات، در حرکتی نو راهگشای رونق تولید شده است.
 سرمایه گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی ضمن افزایش سرانه اشتغالزایی، سهم بزرگی از تولید ناخالص داخلی و ارز آوری را بر عهده دارد و به نوعی وجود این معادن در شرایط تحریم ها، می تواند جایگزینی مناسب برای نفت باشد و نقش موثری در توسعه پایدار و ارز آوری کشور ایفا کند. بنا بر اعلام کارشناسان و متولیان معدنی کشور منابع موجود کشف شده در ایران به سرعت رو به کاهش می رود و این امر اشتغال در حوزه صنعت و معدن و یکی از منابع درآمدی پایدار در استقلال اقتصادی کشور را تحت شعاع خود قرار داده است.
وجود فرصت های شغلی گسترده و محوری در حوزه های معدنی و صنعتی کشور را زمانی می توان بخوبی احساس کرد که بدانیم براساس آمارهای ارایه شده تنها در 2 حوزه معدنی استان کرمان یعنی مس سرچشمه و گلگهر سیرجان حدود 30 هزار اشتغال مستقیم وجود دارد که این امر بر ضرورت اکتشافات جدید صحه می گذارد.

آمارهای مقایسه ای از سال 57 همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون نشان می دهد که به علت فقدان دانش کافی تا پیش از آغاز دولت تدبیر و امید، اکتشافات معدنی به صورت جامع انجام نشده و دولت های یازدهم و دوازدهم پیشگام در حرکتی نو برای بقای عمر صنایع و معادن شده است.
با آغاز دولت تدبیر و امید، فرایند توسعه اکتشافات معدنی توسط دولت، با همکاری بخش خصوصی از طریق اکتشاف پهنه های جدید و با هدف تامین خوراک صنایع و معادن در کشور و به تبع آن استان کرمان آغاز شد.
با انجام این اکتشافات بیش از یک میلیارد تن ذخایر جدید به حوزه معدنی استان کرمان افزوده شد که این اقدام می تواند عمر مفید فعالیت معادن و صنایع معدنی این استان را سال ها تا پیدایش راهی دیگر افزایش دهد.
یکی دیگر از برنامه های دولت تدبیر و امید برای تامین خوراک معادن و صنایع معدنی استفاده از دانش و توان بخش خصوصی و شرکت های بزرگی از جمله مس کرمان، گل گهر سیرجان و میدکو در راستای ارتقای اکتشافات معدنی بوده است که این شرکت ها به عنوان ذینفعان می توانند باری بزرگ را در این حوزه برای رسیدن به چشم اندازها و اسناد بالادستی توسعه از دوش کشور بردارند.
تاکید بر اکتشافات معدنی استان کرمان
استاندار کرمان انجام نشدن اکتشافات معدنی در استان کرمان به صورت جامع را یکی از اشکالات جدی دانست و گفت: در نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد برنامه اکتشافی برای 50 درصد استان کرمان تنظیم و اجرایی شود.

محمد جواد فدائی با بیان اینکه موضوع اکتشافات در استان کرمان در نشست هایی با حضور مسئولان کشوری مطرح شده است، افزود: به دنبال آن هستیم که فعالیت اکتشافی جامع و به شکلی که بخشی از مشکلات استان را رفع کند، تدوین کنیم.
وی همچنین از شرکت های بزرگ استان کرمان ازذجمله مس و گل گهر دعوت کرد که در پهنه‌های جدید معدنی استان که اکنون نیمه فعال یا راکد هستند هم فعالیت کنند.
اکتشافات معدنی با همکاری بخش خصوصی افزایش یابد
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه ذخیره قطعی شناخته شده سنگ آهن کشور سه میلیارد تن است گفت: ذخیره قطعی اثبات شده سنگ آهن با توجه به اکتشافات فعلی تنها برای 13 سال است لذا اکتشافات حوزه معدنی باید با همکاری بخش خصوصی و شرکت های بزرگ گل گهر سیرجان و مس کرمان افزایش یابد.
داریوش اسماعیلی افزود: نیاز به توسعه اکتشاف معدنی فولاد به شدت در کشور وجود دارد زیرا در سال 1404 بنا داریم 55 میلیون تن فولاد تولید کنیم و برای تحقق این امر سالانه به 160 میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.
وی با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به حوزه اکتشافات کشور اظهار داشت: شرکت های معدنی بزرگ شبیه گل گهر سیرجان و مس کرمان و میدکو با فعالیت اصولی و فنی و تشکیل کنسرسیوم ها مجموعه کشور را مورد اکتشاف قرار دهند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات این شرکت ها نشان می دهد توان اکتشافات فولاد تمامی کشور را دارا هستند.
وی ادامه داد: شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان می تواند در حوزه استخراج کشور مفید واقع شود و تا سال 1404 باید ظرفیت استخراج ایران به 2 برابر افزایش یابد که این امر تنها با کمک بخش خصوصی محقق می شود.
افزایش یک میلیارد تنی ذخایر اکتشاف شده معدنی کرمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : این سازمان در دولت تدبیر و امید توانست با استفاده از دانشگاه ها، افراد با توان فنی و مالی مناسب و استفاده از ظرفیت و تکنولوژی روز، 40 منطقه مستعد معدنی در این استان را شناسایی کند و ذخایر قطعی معدنی اکتشاف شده استان را از 4.7 میلیارد تن به 5.7 میلیارد تن افزایش دهد.
مهدی حسینی نژاد افزود: برنامه ریزی و فعالیت برای اکتشافات معدنی در استان کرمان با قدرت دنبال می شود و در این راستا ذخایر معدنی در نقاطی با ظرفیت بیشتر، شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: اکتشافات استان کرمان مربوط به دهه های قبل بوده و به صورت خاص در سال 1970 توسط شرکت های خارجی در استان کرمان اتفاق افتاد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: استان کرمان ظرفیت خوبی برای چهار زون(بخش) زمین شناسی دارای ظرفیت کانی زایی، دارد لذا از سال 93 سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت ویژه تر بحث اکتشاف را با توجه به سند راهبردی دنبال می کند و در این زمینه قرار است در حوزه سنگ آهن و مس قطب شویم لذا اکتشافات باید پیگیری شود.
وی ادامه داد: در سند راهبردی استان کرمان، تولید 240 هزار تن مس کاتد باید به 400 هزار تن برسد.
حسینی نژاد تصریح کرد: این سیاست در سال 93 در قالب تعریف پهنه در مقیاس بزرگ مقیاس در استان کرمان تعریف شده و افراد حقیقی و حقوقی می توانند اکتشافات را در حوزه معدن دنبال کنند، اما متاسفانه برخی اشخاص فاقد توان مالی و فنی در این حوزه ورود کردند و این افراد نه تنها مشکل اکتشاف را رفع نکردند، بلکه موجب بلوکه شدن بخش بزرگی از استان شدند لذا با توجه به قوانین و نیاز استان سیاست پهنه ها را تعریف کردیم.
وی افزود: در قالب 25 پهنه 46 هزار کیلومتر مربع از استان را برای اکتشافات معدنی در مقیاس بزرگ را تعریف کردیم و ماحصل آن بانک اطلاعاتی جمع آوری شد که اکتشافات در آن موجود است.
توسعه اکتشافات معدنی در گل گهر سیرجان پیگیری می شود
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان نیز اظهار داشت: توسعه اکتشافات معدنی ایران در شرکت گل گهر سیرجان پیگیری می شود زیرا اگر به تامین مواد اولیه نپردازیم سرمایه گذاری ها و اشتغالزایی انجام شده پس از چندی به هدر خواهند رفت.
جمشید ملارحمن افزود: چاره ای غیر از مهندسی مدیریت، نگاه عالمانه، علمی و مدبرانه به مدیریت نهادهای تولید و توسعه صنایع معدنی به عنوان پیشران اقتصاد کشور نداریم.
وی با اشاره به پیش نیازهای تولید ایران افزود: نیاز اصلی صنعت مواد اولیه است و صیانت از منابع، بهره وری بهینه و جلوگیری از اتلاف منابع به عنوان سرمایه ملی باید در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان توجه شود.
پهنه های جدید معدنی مس سرچشمه فعال می شود
همچنین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت بمنظور رونق تولید در قالب سرمایه گذاری های جدید اقدام به فعال کردن پهنه های جدید معدنی نیمه فعال و راکد در استان کرمان خواهد کرد.
اردشیر سعد محمدی از سرمایه گذاری های جدید شرکت ملی صنایع مس ایران سخن گفت و افزود: این سرمایه گذاری های نوید بخش رونق تولید و ایجاد اشتغال بیشتر خواهد بود.
وی همچنین اعلام آمادگی کرد که معادن دیگر استان کرمان را که از فعالیت مناسبی برخوردار نیستند به صورت مستقیم یا مشارکتی فعال کند.
میدکو برای اکتشافات جدید معدنی برنامه دارد
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان هم گفت: برنامه توسعه اکتشافات معدنی با تاکید هلدینگ میدکو به صورت جدی در برنامه شرکت فولاد زرند ایرانیان قرار دارد و شرکت خاصی در شرکت میدکو مسئولیت اکتشافات جدید معدنی را برعهده دارد.

ماشاالله سهراب نژاد با اشاره به اینکه معدن جلال آباد زرند به میزان 25 سال ذخیره فولاد دارد اظهار داشت: لذا ایمیدرو در حال اجرای پروژه اکتشافی در این معدن است و طی یکسال ذخایر جدید را کشف می‌کنیم.
وی افزود: در معدن خمرود نیز این اقدام انجام می‌شود زیرا ذخایر دست نخورده ذغال سنگ در معدن خمرود بسیار فراوان است.
بررسی کارنامه دولت های یازدهم و دوازدهم در این حوزه نشان‌ می دهد که دولت تدبیر و امید به دنبال اتخاذ سیاست‌های کلان در حوزه توسعه معادن و صنایع معدنی است و برنامه ریزی دولت برای حفظ اشتغال و تامین مواد مورد نیاز صنایع به صورت بلندمدت و بر اساس اسناد توسعه تعریف شده است.
گزارش: حامد سالاری
7420 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«حسین انجم شعاع» سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کرمان شد

خیران کرمانی 40 میلیارد تومان به آموزش و پرورش کمک کردند

زنگ مهر در 7770 مدرسه استان کرمان به صدا درآمد

گام بلند کرمان برای پیوستن به شبکه‌ جهانی شهرهای یونسکو

سرانه دانش آموزی در استان کرمان 30میلیون ریال برآورد شد

کلاس های آشنایی با آسیب های اجتماعی در مدارس راه اندازی شود

زنگ مهر در افزون بر هفت هزار مدرسه کرمان به صدا درآمد

اجرای طرح نشاط اجتماعی در شهرستان ارزوئیه

طرح نظم و امنیت ویژه موسم برداشت محصول پسته در زرند اجرا می شود

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت نام زوار اربعین حسینی

مجموعه دولت در کنار بخش خصوصی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی باشد

3محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافتند

کارمند متخلف جهاد کشاورزی در قلعه گنج بازداشت شد

لزوم جذب سهمیه دفتر تعاونی استان کرمان در اسرع وقت

قیمت مرغ در کرمان باید به 12 هزار و 900 تومان برسد

تعهد خیرین مدرسه ساز کرمان 310 میلیارد ریال است

تعهد خیرین مدرسه‌ ساز کرمان 32 میلیاردریال است

30 مدرسه نامقاوم کرمان حذف می‌شود

ظرفیت اوقاف برای محرومیت زدایی در استان کرمان به کار گرفته شود

700 بسته تحصیلی بین دانش آموزان نیازمند کرمانی توزیع شد

پیروزی مقاومت در منطقه به زودی رقم می خورد

ولایتمداری ملت ایران دشمنان را درمانده کرده است

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

لزوم تامین امکانات مورد نیاز برای اجرای هر چه بهتر اردوهای راهیان نور

ایران اسلامی به مرکز مقاومت در برابر ابرقدرت‌ها تبدیل شده است

جلوه های اقتدار ارتش در کرمان به نمایش گذاشته شد

آئین رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

رژه نیروهای مسلح در کرمان برگزار شد

برنامه سازگاری با کم آبی در کارگروه استانی کرمان تصویب شد

انتقاد شهردار رفسنجان از عدم نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی

پذیرش 570 دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان

256 کیلوگرم موادمخدر در منوجان کشف شد

اتمام گازرسانی به روستاهای کرمان و راور تا پایان سال 99

برنامه سازگاری با کم‌آبی در کرمان تصویب شد

توقف خانگی صدر را از فجر گرفت/ شکست ملوان و صدرنشینی نماینده ساوه

دنیا قدرت بلامنازع منطقه‌ای ایران را پذیرفته است

طرح گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی در کرمان تدوین شد

دستگاه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی فعالانه‌تر ورود کنند

وزیر میراث فرهنگی به کرمان سفر می کند

قرارداد انتقال 30 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی به شهر کرمان نهایی می‌شود

قرارداد انتقال 30میلیون مترمکعب آب شرب به شهر کرمان نهایی می شود

چرخ‌های تراکتور دوباره به گردش افتاد/ پیروزی خانگی برابر گل‌گهر

طلسم تراکتور بعد از 205 دقیقه شکست/ شکست گل گهر در تبریز

نشانه های اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی قابل مشاهده است

جناح ها فعالیت خود را با سیاست علوی تطبیق دهند

دفاع مقدس به جریانی قدرتمند در برابر استکبار تبدیل شده است

اصلاح جامعه نیازمند اصلاح مسئولان است/دوران مظلومیت یمن سپری شد

راه‌اندازی 17 هنرستان کارآفرینی در دستور کار آموزش و پرورش کرمان

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله جوادی‌ آملی