کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده ولی فقیه در استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا:

خوب نیست کشور را زود وارد انتخابات کنیم/ تاثیر تحریم‌ها آنقدر زیاد نبوده که در ذهن برخی است سياسي

خوب نیست کشور را زود وارد انتخابات کنیم/ تاثیر تحریم‌ها آنقدر زیاد نبوده که در ذهن برخی است

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: خوب نیست کشور را زود وارد انتخابات کنیم زیرا تا انتخابات خیلی فاصله است. ضمن اینکه روند انتخابات را زمانی آغاز کنیم که مجاری قانونی رسما اعلام کردند.
حجت‌الاسلام و المسلمین"حسن علیدادی‌سلیمانی" در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کویر، با تسلیت ایام سوگواری امام حسین علیه السلام درباره وضعیت اقتصاد و معیشت مردم اظهار کرد: معیشت مردم یکی از دغدغه های جدی نظام جمهوری اسلامی است.
وی با بیان اینکه ما با دو امر مواجه هستیم که یکی از آنها دست ما نیست و مسئله دوم کاملا دست خودمان است، افزود: مسئله اول این است که ما دچار تحریم های ظالمانه شده ایم که بخشی از ظرفیت و توان ما را دچار چالش کرده و طبیعی است کشوری که در تحریم قرار می گیرد متفاوت است با کشوری که تحریمی تهدیدش نمی کند.
علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه به طور منصفانه، بخشی از آنچه که در معیشت مردم اثرگذار است، تحریم ها هستند، تصریح کرد: اما تاثیر تحریم ها آنقدر زیاد نیست که در ذهن برخی است و آنطور که می گویند.
مسوولان نگاهشان را درست کرده و به ظرفیت های کشور خوب توجه کنند
امام جمعه کرمان بیان کرد: محور دوم بخش داخلی است که بستگی به برنامه ریزی خوب مسوولان و جهادی حرکت کردن و این است که مسوولان نگاهشان را درست کرده و به ظرفیت های کشور خوب توجه کنند و در رابطه با معیشت مردم هر چه می توانند کار کنند تا مردم از این جهت دچار مشکلی نشوند.
وی اظهار کرد: البته بعد از پرداختن جدی به بخش دوم، درصد کمی از موضوع می ماند که برای مردم کاملا قابل تحمل است و مردم اگر بدانند آن بخش از معیشت که دچار آسیب شده صرفا به خاطر تحریم هاست (می پذیرند) و همیشه نشان داده اند از مسوولان جلوتر هستند.
علیدادی‌سلیمانی افزود: اکنون گلایه مردم این است آن بخشی که توان داخلی کشور است و مسوولان می توانند در داخل کشور مسئله ای را حل کنند، چرا باید از این نظر آسیبی متوجه معیشت آنها بشود؟ لذا باید مسوولان تلاش و این دو موضوع را کاملا از هم جدا کرده و برای مردم توضیح بدهند و آن بخشی که توان خودشان است کامل به کار بگیرند تا کشور از این گردنه سخت عبور کند.
مبارزه با فساد باید در لایه های مختلف جدی گرفته شود
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره مبارزه با فساد عنوان کرد: مبارزه با فساد باید در لایه های مختلف جدی گرفته شود و لایه اول دولت است که باید بسترها را طوری شناسایی و تعریف کند تا بستری برای فساد به وجود نیاید که این کار با شفاف سازی، اجرای دقیق قوانین و نظارت در بخش های دولتی به صورت جدی محقق می شود.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان بیان کرد: هرچه دولت محکم بگیرد و قوی برخورد کند تعداد کسانی که سراغ فساد می روند کم می شود اما به صفر نمی رسد و طبیعی است بخشی می ماند و منفذهایی وجود دارد و اینجاست که مردم توقع دارند دستگاه قضائی قاطعانه و به موقع ورود و سریع وعادلانه برخورد کند.
مردم توقع دارند نتیجه برخورد با فساد، شفاف برای آنها بیان شود
وی افزود: رسیدگی سریع به پرونده های فساد می تواند در جلوگیری از فساد بازدارندگی جدی داشته باشد و مردم توقع دارند نتیجه برخورد با فساد، شفاف برای آنها بیان شود.
علیدادی‌سلیمانی ادامه داد: مردم در دو جا نقش خیلی جدی در مبارزه با فساد دارند که یک مرحله اطلاع رسانی است زیرا در مواردی ممکن است دولت غفلت کند و دستگاه قضایی خبر نداشته باشد و اطلاع رسانی به موقع مردم می تواند از فساد جلوگیری کند.
وی تصریح کرد: نقش دیگر مردم این است که وقتی پرونده ای مطرح شد و دستگاه قضائی روی آن دست گذاشت اجازه بدهند در فرصت مناسب و عادلانه به آن رسیدگی شود و از خروجی و برخورد دستگاه قضاء حمایت کنند که اگر این مسائل در کنار هم قرار بگیرند مبارزه با فساد می تواند ادامه داشته و جدی و موثر باشد.
دولت تک نمره های خوبی دارد اما...
امام جمعه کرمان در ادامه درباره ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید بیان کرد: دولت ها یک معدل و تک نمره هایی دارند که باید برای ارزیابی به معدل آنها نگاه کرد زیرا ممکن است تک نمره ها بالا و پایین باشد.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان اظهار کرد: دولت تک نمره های خوبی دارد اما بعضا نمره هایش خوب نیست و باید ضعف ها را شناسایی و نمره نامناسب را مناسب کنند که بعضا ایرادات مردم نیز در همین جاهاست.
علیدادی‌سلیمانی گفت: خدمات دولت ها در جای خود مورد توجه و تقدیر است اما جاهایی که کم گذاشته و دچار سهوها، خطاها و ایرادات است، توقع عمومی مردم این است که دولت هرچه زودتر برخورد و جبران کند.
گروه‌های سیاسی هم اکنون، اخلاق برنده شدن و بازنده شدن در انتخابات را تمرین کنند
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره برگزاری انتخابات مجلس در اسفندماه امسال بیان کرد: خوب نیست کشور را زود وارد انتخابات کنیم زیرا تا انتخابات خیلی فاصله است. ضمن اینکه روند انتخابات را زمانی آغاز کنیم که مجاری قانونی رسما اعلام کردند.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان اظهار کرد: طبیعی است هر جناحی از کاندیدای خود در انتخابات حمایت می کند و نباید فضا را به سمتی ببرند که جبهه مخالف را تخریب کنند. باید ظرفیت ها و برنامه های خود را به مردم بگویند و اجازه بدهند رقیب تبلیغات مناسب را داشته باشد. ضمن اینکه مردم در شرایط کاملا آزاد هرچه انتخاب کنند برای همه محترم است.
وی تصریح کرد: باید دو جناح عمده در کشور که معمولا در کرسی های مجلس سهم قابل توجهی به خود اختصاص می دهند، از اکنون اخلاق برنده شدن و بازنده شدن در انتخابات را تمرین کنند.
علیدادی‌سلیمانی افزود: به هر دلیلی فردی در انتخابات بازنده و فردی برنده می شود که باید طبق احکام دینی اخلاق هر دو موضوع را مدنظر داشته باشند. بعضا دیده می شود بعد از برگزاری انتخابات، برنده ها خیلی اخلاق برندگی را رعایت نکرده و بازنده ها نیز اخلاق بازندگی را رعایت نمی کنند و کشور دچار حاشیه می شود.
نباید مسئولان خدوم و زحمتکش را دلسرد کنیم
وی در ادامه درباره فریضه امر به معروف و نهی از منکر و جبهه‌گیری برخی در مقابل این موضوعات تصریح کرد: اینکه وقتی ضعف و خطای کسی را بگوییم سراغ این برود که چون جای دیگر مشکل وجود دارد، من این اقدام را انجام می دهم، در واقع فرافکنی و فرار از مسئولیت و پذیرش خطای خودش است که اخلاق ناپسندی است.
امام جمعه کرمان گفت: در بین مسئولان افراد پرتلاش و جهادی زیادی داریم و تعداد کمی هستند که خدماتی را که باید بدهند در حیطه مسئولیتشان نمی دهند که نباید مسئولان خدوم و زحمتکش را دلسرد کنیم و در افکار عمومی طوری جلوه بدهیم که به آنها آسیب وارد و حق آنها ضایع شود.
وی افزود: باید هر جا مسئول خوبی می بینیم تقدیر و تجلیل کرده و هرجا فردی در چارچوب مسئولیت بد حرکت می کند، تذکر داده، توبیخ و اعتراض کرد و جامعه اسلامی همین است و باید جامعه زنده باشد.
نهی از منکر وظیفه همه آحاد جامعه است
علیدادی‌سلیمانی در رابطه با حجاب تصریح کرد: کشور ما کشوری مسلمان است و باید حجاب و عفاف در این جامعه ساری و جاری بوده و جایگاه داشته باشد و اگر بخواهیم این اتفاق بیفتد باید همه مدافع حجاب تعریف شده باشیم و وظیفه همه ماست.
وی بیان کرد: باید کسانی که حجاب را رعایت می کنند برای همه محترم بوده و هر کس به هر دلیل حجابش از استاندارد خارج شد، نهی از منکر وظیفه همه آحاد جامعه است، کما اینکه باید امر به معروف کنند و این حتی از نگاه قانونی و شرعی جایگاه دارد.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه هر کشوری قوانین مصوبی دارد که وقتی وارد آن کشور می شویم باید آن را رعایت کنیم، گفت: در کشور ما نیز هم شهروندان باید قوانین را رعایت کنند و هم کسانی که مسافر و میهمان ما هستند.
وی اظهار کرد: امیدوارم بپذیریم وقتی در جامعه ورود می کنیم مقدسات و حساسیت های یک جامعه حتما مدنظر باشد که این یک ادب و فرهنگ انسانی است و علاوه بر این اسلامی نیز هست.
علیدادی‌سلیمانی بیان کرد: در حجاب نیز همین نگاه را می طلبد کسانی که شخصا باید، مراعات کنند و کسانی که می خواهند تذکر بدهند در همان چارچوبی که دین مشخص کرده تذکر بدهند، نه کندتر و نه تندتر.
آمار می گوید جمعیت حاضر در نماز جمعه افزایش داشته است
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره جمعیت نمازگزاران جمعه در کرمان گفت: آمار می گوید جمعیت حاضر در نماز جمعه افزایش داشته اما واقعیت وجود دارد که جمعیت نماز جمعه‌خوان متناسب با جمعیت شهر نیست و خیلی نیاز به کار دارد و باید بستری را فراهم کنیم تا همه کسانی که علاقه دارند بتوانند در نماز جمعه شرکت کنند.
امام جمعه کرمان افزود: در ماه مبارک رمضان جمعیت نماز جمعه خیلی با ماه های دیگر متفاوت است و اگر بستر را فراهم کنیم، می توانیم بخشی از جمعیت ماه رمضان را به ماه های دیگر اضافه کنیم که ستاد نماز جمعه این کار را در دستور کار قرار داده و کار تحقیقاتی می کند و به اندازه ای که سهم ماست انجام می دهیم تا نماز جمعه باشکوه تر وقوی تر برگزار شود.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان تصریح کرد: باید تلاش کنیم حضور جوانان در نماز جمعه پررنگ تر شود و باید در این زمینه زحمت بیشتری بکشیم چراکه بیشتر، جوانان موردخطاب نماز جمعه هستند زیرا سال ها باید در صحنه جامعه حضور یافته و فعالیت کنند و نماز جمعه حلقه وصل دولتمردان و مردم می تواند باشد که نقش موثری در مسئولیت های اجتماعی می تواند باشد.
رسانه ها گرایشات سیاسی خود را کمتر در فعالیتشان دخالت بدهند
علیدادی سلیمانی در ادامه با اشار به مطالبات خود از رسانه ها گفت: رسانه ها در مشکلات و معضلاتی که برای جامعه پیش می آید، باید فعال تر ورود کرده و گرایشات سیاسی خود را کمتر در فعالیتشان دخالت بدهند(که اکنون گرایش را دخالت می دهند).
وی با اشاره به اینکه هر رسانه ای سخنان مسئولی را متناسب با گرایش خود منعکس می کند، عنوان کرد: این برای رسانه ها خوب نیست. رسانه باید به عنوان امین مردم منعکس کننده نظرات مسوولان باشد.
امام جمعه کرمان بیان کرد: توقع دارم رسانه ها که چشم بیدار جامعه هستند، نقدهای منصفانه داشته و خوبی های هر مجموعه را نیز با نگاه کاملا عادلانه منعکس کنند و اگر با هر موضوعی این برخورد را داشته باشند، سطح کار و تلاش در کشور خیلی متفاوت از وضع کنونی می شود.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان تصریح کرد: باید رسانه ها اگر جایی نقد کردند و جواب منطقی دریافت کردند منعکس کنند و مسوولان نیز نباید در برابر نقد جبهه بگیرند. هرچند اگر بببیند رسانه عادلانه ورود می کند، تاثیر خواهد داشت.
گفت‌وگو از «فاطمه افضلی» خبرنگار ایسنا منطقه کویر
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امنیت لازمه توسعه پایدار است

ظرفیت سران طوایف برای حل مشکلات کشور به کار گرفته شود

مسئولان به داد مردم جنوب استان کرمان برسند

سهم سران طوایف در امنیت پایدار استان کرمان مضاعف است

گردهمایی بزرگ سران طوایف جنوب و شرق استان کرمان برگزار شد

سران طوایف سرمایه‌های خرد مردمی را برای توسعه اقتصادی به کار گیرند

میثاق‌نامه سران طوایف کرمان توسعه همه‌جانبه را به دنبال دارد

تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس/ سپاه وارد مسائل سیاسی نمی‌شود

زمین لرزه 4.1 ریشتری گلباف را تکان داد

دشمن به دنبال ضربه زدن به وحدت جامعه است

باید اقتصاد پایدار در کنار امنیت پایدار دیده شود

مردم از ارکان اصلی تحقق امنیت هستند

برکات میثاق‌نامه عدالت و امنیت در استان/ نقش میانجی‌گری در کنترل اجتماعی موثر است

برخی افراد تبلیغات را برای انتخابات آغاز کرده‌اند/ تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس

عدالت زیر ساخت برقراری امنیت در جامعه است

وحدت و عدالت از اساسی‌ترین دستورات دینی است

30 هزار لیتر نفت سفید قاچاق در کرمان کشف شد

اقدامات خلاف قانون انتخابات مستندسازی و رسیدگی می شود

ظرفیت رسانه های اجتماعی برای ارتقای دانش سیاسی مردم استفاده شود

604 کیلوگرم موادمخدر در کهنوج کشف شد

رزمایش پدافند غیرعامل در کرمان اجرا می شود

سطح آگاهی جامعه از پدافند غیرعامل افزایش یابد

درآمد 12 میلیون ریالی مددجویان کمیته امداد از نیروگاه خورشیدی

13 شتر قاچاق به ارزش 2 میلیارد ریال در انار کشف شد

تصادفات زخم مزمنی برای جامعه شده اند

شماره 42 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

سرویس های مدارس در بافت قانون مند شوند

برگزاری همایش ملی بررسی اندیشه‌های تفسیری آیت‌الله جوادی‌آملی

ایمن سازی محدوده مدارس در بافت انجام شود

رسالت حوزه‌های علمیه نشر معارف دینی و اهل‌بیت است

زیباکلام: مردم، نگران جنگ با آمریکا هستند

استاندار کرمان: مدیران به تعهدات خود پایبند باشند

انتخابات، ابزار سنجش توان اجرایی و مدیریتی است

گل‌گهر سیرجان در تولید گندله و کنستانتره صدرنشین کشور شد

دشمنان جمهوری اسلامی پاسخ سنگینی از نیروهای نظامی ما دریافت میکنند

رفع فقر و محرومیت مدنظر فرمانداران باشد

دانشگاه فرهنگیان در رفسنجان راه اندازی می شود

62 خانه کودکان و نوجوانان به همت خیران در کرمان اداره می شود

اولویت‌بندی عوامل موثر بر کاهش رشد جمعیت ضروری است

تک فرزندی و بی فرزندی سلامت افراد و جامعه را به خطر می اندازند

زنگ خطر رشد منفی جمعیت کشور/کاهش موالید در استان تهران

سهمیه سوخت پایه ناوگان بالای 10 تن که باربرگ ندارند کاهش می یابد

لزوم توجه طرح های اقتصادی به مسائل زیست محیطی و تأمین آب

نحوه اجرا و احیای خانه موزه هنر لطفی در کرمان بررسی شد

ساماندهی وضعیت بانوان آسیب دیده در گرو همکاری تمامی دستگاه ها

دستگاه های اداری و اجرایی کرمان فرآیند صدور مجوزها را تسریع کنند

دستورالعمل جدید نحوه تهاتر اوراق تسویه خزانه باید تسهیل شود

خدمات فوریت های پزشکی برای زندانیان در نظر گرفته شود

وجود مدارس کانکسی در مناطق محروم کرمان/با کمبود نیرو مواجهیم

موکب «ماهان» ساماندهی شود