کرمان رصد

آخرين مطالب

مقالات

سایه سنگین خشکسالی در کرمان

کرمان رصد - کرمان - تاثیرات کاهش نزولات و خشکسالی در استان کرمان در سالهای گذشته چنان عظیم بود که بارش های خوب بهاری سال جاری اثر ملموسی بر سفره ها و منابع آبی این دیار کویری نگذاشته و همچنان صرفه جویی باید در اولویت باشد.

اوضاع مثل همیشه خوب نیست

کرمان رصد - کرمان - هفته نامه پاسارگاد سیرجان در آخرین شماره خود با انتشار یادداشتی با عنوان اوضاع مثل همیشه نیست به قلم رضا مسلمی‌زاده اوضاع سیاسی کنونی را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

گردنه دلفارد جیرفت جاده دو بانده می خواهد

کرمان رصد - جیرفت - عرض کم جاده، بی احتیاطی و گاها رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی باعث شده که گردنه مدیترانه ای دلفارد در شهرستان جیرفت شاهد تصادف های منجر به فوت زیادی باشد چرا که کوچکترین بی توجهی در این مسیر، خطر مرگ را به همراه دارد.

بازی با عواطف جامعه پشت چراغ قرمز / کودکان کار جمع آوری شوند

کرمان رصد - کرمان – مسئولان شهر کرمان در حالی اقدام به اجرای طرح جمع آوری کودکان کار کرده اند که این طرح مورد حمایت مردم است اما برخی سعی دارند با بازی با عواطف مردم به سود جویی خود ادامه دهند.

در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟

کرمان رصد - کرمان- سرمقاله هفته نامه فاخر با عنوان در همسایگی خانه های لاکچری چه می گذرد؟ به قلم حامد شجاعی باغینی مدیر مسئول این نشریه به بحث اختلاف شاخص های زندگی در شهر کرمان می پردازد.

ملخ‌های صحرایی به مزارع کشاورزی استان خسارتی وارد نکرده‌اند/در تهیه سم با مشکل روبرو هستیم

کرمان رصد - ملخ دریایی که مضرترین انواع ملخ‌هاست اصولاً بومی ایران نبوده و در کشورهای دیگر به نام ملخ بیابانی نامیده می‌شود و چون معمولاً از روی خلیج ...

خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*

کرمان رصد - کرمان - گرچه افزایش بی رویه قیمت کالا در بازار این روزها بی ارتباط با تحریم های ظالمانه خارجی نیست ولی بدون شک نقش تصمیم گیران داخلی در حوزه تنظیم بازار و فراتر از آن خلا مجریان و ناظران میدانی در مراکز استان ها تاثیرشان از عامل خارجی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.

ره صد ساله طفل روابط عمومی- زهرا بیرمی نیا *

کرمان رصد - روابط عمومی ها دریچه ای به جهان بیرون و درون سازمان خویشند. اگر این دریچه تار باشد واقعیات دوسوی خود را خلاف واقع و نادرست نشان خواهد داد.

ضرورت بازنگری در رویکرد سنتی مدیران به روابط عمومی ها

کرمان رصد- روابط عمومی ها مهندسی افکار عمومی را بر عهده دارند و باید فعالانه، هوشمندانه و منسجم در راستای اعتلای نظام ارتباطی کشور نقش آفرینی کنند و با ترغیب افکار عمومی موجب ایجاد آرامش در حوزه های مختلف شود که البته نقش آفرینی این عنصر ارتباطی در وهله نخست مستلزم بازنگری در رویکرد سنتی مدیران نسبت به روابط عمومی هاست .

کودکان کار کرمان، پشت چراغ قرمز قانون

کرمان رصد- با دست های کوچکش به التماس و تضرع سر هر چهار راه فال می فروشد، یا جوراب، آدامس و گُل که هیچ کدام کیفیت لازم را هم ندارند، اینان کودکان کارند که حالا با تدبیر مسئولان کرمانی، پشت چراغ قرمز قانون مانده اند.

رونق کشاورزی در گرو کشت گلخانه ای

کرمان رصد-توسعه کشت گلخانه ‌ای سبب افزایش بهره ‌وری اقتصاد کشاورزی و مدیریت راهبردی آب می شود، ‌طوری‌ که می‌ توان در یک فضای کوچک به چندین برابر افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی دست یافت و در حقیقت زمینه رونق این بخش را بیش از پیش فراهم ساخت .

ساخت مجتمع رفاهی در مسیر رودخانه/ پیگیری قضایی در کرمان آغاز شد

کرمان رصد- جاده‌های کرمان در حالی از فقر شدید مجتمع‌های بین راهی رنج می‌برد که چند سال قبل 30 مجتمع بین راهی غیر استاندارد در جاده‌های کرمان احداث و به حال خود رها شدند.

کمک حال نیازمندان باشیم

کرمان رصد- هفته نامه آفاق جنوب روز یکشنبه با انتشار یادداشتی با عنوان `کمک حال نیازمندان باشیم` به قلم سید اسماعیل آفاق حسینی مدیرمسئول این نشریه، برخی از مشکلات معیشتی این روزهای مردم استان کرمان را مورد بررسی قرار داده است.

بدعتی زیبا از معلمی آگاه

کرمان رصد- نامش کریم بود و فامیلش هاشمی از دیار کهن فهلیان ممسنی استان فارس ، با وجودی که دانش آموخته دانشگاه ملی شیراز در رشته مهندسی بود از روی صفا و عشق درونی حرفه معلمی را برگزید تا بتواند در قاموس مشعل آگاهی بخشی حق مطلب را در انتخاب نام شایسته خود در زمان حیات و پس از مرگ ادا کند.

پیشگامی جنوب کرمان در ترویج زایمان طبیعی

کرمان رصد- بیمارستان های جنوبی کرمان با 9 هزار و 300 زایمان طبیعی در یک سال گذشته از جمله بیمارستان های پیشگام در فرآیند زایمان طبیعی به شمار می روند و این آمار، کارنامه درخشانی برای آنها ثبت کرده، البته برخی هم بر این باورند که محرومیت این منطقه، علت اصلی افزایش زایمان های طبیعی است

امدادگران گمنام

کرمان رصد- جمعیت هلال احمر استان کرمان طی سالهای گذشته با اجرای طرح های مختلف در زمینه آموزش همگانی اقشار مختلف جامعه و خانواده ها، امدادگرانی گمنام با بیشترین بازدهی در حوادث را مورد آموزش قرار داده است .

جیرفت میزبان خیمه های معرفت ماه رمضان

کرمان رصد- مردم و مسئولان، هر ساله برای ماه مبارک رمضان برنامه های متعددی تدارک می بینند و تلاش می کنند تا این برنامه ها افزایش معنویت جامعه را در پی داشته باشد، برپایی خیمه های معرفت در بقاع متبرکه جیرفت، فرصت مغتنمی برای کسب معرفت در میهمانی خدا به شمار می رود

ماه میهمانی خدا در کرمان

کرمان رصد- ماه میهمانی خدا در کرمان با آداب و رسوم زیبا، پر مفهوم و مفیدی آغاز می شود و به پایان می رسد، آدابی که گواه بر شناخت، دینداری و علم مردم این دیار استوار است.

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کرمان رصد- محمد لطیف کار فعال رسانه ای استان کرمان تازه ترین مطلب یاد نوشت خود در فضای مجازی را به اهمیت موزه صنعتی کرمان قرار داد و مطلبی با عنوان ` غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!` را انتشار داده است .

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

کرمان رصد- این روزها که دوران بازنشستگی را پس از 28سال کار دشوار و طاقت فرسا سپری می کند و هنوز سختی گذشته کار در معدن و تبعات منفی آن بر روح و جسمم بیش از همیشه بر دوشش سنگینی می‌کند،می گوید: نمی‌خواهم کسی را متهم کنم اما انتظار تامین امنیت شغلی کارگران جوان را از مسئولان دارد.

قالی کرمان برند فراموش شده

کرمان رصد - کرمان - قالی کرمان که روزگاری به لحاظ کیفیت و خوش منظری آوازه اش زبانزد هر کوی و برزن بود و در تمثیلات روزانه رواج یافته و بقول امروزی ها به یک برند جهانی تبدیل شده بود ، این روزها بر اثر بی توجهی ها از صفا و جلای تارو پودهای گذشته اش در حال فاصله گرفتن است .

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

کرمان رصد- بارش باران در مناطق مختلف استان کرمان هر چند خسارت های نسبی به زیرساخت ها و مزارع وارد کرد اما بیش از آن منافعی را برای این استان در سال رونق تولید با ثاثیر مطلوب بر منابع آبی و مرتعی در پی داشته طوی که می توان گفت به این حوزه ها حیات دوباره بخشیده است .

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

کرمان رصد- اسفندقه، منطقه ای سرشار از مواد معدنی و دارا بودن ظرفیت های گردشگری فوق العاده، سال ها در بن بست بی توجهی مسئولان قرار گرفته بود و امروز با حمایت دولت، از بن بست خارج شده و با تبدیل شدن به بخش، در مسیر پیشرفت و رونق اقتصادی قرار گرفته است

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

کرمان رصد- «این بارندگی‌ها اثری روی سفره‌های آب زیرزمینی نمی‌گذارد زیرا آب سفره‌های زیرزمینی تقریبا در عمق 180 تا 230 متری زمین هستند و بارندگی که در سطح زمین می‌شود علی‌الخصوص با شرایط اقلیمی استان کرمان،

استحمار

کرمان رصد - کرمان - سرمقاله روز شنبه هفتم اردیبهشت روزنامه واقعه با عنوان استحمار به قلم محمد صادق طاهری مدیر مسئول این نشریه نگاهی به اظهار نظر شفر سرمربی تیم استقلال تهران در رابطه با سیل اخیر در کشور دارد.

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

کرمان رصد - کرمان - در سال رونق تولید که توجه تمامی مردم و مسئولان به حوزه تولید متمرکز شده، صنایع خرد و کوچک کرمان با انبوهی از مشکلات اعتباری، بروکراسی اداری و افزایش قیمت مواد اولیه دست و پنجه نرم می کنند که این امر موجب بی رونقی و کم فروغی چراغ تولید در استان شده است.

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

کرمان رصد- بعد از اعلام هجوم ملخ ها به استانها و آشکار شدن نشانه هایی از هجوم این آفت در مناطق شمالی و جنوبی استان کرمان متولیان بخش کشاورزی نیز تدابیر و گارد حفاظتی ویژه ای را در برابر هجوم ملخ ها به مزارع و باغات این استان طراحی و اجرایی کردند.

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

کرمان رصد- دل به دریا سپرده بودند دریادلانی که جان و هستی خود را در طبق اخلاص گذاشتند و برای دفاع از دین و ناموس خود بخشی از وجودشان را هدیه کردند اینان جانبازان همین جامانده از قافله شهدایی هستند که مقصدشان کربلا بود.

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

کرمان رصد- بعد از دو سال خشکسالی آب به بخش هایی از تالاب جازموریان بازگشت و امیدها را برای احیاء مجدد این اکوسیستم زنده کرد با این وجود عدم اختصاص حق آبه این تالاب را در معرض خطر قرارداده است.

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

کرمان رصد- روزنامه واقعه سرمقاله روز دوشنبه خود را به قلم محمد صادق طاهری مدیرمسئول این روزنامه به تبعات سیل و سیلاب در کشور در قالب مطلبی تحت عنوان ` یک واقعه و دو نگاه متفاوت ` منتشر کرده است

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

کرمان رصد - کرمان – مطابق آمارها بارندگی در کرمان نسبت به سال گذشته افزایش یافته اما این بارش‌ها نتوانسته مشکلات کرمان را رفع کند بطوری که 58 درصد از مساحت استان شاهد خشکسالی بسیار شدید و متوسط است.

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

کرمان رصد - گویا قیمت مرغ در استان کرمان سر سازگاری با مردم این دیار را ندارد و در حالی که هر روز خبرهایی مبنی بر اینکه گوشت قرمزو مرغ با قیمت مصوب 11 ...

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

کرمان رصد- راه اندازی 318خانه بوم گردی طی چند سال گذشته در استان کرمان و استقبال گسترده گردشگران خارجی و داخلی در طول سال بخصوص در ایام نوروز از این مراکز اقامتی سنتی در واقع می توان گفت که ظرفیت جدیدی به حوزه گردشگری این استان افزوده شده است.

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

کرمان رصد- در دل دیار کویری کرمان، آبشارهای طبیعی و زیبایی قرار دارد که ظرفیت بسیار مناسبی برای جذب گردشگران و مسافران در تمام ایام سال، بویژه نوروز است.

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان رصد- سفر به بیابان لوت، این گوهر کمتر شناخته شده طبیعت ایران و کرمان، تجربه جدید و منحصر بفردی برای مسافران و گردشگران نوروزی است تا از سکوت روز و ستاره های شب آسمان کویر لذت ببرید

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

کرمان رصد- استان کرمان با مردمی نجیب و میهمان نواز هر ساله در ایام تعطیلات عید پذیرای میلیون ها مسافر نوروزی است که از سراسر کشور به این استان پهناور سفر می کنند.

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

کرمان رصد- دامداران کرمانی این روزها بواسطه مواجهه با مشکلات بزرگ و کوچک حال ناخوشی دارند و اگر به حل مشکلات آنها توجه نشود شاهد نابودی یکی از بخش های استراتژیک تامین گوشت و شیر استان در آینده ای نه چندان دور خواهیم بود.

پا برهنه تا بهشت

کرمان رصد- شهید سید حمید میرافضلی اهل رفسنجان و از شهدای اطلاعات و امنیت لشکر پیروز 41 ثارالله است که عارفانه در میدان جنگ هشت ساله مردانه جنگید و با پای برهنه به دیدار معبود خویش شتافت.

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

کرمان رصد - کرمان - آکواریوم طبیعی روستای تاریخی گزگ در کرمان یکی از زیباترین نقاط گردشگری کشور است که صدهای ماهی رنگی و گیاهان آبی را در دل طبیعت زیبا و بکر شهرستان کوهبنان گرد هم آورده است.

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

کرمان رصد- شهرستان شهربابک با روستای 13 هزار ساله و صخره ای میمند که جزو آثار ثبت جهانی استان کرمان محسوب می شود آماده پذیرایی از گردشگران و مسافرانی است که به عمق تاریخ سفر می کنند.

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

کرمان رصد- روزنامه کاغذ وطن در شماره 449 خود با چاپ گزارشی تحت عنوان `اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی` آورده است که، پیمانکاران بومی جیرفت که در کهنوج فعالیت می کنند خواستار کار همزمان در زادگاه خود هستند.

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

کرمان رصد- امنیت غذایی همواره یکی از مهم ترین نگرانی های مصرف کنندگان امروز و نسل آینده بوده و نابسامانی و کم توجهی در چرخه آن موجب آسیب پذیری شده و سلامت مردم را به خطر می اندازد .

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

کرمان رصد - کرمان - باغ جهانی شاهزاده ماهان که هر سال یکی از پر بازدیدترین اماکن تاریخی کشور می باشد در سال جاری نیز آماده شده تا به مکانی مناسب برای پذیرایی از مسافران تبدیل شود.

درسی برای امروز

کرمان رصد- روزنامه واقعه سرمقاله شماره جدیدش را به موضوع اهمیت بیت المال با عنوان ` درسی برای امروز ` به قلم محمد صادق طاهری مدیر مسئول این نشریه اختصاص داده است .

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

کرمان رصد- در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز بسیاری از مردم شهرهای مختلف از جمله در استان کرمان به سنت هر ساله برای خرید به بازار می روند، اما اغلب با دیدن نرخ های بالا و گاها تفاوت قیمت از مغازه ای به مغازه ای دیگر از گرانی و کمرنگ بودن نظارت بر بازار در آستانه شب عید گلایه دارند

مظلومیت گردشگری جیرفت

کرمان رصد- تپه هفت هزار ساله کنار صندل، کلانشهر قدیم جیرفت و بسیاری از ظرفیت های گردشگری جنوب استان کرمان، زیر سایه سیاست های پولی میراث فرهنگی، در گمنامی و مظلومیت کُهنه ای به سر می برند.

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کرمان رصد - کرمان - استاد پزشکی اجتماعی مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: یکهزار روز اول شامل 270 روز در شکم مادر و دو سال اول زندگی (دو تا 365 روز) می شود و اهمیت این مدت زمان یاد شده در تضمین سلامتی انسان به اندازه ای است که از آن به ‌عنوان اولین و مهمترین دانشگاه برای هر شخص یاد می کنند.

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

کرمان رصد- دانشگاه فرصت خوبی برای ازدواجی هاست تا بر اساس علایق، سلیقه و فرهنگ ها همسر مورد نظر خود را انتخاب کنند و طی سالهای اخیر ازدواج های دانشجویی رونق خوبی داشته اند و امروز این عمل ثواب در حال نهادینه شدن در دانشگاهها است.

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی

کرمان رصد- پس از چندین سال خشکسالی و کم آبی، در سالجاری طبیعت روی خوش خود را با بارش باران الهی نشان داد و موجب خوشحالی اهالی این دیار خشک شد.

سبک زندگی شهدا بهترین الگوی زندگی و چراغ راه برای انسان‌ها

کرمان رصد- در دنیای مدرن ثروت و مصرف که مهم¬ترین عامل کسب منزلت است؛ شهدا و رزمندگان با افتخار به گمنامی و خدمت بی‌‌منت و با تاسی به سید و سالار شهیدان سبکی متفاوت از زندگی را فراروی بشر قرار دادند.

کمبود گوشت در قصابی های کرمان

کرمان رصد- طی روزهای اخیر برخی از قصابی های کرمان به دلیل آنچه که کمبود دام گفته می شود به صورت موقت تعطیل شده اند این در حالی است که مسئولان می گویند کمبود گوشت در شهر کرمان وجود ندارد.

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب

کرمان رصد- استان کرمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه میراث فرهنگی تحولات بیسار چشمگیری را شاهد بوده و با همت مسئولان و مدیران در طول چهار دهه گذشته، پرچمدار ثبت آثار جهانی در کشور است

یک گام تا حذف کپرنشینی در جنوب کرمان/موج محرومیت در روستاهای کپری

کرمان رصد- در حالیکه طی سالهای اخیر مسئولان استانی بر حذف کپرنشینی در کرمان اصرار دارند اما امضاء تفاهم نامه احداث 10 هزار واحد مسکونی برای حذف کپرها واقعیت دیگری را پیش روی مردم قرار داده است

آغازی تحولی نوین در جنوب استان کرمان

کرمان رصد - روز پنجشنبه 27 دی‌ماه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور به جنوب استان کرمان سفر کرد و بازدید از چند روستای کپری و محروم جنوب یکی از برنامه‌های ...

جیغ بافی هنر کهن عشایر رابر

کرمان رصد- پایگاه خبری صبح رابر با انتشار گزارشی با عنوان `جیغ بافی هنر کهن عشایر رابر ` درآمد زایی در خانه با کمترین هزینه` صنایع دستی سنتی این منطقه از استان کرمان را معرفی کرده است.

سهمیه منطقی برای خودروها

کرمان رصد - کرمان - روزنامه واقعه استان کرمان در تازه ترین شماره خود سرمقاله اش را با عنوان ` سهمیه منطقی برای خودروها ` به قلم محمد صادق طاهری مدیر مسئول این روزنامه به موضوع سهمیه بندی بنزین اختصاص داده است .

خورشید به شرق کرمان نمی تابد/ محرومیت زیر گرد و غبار و خشکسالی

عصرکرمان- 200 هزار نفر از جمعیت شرق کرمان نیمی از سال خورشید را نمی بینند و در حالی سعی می کنند خانه های آبا و اجدادی خود را حفظ کنند که شن های روان تا پشت خانه هایشان نفوذ کرده است

اسب سرکش قیمت ها را مهار کنیم

کرمان رصد - کرمان- روزنامه واقعه سرمقاله خود را با عنوان ` اسب سرکش قیمت ها را مهار کنیم ` به قلم محمد صادق طاهری مدیر مسئول این روزنامه اختصاص داده و در این سرمقاله به دغدغه های مردمی در این خصوص پرداخته است .

مطبوعات کانون تبلیغاتی نیستند

کرمان رصد- دوهفته نامه نسل مهتاب کرمان در آخرین شماره خود با انتشار یادداشتی با عنوان `مطبوعات، کانون تبلیغاتی نیستند` به قلم سید علی موسوی فعال رسانه ای و مدیر مسئول این نشریه، برخی دیدگاه ها در مورد نشریات استان را مورد نقد قرار داده است.

اتاق‌های بازرگانی چه ماموریتی دارند؟

کرمان رصد- پایگاه خبری کرمان نو روز سه شنبه با انتشار یادداشتی با عنوان `اتاق‌های بازرگانی چه ماموریتی دارند؟` به قلم محسن جلالپور مشاور اقتصادی استاندار کرمان به وضعیت اتاق های بازرگانی پرداخته است

نخل های شرق کرمان ایستاده می میرند

کرمان رصد- نخل های سربرافراشته در دل کویر شرق استان کرمان که راه درآمد و شیرین کردن کام کشاورزان این منطقه، مردم ایران و حتی کشورهای دیگر بودند، امروز به دلیل بی توجهی ها، محکوم به زنده زنده دفن شدن زیر خروارها شن روان هستند و ایستاده می میرند.

واکاوی خشونت‌های عریان در جامعه

کرمان رصد- در چند وقت اخیر اخبار ناگواری از خشونت افراد با یکدیگر، خشونت مسئولین و افراد بی گناه به اطلاع افکار عمومی رسیده و امنیت روانی و عاطفی جامعه را دستخوش آسیب کرده است

کارگران چه می خواهند

کرمان رصد- رضا اسماعیلی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان روز شنبه با انتشار یادداشتی با عنوان `کارگران چه می خواهند ` در فضای مجازی به وضعیت حقوق و دستمزد کارگران پرداخته است.

بلاتکلیفی هزینه های جشن تکلیف

کرمان رصد - کرمان - اعلام هزینه های نسبتا بالا توسط مدارس برای برگزاری جشن تکلیف دانش آموزان نوعی بی نظمی و سرگردانی به وجود آورده و والدین را در شرایط دشوار اقتصادی و بر سر دو راهی بلاتکلیفی قرار داده است.

به نام اشتغال به کام رانت خواران

کرمان رصد - جیرفت - نشریه گلدشت در شماره این هفته خود یادداشتی تحت عنوان `به نام اشتغال به کام رانت خواران` به قلم بختیار مجاز به چاپ رسانده است.

همیشه پای یک «کرمانی» در میان است

کرمان رصد- از زمانی که اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان استانداری خراسان رضوی را هدف گرفت، بیش از خراسانی‌ها، شاید پاستورنشینان احساس نگرانی کردند چرا که باید مجددا برای خراسانی دست به انتخاب می‌زدند که آخرین بار برای آن 6 ماه وقت گذاشتند.

خواجوی کرمانی شاعری دو تابعیتی!

کرمان رصد - کرمان - محمد لطیف کار فعال رسانه ای در استان کرمان در تازه ترین مطلب کانال ارتباطی یادنوشت خود بمناسبت هفدهم دیماه روز خواجوی کرمانی شاعر بلند آوازه مطلبی را با عنوان ` خواجوی کرمانی شاعر دو تابعیتی !` انتشار داده است .

توسعه گردشگری و تقویت اقتصادی * معصومه قطب الدینی

کرمان رصد - کرمان – گردشگری طی دهه‌های گذشته رشد و توسعه گسترده‌ای را همراه با افزایش تنوع و رقابت میان مقاصد مختلف تجربه کرده و امروز این پدیده یا جنبش اقتصادی و اجتماعی به یکی از بزرگترین و درآمد زا ترین مقوله های جهان تبدیل شده است.

«کرمان امروز» از صنایع و تولیداتی که به دلیل کمبود خلاقیت و نوآوری این روزها حال خوشی ندارد:

کرمان رصد- صنایع دستی استان کرمان به رغم شهرت و تنوع آثار در سال های اخیر آنطور که باید در جهان رونق پیدا نکرده است. از اصلی ترین دلایل آن می توان به فقدان خلاقیت در ایده و تولید محصولات جدید، کم توجهی به برند سازی، بسته بندی و قیمت گذاری محصولات صنایع دستی و نبود سیاست های حمایتی اشاره کرد. باید برای رونق این صنعت درآمدزا به بازارهای جهانی متصل شویم و از ایده های موفق در این زمینه کمال بهره را ببریم و...

راهداری زمستانی خدمتی ارزشمند به مردم

کرمان رصد - جیرفت - اهالی جنوب کرمان، راهداری زمستانی را خدمتی ارزشمند دانسته که هر ساله در روزهای سرد و شب های یخبندان زمستان، همراه با حفاظت از راه ها و گردنه های برف گیر، به مردم ارائه می شود.

زنبورداری در جنوب کرمان طعم تلخ بیکاری را شیرین کرده است

کرمان رصد - جیرفت- توجه به زنبورداری و ایجاد زنبورستان ها در جنوب استان کرمان، طعم تلخ بیکاری جوانان را به شیرینی شهد عسل تغییر داده و اهالی این دیار می توانند با فعالیت در این بخش، زمینه اشتغالزایی و توسعه منطقه خود را فراهم کنند.

17هزار سگ ولگرد در کرمان/احتیاط در شب؛ شهر در تصرف سگها قرار دارد

کرمان رصد - کرمان – زمستان و گرسنگی هزاران قلاده سگ ولگرد را راهی خیابانهای کرمان کرده و گله های سگ در حال رفت و آمد را به راحتی می توان در معابر شهری دید که سلامت یک میلیون نفر را به خطر می اندازند.

حفاری غیرمجاز با بیل مکانیکی/ فریاد تاریخ از اعماق دخمه گبرا

کرمان رصد - راور – تپه گبرا در شهرستان راور این روزها بار دیگر زیر پای حفاران غیر مجاز و تاراجگران تاریخ و تمدن قرار گرفته و این تپه تاریخی زخم های ناشی از حفاری ها را بر تن خود احساس می کند.

نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند کرمان

کرمان رصد- ورود صنعت به شهرستان زرند به عنوان یکی از مناطق کمتر برخوردار استان کرمان، گامی موثر در راستای توسعه همه جانبه این شهرستان بوده زیرا بنگاه های اقتصادی با نگاه حمایتی و در قالب انجام مسئولیت های اجتماعی شاخص های زیرساختی فرهنگی و اقتصادی منطقه را ارتقا بخشیده اند.

کرمان در محدوده قرمز بی آبی/ تنش خشکسالی در کرمان تشدید شد

کرمان رصد - کرمان – علیرغم خوش بینی های ابتدای سال آبی جاری عدم بارش باران در کرمان طی ماههای اخیر این استان را با مشکلات عدیده ای در خصوص تامین نیاز آبی در بخش های مختلف مواجه کرده است.

کشت خاویار گیاهی در کرمان/ روزنه امید برای نجات کشاورزی باز شد

کرمان رصد - کرمان – استان کرمان در سال جاری هم با کمبود بارندگی مواجه شده و با توجه به تغییرات اقلیمی و دمایی در این استان اصلاح الگوی کشت برای حفظ ظرفیت های کشاورزی استان ضروری است.

کاروان های زیارتی آزادبر مسیری غیرقانونی برای زیارت

کرمان رصد - جیرفت - کاروان های زیارتی آزادبر مسیری غیرقانونی برای زیارت است زیرا که در صورت بروز هر گونه مشکل، هیچکس پاسخگو نیست و می طلبد که با اطلاع رسانی لازم از اعزام زائران در قالب کاروان های زیارتی آزاد بر جلوگیری شود.

سنگر کرمان برای مس با خودزنی فتح نمی‌شود

کرمان رصد - کرمان - سعید قرایی فعال رسانه ای استان روز چهارشبه در کانال فضای مجازی مس کرمان با انتشار یادداشتی به عنوان حفظ حرمت امامزاده با متولیانش است/سنگر کرمان برای مس با خودزنی فتح نمی‌شود به حاشیه های ایجاد شده پیرامون این تیم پرداخته است.

به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش بهره‌وری نیروی کار در کشور/ چوب تفکر منابع محوری را می‌خوریم

کرمان رصد - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش سواد کارکنان دولت، آیا میزان بهره‌وری نیروی انسانی نیز ...

ارزیابی بازار راز موفقیت در کشاورزی

کرمان رصد - جیرفت – ایرنا – بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که تولید محصولات کشاورزی بر اساس نیاز بازارهای داخلی و خارجی، حرکتی نو در جهت بروز شدن و پایداری کشاورزی جنوب استان کرمان است.

نجابت یا مطالبه گری!

کرمان رصد- مطالبه گری اصلی است که مردمان دیار کریمان آن را در پس نجابت و قناعت خود، به شکلی خاموش کرده اند که برخی ها ضعف مطالبه گری را به پیشینه تاریخی این سرزمین مرتبط می دانند اما بی شک، توسعه فرهنگ مطالبه گری، نیاز اصلی و پیش شرط توسعه است.

شهید بینا رزمنده ای در قامت عمار- کمیل بهشتیان**

کرمان رصد - جیرفت - یکی از جوانان شجاع جیرفت، علی بینا بود او در مکتب اسلام، خداشناسی و ولایتمداری را به خوبی آموخته بود و مردم زادگاهش، او را به عنوان یک بسیجی با اخلاص، حق شناس و از تبار عمارهای انقلاب می شناختند.

منفعت سرمایه گذاری در جیرفت

کرمان رصد - جیرفت - شهرستان جیرفت در جنوب استان کرمان از ظرفیت های فوق العاده ای در حوزه معادن برخوردار است و تجربه نیز حکایت از این دارد که سرمایه گذاری در دیار پُر گهر جیرفت ، در مقایسه با سایر نواحی کشور، با صرفه اقتصادی قابل توجهی همراه خواهد بود.

یک حشره زندگی نیمی از مردم کرمان را تهدید می کند

کرمان رصد - کرمان – بیش از نیمی از جمعیت استان کرمان در زمینه کشاورزی مشغول به کار هستند اما این روزها مگس مدیترانه ای در کنار تغییر اقلیم و خشکسالی بلای جان کشاورزی در استان شده است.

رسانه ها دیده بانان واقعی جامعه

کرمان رصد - حضور اهالی رسانه و مطبوعات در چهارمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه های استان کرمان فرصت مغتنمی فراهم کرده که آنان به عنوان دیده بانان واقعی و زبان گویای جامعه با مخاطبان خود از نزدیک سخن بگویند و به ارزیابی خود در ترازوی افکار عمومی بپردازند.

تکریم یا تحقیر ارباب رجوع

کرمان رصد - جیرفت - نشریه روشنفکری چاپ جنوب استان کرمان در شماره این هفته خود یادداشتی با عنوان `تکریم یا تحقیر ارباب رجوع` به قلم احسان احمدی را انتشار داده است .

ضرورت الکترونیکی شدن فرایند کاری در ادارات

کرمان رصد- پر واضح است که الکترونیکی کردن فرآیندهای اداری گامی مثبت در جهت پیشبرد اهداف دولت تدبیر و امید است چرا که با فراگیر شدن این مهم، تمامی خدمات اداری به صورت 24 ساعته به مردم ارائه می شود

روایت یک دختر چشم به راه در کتاب«بابا کی میایی؟»

کرمان رصد- شهید «محمود میرافضلی» در سال1360 در عملیات حصر آبادان شرکت و برای مرحله دوم فروردین 1361 جهت عملیات الی بیت‌المقدس عازم جبهه شد و در شب شروع عملیات در کانال سیدجابر جاویدالاثر شد

پزشکی خانواده مرهمی بر زخم های درمان - نجمه حسنی*

کرمان رصد - کرمان - پزشکی خانواده به عنوان یکی از اقدامات شایسته وزارت بهداشت، مرهمی بر زخم های درمان نشده بخش درمان به شمار می رود به طوری که اکنون با رسوخ پزشکان و ماماهای خانواده در روستاها، محلات و شهرها توانسته بسیاری از بیماران را غربالگری و از بروز بیماری ها پیشگیری کند.

نان حلال با چکش آهنین از کوره سوزان درمی آید/ آخرین چکش های آهنگر

کرمان رصد - کرمان – استاد علی احمدی آخرین آهنگر شهر کرمان است که با عرق جبین و اراده ای آهنین در سن 70 سالگی پشت کوره زغالی می نشیند با ضربات چکش آهن را نرم می کند و نان حلال در می آورد.

اخراج ملیکا از دنیای کودکی

کرمان رصد - کرمان - صدای فریادش فضای بیمارستان را پُر کرده بود، از درد به خود می پیچید، دخترک حالا در سن حدود 11 سالگی نخستین فرزندش را مرده به دنیا می آورد او به جرم فقر پدرش محکوم به اخراج از دنیای کودکی است.

نقدی بر آزمون مبهم استخدام غیر دولتی کشور

کرمان رصد - کرمان - نشریه نسل مهتاب استان کرمان در آخرین شماره خود با انتشار یادداشتی با عنوان نقدی برآزمون مبهم استخدام غیر دولتی کشور به قلم علی موسوی به اشتغالزایی بخش خصوصی و اشکالات آزمون استخدامی پرداخته است.

ساير مطالب

مردم داری، مسئولیت بی پایان - زهرا بیرمی نیا*

اینجا ایران است ، نه خطرناک و نه ناامن

چرایی فرار مغزها - بهنام احمدی*

خواب پروژه های عمرانی کرمان - حامد سالاری*

کنسولگری انگلیس؛ از بنا در حکومت زندیه تا احیا در دوران استانداری «رزم‌حسینی»

حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی در ماه محرم؛ زندگی با «نذر آب» جاری شد

درس بزرگ سرباز کوچک امام

گرانی برای مردم جنوب، بسیار گران تمام می شود

با کژی، آفتاب را نمی بینیم!

رونق سینماهای جنوب کرمان پس از 23 سال فراموشی

پذیرش 167 مقاله در همایش ملی پسته

اندکی تامل...

قصه تنورهای گِلی – مریم جلالی پور**

سرویس های فرسوده مدارس کابوس والدین

پزشک یا حکیم؟

فریادم را در باد بشنوید!

چشم های پرفروغ سمانه

افسانه‌ای به نام «کی داده و کی گرفته»!!

دیو هلیل در خشکسالی قربانی می گیرد

ییلاق های چشم نواز کرمان

پسرها عروسک بازی نمی کنند-نجمه حسنی*

مدیریت آب

صدای خاموش بازی‌ بچه‌ها در محله‌ها

مرگ سیاه در کمین حیات وحش کرمان

شایعه سازی و سرمایه‌سوزی

شایعه‌سازی و سرمایه‌سوزی ...

اوضاع در پارک ملی خَبْر کنترل شده است

نگاهی به پوشش و پوشاک در جنوب کرمان

اطلاع رسانی ناقص و سفرهای حاشیه ساز- بهنام احمدی*

سگ‌ کشی دوباره به کرمان بر می‌گردد؟!

عین الله سرباز گمنام امام زمان (عج)

آشیانه ای برای گنجشک ها-

جنایت زیست محیطی در رودخانه هلیل رابر

دست چینی ها روی صنایع دستی کرمان/پایتخت گلیم جهان در انتظار حمایت

امواج خشکسالی در ساحل بی توجهی ها - نجمه حسنی*

جیرفت در مدار پیشرفت - کمیل بهشتیان**

گردش در جاده چالوس کویر/ درب های بهشت به روی گردشگران باز شد

ظهور ستارگان جدید در والیبال ایران-محمدرضا صالحی**

آرزویی که شهید مدافع حرم برآورده کرد

پیوست فرهنگی، هنری برای صنایع و معادن

فوتبال یعنی زندگی

مسند استانداری کرمان در انتظار چهاردهمین

کرمان، استانی ایستاده در غبار

رمضان با بوی قُوَتو در کرمان

مسئولیت تاریخی رسانه‌ها در برابر بحران آب

خشکسالی دلیل موج مهاجرت به کرمان/ روستاها در خطر کاهش جمعیت هستند

دق‌ دلی و کشتار بی‌رحمانه‌ی حیوانات!

تیغ در نان سنگک!

روستای خَبر ؛ بهشت گردشگران

همچنان از محرومیت جنوب کرمان می‌گوییم/ "بی‌شناسنامگی دروغ نیست"

جازموریان منشاء 20درصد ریزگردهای کشور/ تالابی که بیابان شد

تجربه ای مدیترانه ای در میانه کویر/ «دلفارد» جاده چالوس جنوب شرق

فرصتی برای بودن

کرمان؛ میزبان نام آشنایی مسافران نوروزی

بوی خوش نوروز در بازار گنجعلیخان

کرمان؛ دل عالم

جشن سده کهن آئینی شاد در دیار کریمان

اتوبوس مطالبه گری راه افتاد

شهر ماهان در انتظار مسافران نوروزی/ باغ شازده معجزه ای در کویر

چادرنشینی کوهبنانی ها زیر باران/ زلزله زده ها کانکس می خواهند

نگوئید گسل از حرکت بایست, شما حرکت کنید

نقش روابط عمومی در فرهنگ سازی سلامت کشور* مجید نوش زاده

همیاری مردم برای مقابله با خشکسالی/ ابتکاری که الگوی ملی شد

شهید باقدرت جوپاری مردی از تبار انقلاب

هفته نامه نگارستان /گسلهای عاطفی

ماندگاری راه و رسم آیت‌الله

جلسه نقد و بررسی کتاب پرده نشینان عهد ناصری

معاون قوه قضائیه: اقتصاد پویا در گرو شفافیت اطلاعاتی است

قله کوه چه خبر است...؟

صبحدم غم بم ...

ساخت گنبد طلایی امام حسین در کرمان/بازسازی حرم در حال انجام است

صدای گامهای هنر در توسعه کرمان

کرمانی‌ها دکتر «نیازمند» را فراموش نمی‌کنند**️محمد لطیف‌کار

18 غول خفته در کرمان؛ استانی که 98 درصد آن تحت تأثیر گسل است

توسعه جنوب کرمان با رسانه های جهادی

دلفارد بهشت گمشده جنوب کرمان

تشریح اقدامات دولت تدبیر و امید در راستای تسهیل ترافیک شهر کرمان

نعمت های خدادادی در دیار کویری کرمان- سمیه حسن شاهی**

ورود به «لوت» ممنوع نشده

هستی قالی گل سرخ اسفندقه در مرز نیستی

معلم مضروب از حقش گذشت می کند/ کنکورزدگی جامعه چالش آموزش

ایرانی هستیم اما در ایران مکانی نداریم

واقعه مسجد جامع کرمان سندی محکم بر جنایات رژیم منحوس پهلوی است

پزدادن با منوهای عجیب ‌و ‌غریب

ثبت جهانی گلیم سیرجان مزد زحمات مردمان کویر

برنامه های سالروز به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان تشریح شد

مفقود شدن شناسنامه خرماي بم

افزايش تجردزيستي/بيشترين آمار طلاق در 3 سال اول زندگي رخ مي دهد

قيمت برداشت محصول از نرخ نهايي توليد بيشتر شد/خيار کيلويي300تومان

بدرود همشهري خوبم

شمع هايي که در رفسنجان به ياد يار امام و رهبري سوختند

وقتي صداي تفنگ مي پيچد

لحظه عروج جانباختگان زلزله بم گرامي داشته شد

شب يلدا و موعد شمردن جوجه ها ...

پس لرزه هاي مالي مرمت ارگ بم

جاده بم خطرناک ترين جاده استان کرمان/ 10 کيلومتري که تمام نمي شود

فراخوان دومين کنگره بين المللي پيامبر اعظم (ص) منتشر شد

بارش برف در چند کيلومتري گرمترين نقطه زمين/ کرمان يخ زد

گردشگران آلماني در ريگان

وجود 115 نقطه حادثه خيز در جاده هاي استان/کشته شدن سالانه 800 نفر بر اثر سوانح رانندگي در کرمان

راز عمارت سفيد در دل کوير

صداي پاي گسل ناشناخته در شمال کرمان به گوش مي رسد

تلخندهاي پسته خندان کرمان

بم از پيامدهاي زلزله متاثر است/ احداث موزه زمين لرزه

زنگ خطر کاهش آب در سدهاي نيمه خالي کرمان

هجوم به حاشيه ها

هيچ امتياز و مقامي نخواستم/ در عمليات کربلاي 5، پنج روز مداوم در اتاق عمل بودم

عمليات خريد و ذخيره سازي ميوه شب عيد آغاز شد

کابوس همنشين شبانه کودکان کپرنشين/اين بار سارا قرباني عقرب‌ها شد

ما با خودمان لج کرده‌ايم؟؟

ارتقاي شاخص هاي امنيتي استان کرمان در سه سال اخير

قاچاق گياهان دارويي کرمان به کشورهاي عربي و چين

افزايش 10 ميليون نفري ظرفيت مسافرگيري فرودگاه کرمان

دود شدن قليان در کرمان

سرگرداني خريداران باغ سيبي در زرند/ ميوه هاي باغ را تقسيم مي کنيم

جهش صادرات غير نفتي در کرمان

امام خميني (ره) الگويي براي بشريت

حکام و استانداران کرمان در باغ فتح آباد

عرضه هنر ايراني در نمايشگاه متفاوت صنايع دستي کرمان

گردوي بافت از برداشت تا صادرات

مکان هاي ديدني روستاي زيباي هرانده

20 مولفه زيباشناسي کوير در جشنواره فرهنگي اقتصادي کرمان معرفي مي شود

در اين روستاي صخره اي؛ تاريخ ورق مي‌خورد

ثبت جهاني رسم زندگي در کيچه هاي ميمند

نيمسازهاي مثلث توسعه در کرمان

ميل نادري فهرج؛ آشيان پرندگان مهاجر از قافله جا مانده

حال نخلستانهاي کرمان خوب نيست

لالايي هام يادت نره ...

جاذبه‌هاي طبيعي فقط در شمال ايران نيست

روزگار نابسامان الفباي آباداني در کرمان

مقصود از يقه سپيدها در جامعه ايران چه کساني هستند؟

تحول در جلوه بصري ارگ تاريخي بم پس از 11 سال

شکوه پاييز در باغ شاهزاده ماهان

کرمان شهر بدون متکدي مي‌شود؟

پاييز ديدني لوت

يخدان دوره قاجاريه نگين گردشگري رفسنجان

افراد بالاي 40 سال گوشت سفيد بخورند

احياي آواي دل‌نشين ساز سنتي ريگان

آغاز بزرگترين رويداد اقتصادي در رفسنجان

همه بندهاي سبز دعا بر پنجره فولادت دخيل بسته‌اند

دنياي عجيب عروس‌هلندي‌ها و کوتوله‌هاي برزيلي در کرمان

سوسك سرخرطومي حنايي؛ تهديدي مرگبار براي نخلستانهاي جنوب کرمان

گرمازدگي اين روزهاي کرمان را جدي بگيريد

رونق اقتصادي ريگان از گذشته تا به امروز

حکايت چراغ‌هاي بادي کوهبنان و رفتگر مشک به دست

وقتي مشکلات صداي عشاير غيور کرمان را هم درمي‌آورد

"قبه سبز" در معرض نابودي است

منظر تاريخي شهر بم خشکيد

طبيعت بحرآسمان جيرفت، زيبا و جادويي

ارگ بم در محاصره حصارهاي بي پولي