کرمان رصد

آخرين مطالب

مقالات

عطر آویشن زیارت‌شاه ریگان گردشگران را به وجد می‌آورد

کرمان رصد - کرمان- روستای تاریخی زیارت‌شاه ریگان از مناطق خوش آب و هوای استان کرمان بشمار می‌رود که عطر گیاهان دارویی آن بخصوص دمنوش آویشن و درمنه گردشگران را به وجد آورده و خستگی از تن آنان بدر می‌کند.

کوتاه قامتان کرمانی زیر سایه خورشید

کرمان رصد - کرمان - 2 برادر کوتاه قامت کرمانی با همت استاندار خراسان رضوی زیر سایه خورشید عطوفت و مهربانی علاوه بر در آغوش گرفتن ضریح ضامن آهو به برخی از آرزوها و نداشته هایشان دست یافتند.

درهای بسته باغ های تاریخی به روی مردم/مسئولان ازتحول سخن می گویند

کرمان رصد - کرمان – شهر کرمان هنوز به جایگاه حقیقی خود در زمینه جذب گردشگر نرسیده و این در حالیست که در باغ های زیبای تاریخی این شهر نیز سالها به روی مردم بسته مانده است.

موقعیت ممتاز کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور

کرمان رصد - کرمان - کرمان استانی که در اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی پیشتاز است با 300 روز آفتابی و قرار گرفتن در مرکز ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور و هدایت و حمایت دولت یازدهم در تسهیل سرمایه گذاری منطقه ای مهم، در بخش سرمایه گذاری انرژی پاک در کشور رتبه ممتازی را به دست آورده است.

تراکم بالای دانش آموزی و تاثیر آن بر کیفیت آموزش

کرمان رصد - قم- رشد بالای جمعیت در شهر قم و افزایش مهاجرت، این استان را با بحران کمبود مدرسه مواجه کرده است که اگر چاره ای اساسی برای آن اندیشیده نشود، این معضل در چند سال آینده قابل مدیریت کردن نخواهد بود.

شهریور خونخوار است یا ما برآن خون پاشیده‌ایم؟

کرمان رصد - کم کم هوا رو به سردی گذاشته؛ گرمای تابستان کوله‌بار بسته و آخرین ماه تابستان به نیمه رسیده و ما را به سفر در کشور ترغیب می‌کند تا هم حال و ...

دست کشاورزان کرمانی در پوست گردو/ سکونشینی که دیده نمی‌شود

کرمان رصد - کرمان – دومین قطب تولید گردوی کشور، بی نام و نشان در پی اثبات خود در صنعت تولید و فرآوری گردو به عنوان یکی از محصولات کشاورزی ارزآور و گرفتن سهم و اعتبارش در صادرات دست و پا می‌زند.

خشکیدگی خرما و دل هایی که می شکند

کرمان رصد - کرمان - گرمای شدید، توفان شن و بروز پدیده ریزگردها دست به دست هم داده اند تا اقتصاد تک محصولی ریگان در استان کرمان را با فروریختن خوشه های خرما آنهم در فصل نزدیک به برداشت با مشکلات زیادی مواجه سازد و زحمات یکساله کشاورزان را هدر دهد.

درختان کرمان زرد پوش شدند / صدای بال مگس ها در گوش کشاورزان

کرمان رصد - کرمان – مزارع و باغ‌های کرمان در حالی از ابتدای سال جاری با هجوم سهمگین ملخ‌های آفریقایی مواجه شده بودند که این روزها مگس‌های مدیترانه ای باغ‌های میوه استان را با خطر مواجه می‌کنند.

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

کرمان رصد - شماره چهل و یکم مجله ایران‌مهر با نمایه گزارش‌های استانی و مروری بر رویدادها و تصاویر ماه گذشته منتشر شد.

تنش آبی در شریانهای خشکیده کرمان

کرمان رصد - کرمان - ایرنا - آب آشامیدنی در 588 روستا و 15 شهر کرمان کمتر از میزان تقاضاست و این کمبود و بحران، این استان را در مواجه با تنش آبی جدی و طاقت فرسا قرار داده است.

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

کرمان رصد - کرمان - استان کرمان به عنوان قطب کشاورزی قدرتمند با دارا بودن 24 درصد باغات کشور و تولید سالانه سه میلیون و 500 هزار تن محصول در بخش کشاورزی قدرتمند اکنون این عرصه سیمرغ گونه به جولانگاه مگس مدیترانه ای تبدیل شده است.

شال، سوغات اصیل کرمان

کرمان رصد - کرمان - شال کرمان به عنوان یکی از صنایع دستی اصیل و یکهزار ساله دیار کریمان، سوغاتی مناسبی برای گردشگران و مسافران بویژه در ایام تعطیلات نوروزی محسوب می شود.

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

کرمان رصد - کرمان – نگرانی ها نسبت به سرقت محصول باغ های پسته با آغاز فصل برداشت این محصول افزایش یافته و مسئولان قضایی و انتظامی استان با اجرای طرح های ویژه از برخورد جدی با سارقان سخن می گویند.

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

کرمان رصد- زمانی موفقیت زنان تنها در عرصه خانه داری مطرح بود اما امروز سربلندی بانوان از آن چهار دیواری فراتر رفته و درواقع باید گفت-کدبانوهای دیروز، شَهربانو شده اند.

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

کرمان رصد- کنترل آلودگی و حفاظت از محیط‌ زیست همواره یکی از اصلی ترین مطالبات و دغدغه های عمومی جوامع و دولت ها بوده و در این زمینه برخی از واحدهای صنعتی و معدنی استان کرمان از جمله شرکت فولاد زرند ایرانیان با کاهش اثرات آلایندگی و تبدیل کارخانه های خود به صنعتی سبز، صنعت را با محیط زیست این استان آشتی داده اند.

شهر واقعی در ایران نداریم

کرمان رصد- در کشور ایران ایجاد روستا- شهرها از طریق اجرای سیاست ارتقای روستاهای بزرگ و مستعد به شهر صورت گرفته است که هدف از ایجاد روستا- شهرها بهبود کیفیت زندگی در نواحی روستایی و حل مشکلات شهری و روستایی می‌باشد.

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

کرمان رصد - کرمان – خشکیدگی خوشه های خرما در شرق استان کرمان در یک دهه گذشته در حالی میلیاردها تومان خسارت برجای می گذارد که تاکنون راه حل مناسبی برای رفع این مشکل پیدا نشده است.

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

کرمان رصد - کرمان – سونامی خشکسالی و بی آبی در کرمان ارزآورترین صنعت استان کرمان که انحصار تولید پسته جهان را در اختیار ایران قرار داده بود را در معرض خطر جدی قرار داده است.

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

کرمان رصد - کرمان – آمار بالای معلولیت و خانواده‌های چند معلولی در روستاهای کپرنشین جنوب کرمان در کنار شگفت انگیز بودن، واقعیتی تلخ در زندگی محرومانی است که در انتظار آینده بهتر زندگی می‌کنند.

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

کرمان رصد - طرح انتقال آب از سد صفارود به کرمان این روزها به ویژه در جنوب استان کرمان بحث‌هایی را مطرح کرده که هم اکنون استان بر سر دوراهی این انتقال آب ...

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

کرمان رصد - کرمان – بافت تاریخی کرمان که از آن به عنوان چاه نفت این شهر یاد می‌شود این روزها نه تنها هیچ نقش عملی در گردشگری ندارد بلکه به دلیل اجرای طرح‌های عمرانی و نوسازی با تهدید جدی مواجه شده است.

دوئل کلانتر و سبزی کار

کرمان رصد - کلانتر در طول زندگی خود شاهد زندگی‌ها، شادی‌ها، غم‌ها، مرگ‌ها، زمستان ها و پاییزهای زیادی از دوران قاجار، پهلوی و انقلاب اسلامی بوده اما ...

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

کرمان رصد - کرمان - استان کرمان طی چند سال گذشته به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور انتخاب شد و امروز اجرای سیاست ها با برنامه ریزی اصولی، اقدامات راهبردی وهم افزایی مردم ومسئولان به توسعه متوازن این استان شتاب بخشیده است.

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

کرمان رصد - بازار کرمان مجموعه ای دیدنی و گرانبها از شاهکارهای معماری دوره های مختلف تاریخی را در خود جای داده است و همانند نگینی بر آثار تاریخی کرمان می درخشد.

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

کرمان رصد - کرمان - وقوع آتش سوزی در بازارهای تاریخی کشور به علت بافت قدیمی، فرسودگی تاسیسات و رعایت نکردن ایمنی اتفاقی تکراری است لذا با پیشگیری و ایمن سازی بازار بزرگ کرمان از هم اکنون می توان از فاجعه ای احتمالی در طولانی ترین راسته بازار کشور جلوگیری کرد.

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

کرمان رصد - پیشینیان ما در سرزمینی که آب حکم کیمیا را دارد با پی بردن به اهمیت آن و آینده نگری اقدام به ساخت سازه ای به نام قنات کردند و در اوج کم آبی سه قنات استان کرمان در فهرست میراث جهانی قرار گرفتند.

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

کرمان رصد - کرمان – پس از استعفای مدیران استان کرمان در سمتهای مختلف حالا برگزاری جلسات شبانه و تبلیغات زیر پوستی در رسانه ها و فضای مجازی بیش از هر زمان دیگر در کرمان خودنمایی می کند.

دعوتنامه‌ای برای همه...

کرمان رصد - اردوی جهادی نزد دانشجویان از جایگاه ویژ‌ه‌ای برخوردار است، چرا که نیروی جوان و طالب علم، جوانی خود را با هدف عشقی الهی در کمک به نیازمندان ...

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کرمان رصد- جنوب کرمان با تلاش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و تدابیر دولتمردان، در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته و بی شک برای ادامه راه به نگاه ویژه و جدی تر مسئولان نیاز دارد.

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

کرمان رصد - کرمان – کسری هزار لیتر بر ثانیه آب در شهر کرمان این روزها عرصه را بر بسیاری از مردم تنگ تر از قبل کرده و برای رفع این مشکل اجرای یک طرح اضطراری در دستور کار مسئولان قرار گرفته است.

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

کرمان رصد- دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با فعالیت های پیشگرانه خود در سطح جنوب کرمان همچون پادزهری بر نیش عقرب ها غلبه کرده و زهر کژدم ها را در طبیعت گرمسیری جنوب مهار کرده است.

آن بیست و سه نفر

کرمان رصد- کتاب " آن بیست و سه نفر" خاطرات خودنوشت آزاده سرافراز احمد یوسف زاده از زمان اعزامش به جبهه و اسیر شدن خود و همرزمان کوچکش در عراق است.

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

کرمان رصد - کرمان – دمای هوا در گرمترین نقطه زمین در شهداد این روزها به 70 درجه رسیده و به گردشگران هشدار داده شده که برای حفظ سلامتی بدون راهنما و یا در طول روز به این منطقه نزدیک نشوند.

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

کرمان رصد - جیرفت - پایگاه خبری تحلیلی گلدشت در جنوب کرمان یادداشتی با عنوان ` شتاب پروژه انتقال آب صفارود` به قلم بختیار مجاز منتشر کرد.

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

کرمان رصد - جیرفت - خدایا باورم نمی شد آیا او یک دختر است، درست می بینم! کمی دقیقتر شدم و با گوشه چشمی از داخل ماشین نگاهش کردم چهره ای خسته و آزرده با کوله ای سنگین پر از ضایعات و آشغال، باورش برایم سخت بود ابتدا فکر کردم شاید تبعه افغانستان باشد گرچه اگر افغان هم بود درد آور است.

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کرمان رصد - استان ها - شهرها و روستاها در استان های مختلف هفته گذشته شاهد سفر مسئولان اجرایی به منظور فراهم سازی زمینه تداوم توسعه و پیشرفت در حوزه های مختلف بودند تا این امکان فراهم شود که در ضمن افتتاح پروژه های عمرانی، میزان پیشرفت های حاصل شده در طرح های مختلف سنجیده شده و مشکلات بررسی و برای حل آنها چاره اندیشی صورت گیرد.

ساير مطالب

ماه میهمانی خدا در کرمان

غفلت از هشتاد سالگی بانی و بنای موزه صنعتی!

کارگر بازنشسته : کسی را متهم نمی کنم ،کارگران جوان را دریابید

قالی کرمان برند فراموش شده

بارندگی های اخیر به منابع آبی و مرتعی کرمان جانی دوباره بخشید

اسفندقه جیرفت در مسیر پیشرفت

بارندگی‌های اخیر در کرمان جای خوشحالی ندارد؟

استحمار

چراغ کم فروغ تولید در صنایع کوچک کرمان

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها

جانبازان ، جاماندگان کاروان کربلا

آب به جازموریان بازگشت / اختصاص ردیف بودجه برای احیاء تالاب

یک واقعه و دو نگاه متفاوت

58 درصد کرمان درگیر خشکسالی/ تابستان کم آب در انتظار مردم است

مرغ‌های کرمانی یک پا دارند!!

خانه های بوم گردی ظرفیت جدید گردشگری در استان کرمان

آبشارها شگفتی طبیعت کرمان

سفر به کویر لوت سرزمین ستاره و سکوت

کرمان مهیای پذیرایی از مسافران نوروزی

آژیر خطر برای دامپروری کرمان

پا برهنه تا بهشت

آکواریوم طبیعی اعجاز طبیعت کوهبنان/ آسیاب های آبی در کرمان

نگاهی به روستای صخره ای 13 هزار ساله میمند/ اسکان در دل کوه

اعتراض پیمانکاران بومی گاز به نظام مهندسی

امنیت غذایی دغدغه مصرف کنندگان امروز و فردا

باغ شاهزاده ماهان در انتظار گردشگران/فرش قرمز برای مسافران پهن شد

باغ فتح آباد میزبان گردشگران/عطر زیره در بازار کرمان پیچید

درسی برای امروز

نظارت حلقه گمشده بازار این روزهای کرمان

مظلومیت گردشگری جیرفت

هزار روز اول زندگی، اولین و مهم ترین دانشگاه برای هر شخص

کم کردن تشریفات و تصمیم آگاهانه پیام ازدواج های دانشجویی

روی خوش طبیعت به کرمان پس از چند سال خشکسالی

گام شهرداری کرمان به سوی توسعه شهری/ دلگرمی مردم در آستانه سال نو

سبک زندگی شهدا بهترین الگوی زندگی و چراغ راه برای انسان‌ها

کمبود گوشت در قصابی های کرمان

فیروزه شهربابک زندگی مردم را متحول کرد/ لزوم جلوگیری از قاچاق

جهانی شدن میراث فرهنگی کرمان از ثمرات چهل سالگی انقلاب

یک گام تا حذف کپرنشینی در جنوب کرمان/موج محرومیت در روستاهای کپری

آغازی تحولی نوین در جنوب استان کرمان

جیغ بافی هنر کهن عشایر رابر

یک میلیون و 700 هزار تومان حقوق بعد از 15 سال کار در معدن!!

سهمیه منطقی برای خودروها

خورشید به شرق کرمان نمی تابد/ محرومیت زیر گرد و غبار و خشکسالی

اسب سرکش قیمت ها را مهار کنیم

مطبوعات کانون تبلیغاتی نیستند

کرمان در جزیره گرمایی گرفتار شده است/ اینجا ابرها نمی بارند

اتاق‌های بازرگانی چه ماموریتی دارند؟

نخل های شرق کرمان ایستاده می میرند

واکاوی خشونت‌های عریان در جامعه

کارگران چه می خواهند

بلاتکلیفی هزینه های جشن تکلیف

به نام اشتغال به کام رانت خواران

همیشه پای یک «کرمانی» در میان است

خواجوی کرمانی شاعری دو تابعیتی!

توسعه گردشگری و تقویت اقتصادی * معصومه قطب الدینی

نگاهی به وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری در استان کرمان

کاهش علاقمندی دانش‌آموزان دبیرستانی به حضور در خانه ریاضیات کرمان

«کرمان امروز» از صنایع و تولیداتی که به دلیل کمبود خلاقیت و نوآوری این روزها حال خوشی ندارد:

راهداری زمستانی خدمتی ارزشمند به مردم

زنبورداری در جنوب کرمان طعم تلخ بیکاری را شیرین کرده است

17هزار سگ ولگرد در کرمان/احتیاط در شب؛ شهر در تصرف سگها قرار دارد

حفاری غیرمجاز با بیل مکانیکی/ فریاد تاریخ از اعماق دخمه گبرا

نقش حمایتی صنعت در توسعه پایدار زرند کرمان

کرمان در محدوده قرمز بی آبی/ تنش خشکسالی در کرمان تشدید شد

کشت خاویار گیاهی در کرمان/ روزنه امید برای نجات کشاورزی باز شد

کاروان های زیارتی آزادبر مسیری غیرقانونی برای زیارت

سنگر کرمان برای مس با خودزنی فتح نمی‌شود

به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش بهره‌وری نیروی کار در کشور/ چوب تفکر منابع محوری را می‌خوریم

ارزیابی بازار راز موفقیت در کشاورزی

نجابت یا مطالبه گری!

شهید بینا رزمنده ای در قامت عمار- کمیل بهشتیان**

منفعت سرمایه گذاری در جیرفت

یک حشره زندگی نیمی از مردم کرمان را تهدید می کند

رسانه ها دیده بانان واقعی جامعه

تکریم یا تحقیر ارباب رجوع

ضرورت الکترونیکی شدن فرایند کاری در ادارات

روایت یک دختر چشم به راه در کتاب«بابا کی میایی؟»

هدایت سرمایه های راکد راهکار مهار تورم - حامد سالاری*

پزشکی خانواده مرهمی بر زخم های درمان - نجمه حسنی*

نان حلال با چکش آهنین از کوره سوزان درمی آید/ آخرین چکش های آهنگر

اخراج ملیکا از دنیای کودکی

نقدی بر آزمون مبهم استخدام غیر دولتی کشور

مردم داری، مسئولیت بی پایان - زهرا بیرمی نیا*

اینجا ایران است ، نه خطرناک و نه ناامن

چرایی فرار مغزها - بهنام احمدی*

خواب پروژه های عمرانی کرمان - حامد سالاری*

کنسولگری انگلیس؛ از بنا در حکومت زندیه تا احیا در دوران استانداری «رزم‌حسینی»

حرکت‌های فرهنگی و اجتماعی در ماه محرم؛ زندگی با «نذر آب» جاری شد

درس بزرگ سرباز کوچک امام

گرانی برای مردم جنوب، بسیار گران تمام می شود

با کژی، آفتاب را نمی بینیم!

رونق سینماهای جنوب کرمان پس از 23 سال فراموشی

پذیرش 167 مقاله در همایش ملی پسته

اندکی تامل...

قصه تنورهای گِلی – مریم جلالی پور**

سرویس های فرسوده مدارس کابوس والدین

پزشک یا حکیم؟

فریادم را در باد بشنوید!

چشم های پرفروغ سمانه

افسانه‌ای به نام «کی داده و کی گرفته»!!

دیو هلیل در خشکسالی قربانی می گیرد

ییلاق های چشم نواز کرمان

پسرها عروسک بازی نمی کنند-نجمه حسنی*

مدیریت آب

صدای خاموش بازی‌ بچه‌ها در محله‌ها

مرگ سیاه در کمین حیات وحش کرمان

شایعه سازی و سرمایه‌سوزی

شایعه‌سازی و سرمایه‌سوزی ...

اوضاع در پارک ملی خَبْر کنترل شده است

نگاهی به پوشش و پوشاک در جنوب کرمان

اطلاع رسانی ناقص و سفرهای حاشیه ساز- بهنام احمدی*

سگ‌ کشی دوباره به کرمان بر می‌گردد؟!

عین الله سرباز گمنام امام زمان (عج)

آشیانه ای برای گنجشک ها-

جنایت زیست محیطی در رودخانه هلیل رابر

دست چینی ها روی صنایع دستی کرمان/پایتخت گلیم جهان در انتظار حمایت

امواج خشکسالی در ساحل بی توجهی ها - نجمه حسنی*

جیرفت در مدار پیشرفت - کمیل بهشتیان**

گردش در جاده چالوس کویر/ درب های بهشت به روی گردشگران باز شد

ظهور ستارگان جدید در والیبال ایران-محمدرضا صالحی**

آرزویی که شهید مدافع حرم برآورده کرد

پیوست فرهنگی، هنری برای صنایع و معادن

فوتبال یعنی زندگی

مسند استانداری کرمان در انتظار چهاردهمین

کرمان، استانی ایستاده در غبار

رمضان با بوی قُوَتو در کرمان

مسئولیت تاریخی رسانه‌ها در برابر بحران آب

خشکسالی دلیل موج مهاجرت به کرمان/ روستاها در خطر کاهش جمعیت هستند

دق‌ دلی و کشتار بی‌رحمانه‌ی حیوانات!

تیغ در نان سنگک!

روستای خَبر ؛ بهشت گردشگران

همچنان از محرومیت جنوب کرمان می‌گوییم/ "بی‌شناسنامگی دروغ نیست"

جازموریان منشاء 20درصد ریزگردهای کشور/ تالابی که بیابان شد

تجربه ای مدیترانه ای در میانه کویر/ «دلفارد» جاده چالوس جنوب شرق

فرصتی برای بودن

کرمان؛ میزبان نام آشنایی مسافران نوروزی

بوی خوش نوروز در بازار گنجعلیخان

کرمان؛ دل عالم

جشن سده کهن آئینی شاد در دیار کریمان

اتوبوس مطالبه گری راه افتاد

شهر ماهان در انتظار مسافران نوروزی/ باغ شازده معجزه ای در کویر

چادرنشینی کوهبنانی ها زیر باران/ زلزله زده ها کانکس می خواهند

نگوئید گسل از حرکت بایست, شما حرکت کنید

نقش روابط عمومی در فرهنگ سازی سلامت کشور* مجید نوش زاده

همیاری مردم برای مقابله با خشکسالی/ ابتکاری که الگوی ملی شد

شهید باقدرت جوپاری مردی از تبار انقلاب

هفته نامه نگارستان /گسلهای عاطفی

ماندگاری راه و رسم آیت‌الله

جلسه نقد و بررسی کتاب پرده نشینان عهد ناصری